Založ si blog

Nemocnice 85

Nemocnice 85

 

A ako sa vyvíjal osud pozemku na Patrónke, kde mala stáť nová univerzitná nemocnica? :

… Zaujímavá lokalita na bratislavskej Patrónke, kde mohla stáť nová univerzitná nemocnica pre pacientov z celého Slovenska, môže skončiť v súkromných rukách. Niekdajšia Vojenská nemocnica je od septembra 2016 na predaj. Záujem o ňu už prejavila softvérová spoločnosť Eset. Tá sa ako jediná prihlásila do druhého kola verejnej súťaže. Areál s rozlohou 9,2 hektára aj s niekoľkými budovami ocenil znalec nehnuteľností takmer na 32,2 milióna eur…

Eset tam má záujem vybudovať výskumno-vývojové centrum v oblasti IT bezpečnosti.

 

Vznikli aj problémy s tým, kto bude zodpovedný za projekt a realizáciu stavby. Kontrolu budúcej výstavby nemocnice kritizoval Marian Kollár:

… ministerstvo verejne obstará tzv. manažment zdravotnej starostlivosti, teda spoločnosť, ktorá bude spolupracovať pri návrhu medicínskeho profilu nemocnice, spracuje architektonickú štúdiu a projektovú dokumentáciu. Zároveň bude vykonávať poradcu vo vzťahu ku generálnemu dodávateľovi stavby…

… Zástupcom lekárskej stavovskej organizácie sa nepáči, že dozor a kontrolu nad výstavbou bude mať súkromný koncesionár, ktorý potom podľa nej získa zdravotnícke zariadenie do správy. „Pridelená výstavba a následne prevádzkovanie novej UNB koncesionárom (manažérom zdravotnej starostlivosti) tým vyjadruje preukázateľné zlyhávanie štátu vo svojej funkcii efektívne riadiť verejné nemocnice,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.

Podľa neho ide aj o nepriamu dehonestáciu kvality a úrovne riadiacich pracovníkov na Slovensku, keď sa hľadá spása v zahraničných manažéroch. „Sme presvedčení, že na Slovensku je dosť erudovaných a vyškolených manažérov v zdravotníctve,“ …

… Lekári tiež poukazujú na to, že na Rázsochách po takýchto redukciách naplánovali málo postelí, nie viac ako 600. Lôžková kapacita podobných nemocníc v Európe býva podľa nich väčšia.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko sa domnieva, že do lôžkového fondu by sa mala počítať kapacita všetkých nemocníc v Bratislave vrátane súkromnej, ktorú postaví spoločnosť Svet zdravia.

„Z nášho pohľadu je kľúčové, aby sa tieto lôžka jednoznačne počítali. Pacient nerozoznáva, či sú súkromné, alebo štátne, ale sú to postele, ktoré sa delia na akútne, chronické a psychiatrické. Univerzitná nemocnica bude mať dve časti, rekonštruovaný Ružinov a novú nemocnicu, tým pádom bude lôžok viac. Pre Bratislavu budú aj chronické lôžka v starej nemocnici a v Petržalke tiež,“ vymenoval Petko…

 

Odborníci majú samozrejme všetko spočítané a naplánované:

… Stámilióny eur sa majú ušetriť zmenami vo fungovaní Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB). Projekt reorganizácie UNB, vybudovania novej nemocnice s kapacitou 578 lôžok na Rázsochách, rekonštrukcie a dostavania ružinovskej nemocnice a zatvorenie Kramárov podľa ministerstva financií prinesie čistú súčasnú hodnotu vo výške 289 miliónov eur.

Investícia sa má vrátiť do roku 2032. Ak by nenastali žiadne zmeny a všetko by fungovalo tak ako doteraz, čistá súčasná hodnota by bola podľa ministerstva negatívna, a to –387 miliónov eur. Čistú súčasnú hodnotu treba brať ako finančné toky za celé obdobie, ktoré zohľadňujú prínosy aj náklady na financovanie.

Univerzitná nemocnica v Bratislave dnes generuje ročnú stratu vo výške približne 35 miliónov eur. V roku 2023 má mať stratu 29 miliónov eur. „Výstavba novej nemocnice aj rekonštrukcia predpokladajú po dokončení výstavby a zefektívnení prevádzky výrazné zlepšenie hospodárenia. Výstavba novej nemocnice má priniesť prevádzkový zisk 15 miliónov eur v roku 2024.

V prípade rekonštrukcie a optimalizácie sa predpokladá postupné zlepšovanie stratového hospodárenia a následne približne vyrovnaný rozpočet od roku 2025,“ tvrdí vo svojej analýze Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií. Analýza nepočíta s plánovanou súkromnou koncovou nemocnicou v lokalite Bory, ktorá má mať 400 lôžok.

Výstavba novej nemocnice a reorganizácia zároveň očakáva prínosy z lepšej starostlivosti a zníženia odvrátiteľnej úmrtnosti v bratislavskom regióne o 5 percent do roku 2030. Stavba novej nemocnice má stáť 236 miliónov eur, rekonštrukcia a dostavba nemocnice v Ružinove 72 miliónov eur bez DPH.

Výstavbu a prevádzku bude financovať štát, súkromný manažér zdravotnej starostlivosti má však dohliadnuť nad stavbou a nastaviť procesy tak, aby zabezpečil lepšie hospodárenie nemocnice a mohol manažment po piatich rokoch odovzdať štátu. Súkromný manažér má za naplnenie úspor dostať odmenu 2,5 miliónov eur ročne po dobu 5 rokov….

 

POKRAČOVANIE

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

počasie ZOO

Pozitívny výsledok PCR testov malo v utorok 82 ľudí

28.07.2021 10:13

Počet hospitalizovaných sa nezmenil. Prvú dávku vakcíny dostalo uplynulý deň viac ako 3-tisíc osôb.

Covid-19 / Koronavírus /

Úmrtnosť sa v júni znížila, covid klesol na ôsme miesto

28.07.2021 09:14

Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. Covid sa na úmrtiach podieľal necelými dvoma percentami, informoval Štatistický úrad.

Litva / Bielorusko / Pratasevič / Ryanair /

Dispečer, ktorý komunikoval s posádkou lietadla s Pratasevičom, opustil Bielorusko

28.07.2021 09:08

Dispečer mal začiatkom júla mal po dovolenke nastúpiť do služby, ale do práce vôbec neprišiel. Nie je ho možné kontaktovať ani prostredníctvom sociálnych sietí, pretože si tam vymazal účty.

Antony Blinken

V sídle americkej diplomacie vyryli hákový kríž. Blinken vyjadril pobúrenie

28.07.2021 08:21

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken je sekulárny žid, ktorého nevlastný otec prežil nacistické tábory smrti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 617882x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu