Nemocnice 89
Súperenie, kto je lepší, pokračovalo deň po rokovaní Pellegriniho s Pentou:
… Partner Penty Eduard Maták zopakoval včerajšie stanovisko, že Penta chce spolupracovať so štátom, ale nie tak, že by štát nemocnicu kúpil. Vylúčil aj to, že by so štátom išli do spoločného PPP projektu a súčasne spochybnil, že štát dostavia nemocnicu v Rázsochách…
Reakcie nedali na seba dlho čakať:
… Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského nemocnica Penty nespĺňa všetky atribúty koncovej nemocnice. „Stavia sa na mieste, kde sa zároveň buduje sídlisko, kde sa budú po uliciach pohybovať deti. Vyrastá pri obchodnom centre, kde sú kruhové objazdy a sanitka nebude mať šancu predbehnúť zásobovací kamión,“ opísal Visolajský. Rázsochy sú podľa neho lepšie logisticky zabezpečené. Vedie k nim viacero nezávislých ciest, v blízkosti je aj železnica…
… „To, že by štát nedokázal postaviť novú nemocnicu, je lož, pretože ministerstvo vnútra postavilo pred pár rokmi 120-lôžkovú nemocnicu za dva roky bez komplikácií, netvárme sa, že to štát nedokáže,“ pripomenul Visolajský, ktorému sa nepáči, že súkromník sa zameral len na ziskové oddelenia, ako je onkológia či kardiocentrum. Podľa neho ide len o vyberanie hrozienok zo systému, nie o potreby štátu. Ako príklad uviedol, že na sľubovanom traumatologickom oddelení na Boroch chýba napríklad laryngológ. „Keď vám príde pacient po autonehode, ktorý má dolámanú celú spodinu lebečnú a nos, to ošetruje krčiar. A keď ho nemáte, musíte ho dať do sanitky a ,terigať‘ sa s ním po Bratislave a ísť na operáciu do inej nemocnice,“ vysvetlil Visolajský.
Dušan Zachar, ekonomický analytik z inštitútu INEKO, nepovažuje vznik dvoch podobných nemocníc za šťastné riešenie, najmä z geografického hľadiska. Obe sú situované na západnom konci Bratislavy. Výhodu pri nábore zamestnancov bude mať podľa neho ten, kto postaví nemocnicu ako prvý…
… Lekári by sa radšej videli pracovať v štátnom. „Bol by som za to, aby štát postavil modernú univerzitnú komplexnú nemocnicu. To nie je nemocnica pre Bratislavu, ale pre celé Slovensko,“ reagoval Juraj Šteňo, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave…
Na plytvanie verejnými financiami poukázal vo februári 2019 Alan Suchánek (OĽaNO):
… Od roku 1989 až doteraz sa podľa Suchánka do stavby nemocnice investovalo od 65 do 80 miliónov eur. „Výsledok je len zakonzervovanie a stráženie stavby,“ povedal. Za takúto sumu sa podľa neho dali postaviť dve nemocnice. V roku 2012 štát vyplatil 2,25 mil. eur za vypracovanie PPP projektu na stavbu nemocnice v Rázsochách, ktorý sa však nakoniec nerealizoval. „Boli postavené dva futbalové štadióny. Čo potrebuje občan viac, zábavu alebo dobrú zdravotnú starostlivosť,“ spýtal sa.
Začali preteky s časom. MZ požiadalo Úrad verejného obstarávania o možnosti postupu v zrýchlenom konaní pri zachovaní princípov hospodárnosti a transparentnosti v súvislosti s výstavbou nemocnice na bratislavských Rázsochách.
V polovici mája 2019, takmer po dvoch rokoch od začatia obstarávania na búracie práce, bola nakoniec vybraná firma Metrostav s utopickou predstavou 100% recyklácie zbúraného materiálu. Vzápätí MZ vyhlásilo súťaž na projekt novej nemocnice v hodnote 17 miliónov eur.
V auguste 2019 sa konečne začali búracie práce železobetónového skeletu na Rázcochách. Práce by mali trvať deväť mesiacov. Začal sa aj súboj o budúci personál:
… Premiér Peter Pellegrini pri oficiálnom začatí prác vyzval lekárov, ktorí chcú robiť špičkovú medicínu a výskum, aby nepodľahli tlaku, ktorý na nich možno bude vyvíjaný, a neodišli z fakultných nemocníc do súkromnej novovybudovanej nemocnice….
Nebolo by to slovenské verejné obstarávanie, keby neskončilo korupciu, prieťahmi, súdom alebo nejakým škandálom. Komora architektov požiadala, aby ÚVO zrušil verejné obstarávanie na projekt nemocnice, nakoľko MZ nevypísalo súťaž návrhov, ale len užšiu súťaž:
… „Jediným kritériom MZ na výber projektanta pre návrh najšpičkovejšieho medicínskeho pracoviska na Slovensku je cena. Nie kvalita architektonického riešenia či kvalita a hospodárnosť stavby ani efektívnosť a energetická úspornosť budúcej prevádzky, ale len najnižšia cena. Predpoklad, že výsledkom najlacnejšieho projektu bude to najkvalitnejšie možné riešenie, je prinajmenšom otázny, ak nie úplne scestný. Náklady na samotné projektové práce sú pritom len zlomkom nákladov na realizáciu stavby, pričom ich kvalita je pre celú investíciu rozhodujúca,“ uviedla komora architektov….
Ministerstvo ale namietalo:
… „Postup obstarania zákazky formou užšej súťaže nijako nelimituje ani neobmedzuje akékoľvek subjekty, vrátane architektov a krajinných architektov,“
Rezort upozornil, že architektonické a urbanistické riešenie, projektová dokumentácia a súvisiace projekčné a inžinierske činnosti na stavbu novej Univerzitnej nemocnice na Rázsochách je len časťou celej zákazky.
„Ide preto o nekompletnú informáciu, lebo pre MZ SR je vypustená najdôležitejšia časť celej zákazky, a to medicinálne plánovanie. Kvalita komplexnej zákazky je zaručená nastavenými požiadavkami na budúceho dodávateľa. Kľúčové osoby dodávateľa musia spĺňať prísne stanovenú prax a referencie,“ informoval rezort. Taktiež MZ požaduje, aby bol projekt vypracovaný tak, aby nová nemocnica spĺňala charakter energeticky efektívnej budovy a aj prevádzkovo efektívnej budovy…
Celá debata | RSS tejto debaty