Založ si blog

Nemocnice 48

Nemocnice 48

Na ďalší výnosný obchod poukázal, ako inak, poslanec Beblavý. V lete roku 2016 vytiahol na svetlo nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Ten v marci v marci 2014 obstaral od firmy Meditrade výstuže ciev používaných po infarkte pri cene 4 400 eur za jeden kus, pričom celková hodnota nákupu bola 1,54 mil. eur:

… V apríli 2015 pritom tá istá firma podľa Beblavého dodala identický produkt Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb za 2 200 eur za kus, čo je o polovicu menej ako to bolo v prípade NÚSCH.

V máji minulého roka rovnaký obchod s firmou Meditrade zrealizoval aj Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a to pri cene 3 630 eur za jeden kus. Vo všetkých troch prípadoch bola firma Meditrade podľa Beblavého jediným uchádzačom, a teda súťažila sama so sebou. „Oproti inému tendru v štátnej nemocnici tak štát preukázateľne prerobil 770 000 eur. Na jednej položke, v jednom tendri, v jednej nemocnici,“ tvrdí opozičný poslanec.

Špeciálny zdravotnícky materiál podľa Beblavého tvorí viac ako 40 % obstarávania slovenských nemocníc, pričom na tieto nákupy ide ročne 139 miliónov eur. Tri srdcovocievne ústavy na Slovensku pritom majú 56-percentný podiel obstarávaní v zdravotníctve.

Dobrým príkladom zárobkov sprostredkova­teľských firiem je podľa Beblavého firma Cardioservice, s. r. o., ktorá bola založená koncom augusta 2013 a dodáva primárne takýto materiál. „Už v roku 2014, teda v prvom plnom roku svojej existencie, dosiahla famózne výsledky. Oficiálni vlastníci do nej vložili 5 000 eur. Firma nakúpila tovar za 1 327 800 eur a obratom ho predala za 4 483 014 eur,“ upozornil. Spomedzi všetkých preskúmaných dodávateľov troch najväčších štátnych kardioústavov je podľa Beblavého Cardioservice práve firmou, ktorej za roky 2013 až 2015 v priemere najviac narástli zisky, tržby a pomery zisku k tržbám…

Alebo Beblavý len naháňa politické body?

Generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly odkázal na brífingu poslancovi Beblavému, že stačila jedna otázka a NÚSCH by podal vysvetlenie. Ako pokračoval, NÚSCH obstarával stenty na základe verejného obstarávania v cene, ktorá je kategorizovaná, a teda 4 400 eur s DPH. Nákup sa však v takej cene podľa generálneho riaditeľa neuskutočnil.

NÚSCH totiž požiadal distribútora o zníženie ceny pretože Všeobecná zdravotná poisťovňa ústavu znížila úhrady. Distribútor na zníženie podľa generálneho riaditeľa pristúpil a stanovil ju na úroveň maximálnej úhrady Všeobecnej zdravotnej poisťovne, čo bolo miesto 4 400 eur 3 960 eur vrátane DPH.

NÚSCH však podľa Msollyho nepristúpil na kúpu, ale rokoval. „Kedy 17. februára 2015 sme sa dohodli s dodávateľom na dodávke predmetných stentov v cene 1 848 eur vrátane DPH. Kúpili sme 25 kusov,“ vysvetlil Msolly. Následne pri ďalších súťažiach cena vzrástla na 2 200 eur s DPH. „Od toho času NÚSCH kupuje v tej istej maximálnej dohodnutej cene, 2 200 eur s DPH. Nikdy NÚSCH nenakupoval drahšie ako 2 200 eur s DPH. Toto platí nielen pre túto komoditu, ale pre väčšinu komodít,“ ubezpečil Msolly…

Ale prečo VšZP dá cenový strop na stent 4400 eur, keď na trhu sa dá zohnať za polovičnú cenu? Poisťovňa, ktorá sa chronicky topí v červených číslach a škrtí na pacientoch kde sa dá, má peniaze na rozdávanie? Asi áno. Tým správnym ľuďom. Pokiaľ by Mongi Msolly alebo iní riaditelia nemocníc sami nemali záujem nakúpiť stenty lacnejšie, nemocnica by ich pokojne kúpila aj za 4 400 eur. Veď poisťovňa zaplatí. Podľa čoho a pre koho VšZP teda určuje takéto ceny? Porovnáva vôbec ceny zdravotníckeho materiálu na trhu, alebo ich len tak sype z rukáva? Alebo presne vie, akú ceny na trhu sú, a od nich odvíja kategorizované ceny, aby sa z navýšenia ušlo všetkým, čo sa zúčastnia na takomto predraženom nákupe?

