Nemocnice 46
Nákup v nemocnici sv. Michala preveril aj Úrad pre verejné obstarávanie a dospel k záveru:
… nemocnica ministerstva vnútra postupovala v rozpore so zákonom, keď obstarávala zdravotnícke vybavenie, bežný aj zdravotnícky nábytok či informačné technológie spoločne. Podľa úradu to bolo v rozpore s princípom hospodárnosti a nediskriminácie uchádzačov. Nemocnica tým podľa kontrolórov “obmedzila hospodársku súťaž, a teda záujem o účasť vo verejnom obstarávaní mohlo prejaviť menej potenciálnych záujemcov”, čo mohlo mať vplyv aj na samotný výsledok verejného obstarávania. „ÚVO len potvrdil, čo sme hovorili od začiatku: keby nemocnica nenakupovala všetko naraz od jedného dodávateľa, mohla ušetriť milióny eur. Zostáva už len zodpovedať, či to bol zo strany nemocnice úmysel s cieľom privodiť niekomu nadmerný zisk alebo nedbalosť,” komentoval výsledok kontroly riaditeľ nadácie.
ÚVO tiež skonštatoval, že nemocnica konala v rozpore s princípom transparentnosti, keďže nie je zrejmé, ako dvoch z troch uchádzačov vyzvala na účasť v elektronickej aukcii. „Zaujímavé je, že uchádzači sa o aukcii aj tak dozvedeli. Ďalšie porušenie zákona zo strany nemocnice sa týkalo nezverejnenia uhradeného plnenia zo zmluvy. Nemocnica sv. Michala napriek verejnému prísľubu naďalej odmieta sprístupniť všetky dokumenty, vďaka ktorým by bolo možné presnejšie vyčísliť, o koľko sa výsledný účet za komplexné vybavenie nemocnice líšil od trhových cien“…
V júni 2017 vedenie nemocnice bolo oboznámené s výsledkami kontroly. A reakcia?
… Nemocnica svätého Michala podáva správnu žalobu proti priebehu kontroly vykonanej ÚVO a jej záverom. „Nemocnica má za to, že závery kontroly uvedené v Protokole o výsledku kontroly dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní sú nesprávne vyhodnotené, pretože kontrolná skupina neprihliadala na faktor generálneho dodávateľa, na časový a ekonomický faktor a neprihliadala ani na judikatúru Európskeho parlamentu,“ uviedlo v reakcii ministerstvo vnútra…
Nemocnica sv. Michala čelila aj ďalším kauzám. Vo februári 2016 poukázal na neúmerné zvýšenie platby za hospitalizáciu na ARO od VšZP Marian Faktor (KDH). Tá mala sa mala zvýšiť v poslednom roku z 2 847 eur na 5 474 eur. Podľa Faktora bola cenotvorba VšZP v prípade nemocnice sv. Michala podozrivá aj preto, že prevádzkové náklady nových nemocníc sú nižšie ako tých starších. Nemocnicu otvorili len pred štyrmi mesiacmi, priemerný vek ostatných slovenských nemocníc je 44 rokov. Podľa hovorkyne VšZP Petry Balážovej je táto cena porovnateľná s inými nemocnicami s podobným vybavením a zvýšená bola z preto, lebo dovtedy bola dlhodobo poddimenzovaná.
Aj na sklonku roka 2019 sa nemocnica sv. Michala nevyhla nepríjemnému odhaleniu, ktoré bolo potvrdené aj Úradom pre verejné obstarávanie:
… Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v prípade nákupu čistiacich prostriedkov v Nemocnici sv. Michala koná z vlastného podnetu. Hovorkyňa úradu Janka Zvončeková o tom informovala s tým, že ÚVO tak urobil hneď, ako sa začali medializovať obstarávania.
„Úrad považuje medializované informácie za závažné a koná. Danú nemocnicu podrobil skúmaniu a zaoberá sa postupom nemocnice podľa zákona o verejnom obstarávaní a to od roku 2017 po súčasnosť. K zisteniam sa úrad vyjadrí v čase, keď mu to stav veci dovolí,“ uviedol predseda úradu Miroslav Hlivák.
Nadácia Zastavme korupciu v pondelok podala podnet na ÚVO, aby preveril podozrivý nákup čistiacich prostriedkov za 230 tisíc eur. Nadácia zverejnila podnet, kde sa uvádza, že považuje postup, zákazku a uzatvorenú zmluvu za nezákonné.
Riaditeľ nemocnice Marián Križko sa nedávno zviditeľnil vďaka svojej komunikácii s Mariánom Kočnerom cez aplikáciu Threema.
„Došlo k nezákonnému a neodôvodnenému spojeniu viacerých samostatných zložiek na úplne rôzne predmety plnenia jednej zákazky. Súťažné podklady obsahujú priame odkazy na konkrétne produkty, konkrétnych značiek, resp. výrobcov, čo je nezákonné. Lehota na predkladanie ponúk je neprimerane krátka, čo je nezákonné,“ uvádza nadácia v podnete…
… Nemocnica o zákazke informovala 3. októbra a 9. októbra bol známy víťaz. Záujemcovia tak mali na prípravu svojich ponúk pre vyše 200-tisícový tender s vyše 140 položkami štyri pracovné dni…
Do tretice nemocnica sv. Michala figurovala v kauze predraženého stravovania. V čase, keď tender prebiehal, bola členkou dozornej rady nemocnice sv. Michala Denisa Saková, ktorá sa stala ministerkou vnútra po Kaliňákovom odstúpení. Okolnosti opäť prešetroval ÚVO a dospel k záverom:
… ÚVO potvrdil 13 porušení zákona, šesť z nich mohlo mať vplyv na výsledok súťaže, jedno podľa ÚVO vplyv malo. V tendri na prevádzkovanie stravovania za 1,6 milióna rozhodovali aj milimetre v rozmeroch nábytku. Zadanie tak splnila iba eseročka DKT SYSTEM, ktorá patrí víťazovi predraženého tendra na komplexné vybavenie nemocnice za 23 miliónov. Obe verejné obstarávania pre štát organizoval košický PRO-TENDER…
… ÚVO po kontrole potvrdil, že pri verejnom obstarávaní nebol dodržaný princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. Konštatuje napríklad, že predmet zákazky v súťažných podkladoch nie je opísaný nestranne, technické požiadavky nezabezpečujú rovnaký prístup pre všetkých uchádzačov a nezabezpečujú čestnú hospodársku súťaž. Ďalej uvádza, že na hodnotenie kritérií boli určené pravidlá, ktoré nepodporujú spravodlivú súťaž…
A opäť:
… Ministerstvo vnútra SR podáva žalobu na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Nestotožňuje sa s výsledkami kontroly ÚVO v prípade tendra na stravovanie v Nemocnici sv. Michala, postupy kontroly považuje za nezákonné…
Celá debata | RSS tejto debaty