Nemocnice 47
Stravovanie sa stalo ďalším dobrým biznisom, cez ktorý sa vo veľkom dali vysávať verejné financie. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v roku 2016 kontroloval deväť štátnych zariadení, z toho tri fakultné nemocnice uzatvorili koncesné zmluvy na stravovacie služby v rozpore so zákonom. Banskobystrická, trenčianska a trnavská nemocnica nemali na takýto krok súhlas vlády. Nemocnice tak mali zaplatiť za stravovacie služby za 10 rokov sumu 81 miliónov eur:
… Ich zmluvné podmienky boli pre nemocnice nevýhodné a nevyvážené, lebo najmä rozhodujúca časť rizika neplnenia odberu dohodnutého objemu stravných jednotiek bola na nemocnici, o riziko sa nedelí s dodávateľom,“ píše sa v správe NKÚ. Nemocnice tiež nemali analýzy, ktoré by preukázali efektívnejšie využitie verejných zdrojov prostredníctvom externého dodávateľa. Zmluvy na dodávku stravy pre pacientov a zamestnancov uzatvorili nemocnice na desať rokov…
Trnavská nemocnica si ale nechala vypracovať nezávislý audit od firmy BDR, ktorú spoluvlastní Ivan Kiňo, bývalý poslanec za HZDS. Audit stál nemocnicu 9000 tisíc euro a mal vyvrátiť výsledky kontroly NKÚ. Lenže podľa Transparency International Slovakia audit nedokázal nič:
… Problém auditu je v zadaní. Nemocnica firmu totiž od audítorov chcela iba overenie, že správne spočítala koľko ju stálo stravovanie v roku 2011. Na základe tohto výpočtu nemocnica stanovila, koľko má stáť strava počas ďalších desať rokov. Či bolo v roku 2011 stravovanie v nemocnici prevádzkované hospodárne, však už audítori nezisťovali. Ani to, či existujú iné alternatívy, napríklad nechať si stravu dodávať externe. Tiež nehodnotili, či boli pre nemocnicu výhodné ďalšie ustanovenia zmluvy. Nemocnica to od nich nechcela…
… Analýzu alternatív však nemajú. Bolo by pritom čo analyzovať. Napríklad nemocnice súkromného Agelu v Komárne a Zvolene stravu zabezpečujú výhodnejšie – od externého dodávateľa. Zatiaľ čo v Trnave za jedlo pre pacienta na deň zaplatia 9,5 EUR, v Komárne je to 4,25 EUR a vo Zvolene 4,84 EUR. Strava pre zamestnanca v Trnave stojí 3,5 EUR, v Komárne 3 EUR a vo Zvolene iba 2,24 EUR. V nemocniciach Agelu v cenách nie je započítaný zber a umývanie riadu. Tieto náklady však vysvetlia iba zlomok z cenového rozdielu (v Trnave umývanie riadu vo vlastnej réžii stálo 70 centov)…
… Vysoké ceny nie sú jedinou nevýhodou trnavského tendra. Ak nemocnica spotrebuje všetku dohodnutú stravu, dodávateľ by mal ročne získať viac ako 1,8 milióna eur. Desať rokov nemá motiváciu snažiť sa hospodáriť úspornejšie a núkať lepšiu cenu. A ak počet jedál klesne o viac ako päť percent, nemocnica musí platiť kompenzáciu.
Fixný počet jedál bol podľa nemocnice podmienkou dodávateľa, ktorý by inak nedostal úver od banky. Problém je, že už po prvom roku počet jedál nesedí a nemocnica môže platiť kompenzáciu vo výške desiatok tisíc EUR. Rátala totiž s vyšším počtom pacientov, ten však naopak poklesol…
… Minister Čislák médiám paradoxne tvrdil, že analýza predraženie nepotvrdila a zmluvy rušiť nebudú. Vlastnú analýzu potvrdzujúcu opak verejnosti pre istotu neukázali…
Celá debata | RSS tejto debaty