Založ si blog

Nemocnice 86

Nemocnice 86

 

Minister Drucker pre vypracovanie medicínskeho konceptu budúcej nemocnice oslovil šéfa Národného onkologického ústavu Jozefa Dolinského. Ten ponuku prijal a v novembri 2017, po roku tímovej práce, Druckerovi odovzdal pracovnú verziu konceptu:

podieľalo sa na ňom celkovo 23 odborných expertných tímov, viac ako 50 popredných osobností slovenskej medicíny z rôznych odborov a z rôznych prostredí – z Univerzitnej nemocnice Bratislava, Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, Slovenskej akadémie vied, z ministerstva zdravotníctva vrátane Inštitútu zdravotnej politiky, zo špecializovaných ústavov – NOÚ, NÚSCH, OÚSA, z Univerzitnej nemocnice Martin a zo Slovenskej lekárskej spoločnosti. Unikátny je aj z toho pohľadu, že prvýkrát v dlhoročných diskusiách o novej univerzitnej nemocnici sa materiál nepripravoval úradne od „ministerského stola“, ale hlavné slovo dostali experti…

… Počíta sa zároveň s najmodernejším vybavením, napríklad súčasťou novej nemocnice bude Centrum robotickej chirurgie, pribudnú nové diagnostické metódy, napríklad PET/MRi (vyšetrenie umožňuje kombináciou metabolického a morfologického zobrazovacieho princípu odhaliť v organizme prítomnosť nádorovej choroby) alebo intraoperatívna MRi (umožní vykonať MRi vyšetrenie priamo počas operácie mozgu), ktoré na Slovensku zatiaľ nie sú dostupné a podobne. Keď sme kreovali tento materiál, našich spolutvorcov sme upozorňovali na to, aby mysleli nie 5 rokov dopredu, ale desať a viac, lebo technológie idú dopredu míľovými krokmi…. Pri tvorbe konceptu sme rátali s budovaním centier excelentnosti, chceli by sme sa vďaka ich vzájomnej kooperácii postarať o pacienta komplexne pod jednou strechou. Chceme sa vyvarovať toho, aby bol prevážaný medzi jednotlivými nemocnicami v rámci Bratislavy…

Na vypracovaní medicínskeho konceptu sa podieľal aj dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu profesor Juraj Šteňo. Že nie je spolupráca s ministerstvom zdravotníctva jednoduchá, ukazuje aj článok Zlatice Beňovej:

… Lekári k nemocnici majú čo povedať, poznajú chod takýchto zariadení. Ministerstvo s odborníkmi z medicíny nerokovalo prakticky vôbec, a preto sme sa ako vedenie fakulty obrátili listom ešte v roku 2015 na ministra Viliama Čisláka. Potom sme boli prizvaní na rokovania o novej nemocnici, ktorá mala byť v tom čase realizovaná ešte formou PPP projektu, ale naše vyjadrenia nebral do úvahy nikto. Až na jednom stretnutí, na ktorom boli štyria zástupcovia vlády, generálny riaditeľ UNB, rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity a ja ako dekan lekárskej fakulty. Vtedy zaznela z úst vtedajšieho podpredsedu a dnešného predsedu vlády Petra Pellegriniho otázka, prečo si lekári nenaprojektovali nemocnicu takú, akú potrebujú.

Čo ste mu povedali?

Že problém je ten, že nás nikto neberie vážne, nikto s nami nechce hovoriť. Dokonca sa doprosujeme, aby sme boli rešpektovaní. Na základe toho hneď po skončení riadiaceho výboru pre výstavbu novej nemocnice asi vo februári alebo v marci tohto roku si nás minister Tomáš Drucker (bolo to tesne pred koncom jeho ministrovania) zavolal. Povedal, aby sme si navrhli zástupcov pracovnej skupiny, ktorá bude zostavovať medicínsky plán…

Prečo sa rozostavaný skelet na Rázcochách nedokončí, ale zbúra sa a postaví sa nová nemocnica? :