K tomu minister Drucker:

… „Čo sa týka špeciálneho zdravotníckeho materiálu, zákon presne ustanovuje podmienky, ako sa kategorizujú špeciálne zdravotnícke materiály a v tomto prípade sa musí vychádzať z oficiálnych cenníkov. Žiaľ, nepodarilo sa v Európe dostať do rozsiahlejšieho zverejňovania oficiálnych cenníkov. V skutočnosti sme schopní vychádzať len z belgického oficiálneho cenníku, v niektorých špeciálnych zdravotníckych materiáloch je k dispozícii aj francúzsky cenník, čo spôsobuje vyššie ceny materiálu, pretože neexistuje oficiálna konkurencia,“…

A daňový poplatník môže len žasnúť, ako sa narába s jeho peniazmi. V kapitalistickom ekonomickom systéme, v ktorom ide v prvom rade o peniaze, keď ide o verejné financie, tak nie sú k dispozícii cenníky, ktoré by poskytli údaje k efektívnemu nákupu. Hlavne že máme presne stanovené právne normy, ako túto efektivitu dosiahnuť.

Analytický tím Hodnota za peniaze zistil:

úhrada zo zdravotného poistenia za špecializovaný zdravotnícky materiál za posledné dva roky vzrástla z 85 miliónov na 139 miliónov eur ročne (o 63 %).

Podobne ako lieky, aj špeciálny zdravotnícky materiál je triedený do podskupín podľa účelu a funkčných vlastností. Podskupina znamená, že v rámci nej by jednotlivé špeciálne materiály mali byť zameniteľné.

Analytici upozornili, že na rozdiel od liekov sú všetky špeciálne zdravotnícke materiály uhrádzané v plnej výške, a teda nielen do výšky najlacnejšej alternatívy v danej kategórii, ako je to pri liekoch alebo ostatných zdravotníckych pomôckach.

Keby sa aj úhrady špeciálneho zdravotníckeho materiálu obmedzili iba do výšky najlacnejšej alternatívy, zo zdravotného poistenia by sa zaplatilo menej približne o 29 až 47 miliónov eur ročne…

… Opozičný politik (Beblavý) považuje za podstatné aj to, aby sa obmedzilo obchodovanie so sprostredkovateľmi, ktorí v konečnom dôsledku zvyšujú finálne ceny. „Dobrým príkladom je firma Cardioservice. Bola založená koncom augusta 2013 a dodáva primárne takýto materiál,“ hovorí Beblavý. Už v roku 2014, teda v prvom plnom roku svojej existencie, dosiahla skvelé výsledky. Oficiálni vlastníci do nej vložili 5000 eur. Firma nakúpila tovar za 1 327 800 eur a obratom ho predala za 4 483 014 eur, teda s maržou 237 %…

V NÚSCH mala prebehnúť v roku 2016 aj ďalšia súťaž na už spomínané intrakoronárne stenty za viac ako 6 miliónov eur:

… Riaditeľ NÚSCH hovorí, že ceny za intrakoronárne stenty sa od júla znížili na 1250 eur. „Takže výsledok bude, že stenty budú maximálne za 1250 eur,“ hovorí Msolly…

4400 / 1250 = 3,25. Toľko-násobne bola VšZP ochotná platiť za tento zdravotnícky materiál. No nie je ten kapitalizmus jednoducho zázrak?

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

B-21 bombardér

USA predstavia nový neviditeľný bombardér. Nasadia ho proti Číne?

02.12.2022 06:00

Verejnosť dnes po prvý raz uvidí nový americký „neviditeľný“ bombardér B-21 Raider. O projekte sa vedelo, ale podrobne sa o ňom nehovorilo.

Kyjev, elektrina

ONLINE: Kyjevu hrozí, že bude až do jari bez tepla. Kličko odporúča na zimu odísť

02.12.2022 05:55

Ak by vypadla voda a teplo na dlhší čas, v Kyjeve by museli vypnúť teplárenskú sústavu. V bytoch by bol mráz ako vonku.

Sliač, referendum, urna

Referenda o predčasných voľbách by sa určite zúčastnilo 37,1 percenta ľudí

01.12.2022 22:46

Spolu 56 percent vyjadrilo pochybnosť o svojej účasti v referende alebo ju priamo odmietli.

HIV, AIDS

HIV je na vzostupe a zabíja aj na Slovensku. Môže za to hanba a predsudky

01.12.2022 21:31

Prečo v posledných rokoch výskyt HIV v Európe aj na Slovensku stúpa? Aké mýty a predsudky v spoločnosti pretrvávajú a aký vplyv na šírenie HIV má to, že predsudky majú často aj zdravotníci a lekári? (podcast)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 763104x
Priemerná čítanosť článkov: 2765x

Autor blogu