… Existuje jeden dôležitý moment, ktorý verejnosť možno nevníma. Keď prídete na Rázsochy, naskytne sa vám impozantný pohľad, ohúri vás to obrovské množstvo hmoty, megalomanská postmodernistická stavba. Pre laika to skutočne vyzerá tak, akoby už nemocnica vlastne bola postavená, že stačia dva alebo tri roky na jej dokončenie a otvorenie. Opak je pravda. Pri stavbách typu hi-tech nemocníc hrubá stavba predstavuje iba desať až dvanásť percent celkového objemu investícií. Vizuálne máte pocit, že je to de facto postavené, ale realita je taká, že z pohľadu objemu vynaložených peňazí to nie je veľa, konkrétne iba jedna desatina. Preto všetci odborníci zhodne skonštatovali, že ak sa 30 rokov rozostavaný objekt zbúra a pripraví nový moderný, tento bude určite efektívnejší, t. j. ušetrí sa oveľa viac financií v porovnaní s nákladmi spojenými s dobudovaním doterajšej hrubej stavby a jej prevádzkovaním….

Po vybudovaní novej nemocnice na Rázcochách by malo postupne zaniknúť alebo sa reprofilovať pôvodných päť nemocníc patriacich do komplexu UNB:

… Súčasný model piatich štátnych nemocníc sa podľa ministerstva ukazuje ako dlhodobo neefektívny, a preto by sa mali rozdeliť. Preto navrhuje len dve zariadenia, v zrekonštruovanom Ružinove a novopostavenej nemocnici na Rázsochách.

Geriatrická nemocnica v Podunajských Biskupiciach by sa mala zmeniť na neziskovú organizáciu so sociálno-zdravotnými lôžkami pre dlhodobo chorých. Nemocnica Staré Mesto na Mickiewiczovej ulici sa stane centrom pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrických pacientov. Rozsah starostlivosti v Petržalke by mal zostať zachovaný tak, ako je dnes.

Kramáre ako jediné zaniknú. Podľa Druckera by postupne mali utlmiť činnosť. Budovy by sa mali predať, pričom časť by mali pričleniť k detskej fakultnej nemocnici, ktorá chce dobudovať hotelovú časť pre ubytovanie rodičov…

Nejasným ostalo aj vzdelávanie budúcich medikov:

… Podľa profesora Payera nová univerzitná nemocnica by mala mať naprojektovaných viac postelí, plánovaných 550 je málo. Dnes má všetkých päť nemocníc 2 575 postelí.

Profesor tiež pripomenul, že treba zmeniť aj projekt výučby. „Iba tieto dve nemocnice Rázsochy a Ružinov ju nezabezpečia dostatočne. Z nášho pohľadu by výučbu mali poskytovať aj ďalšie nemocnice, minimálne Staré Mesto a Petržalka,“…

 

POKRAČOVANIE

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

Covid-19 / Koronavírus /

Úmrtnosť sa v júni znížila, covid klesol na ôsme miesto

28.07.2021 09:14

Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. Covid sa na úmrtiach podieľal necelými dvoma percentami, informoval Štatistický úrad.

Litva / Bielorusko / Pratasevič / Ryanair /

Dispečer, ktorý komunikoval s posádkou lietadla s Pratasevičom, opustil Bielorusko

28.07.2021 09:08

Dispečer mal začiatkom júla mal po dovolenke nastúpiť do služby, ale do práce vôbec neprišiel. Nie je ho možné kontaktovať ani prostredníctvom sociálnych sietí, pretože si tam vymazal účty.

Antony Blinken

V sídle americkej diplomacie vyryli hákový kríž. Blinken vyjadril pobúrenie

28.07.2021 08:21

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken je sekulárny žid, ktorého nevlastný otec prežil nacistické tábory smrti.

Imrich Barák

Mikrobiológ Imrich Barák: Vývoj liekov trvá oveľa dlhšie ako u vakcín

28.07.2021 08:00

Slovenskí vedci spolupracujú na vývoji lieku proti viacerým ochoreniam, vrátane COVID-19. Prečo to trvá tak dlho a ako tomu môže pomôcť výskum delenia buniek?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 617867x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu