Založ si blog

Nemocnice 84

Nemocnice 84

 

Minister Drucker nakoniec iniciatívu Penty uvítal:

… „Ja som rád, nakoniec, musím povedať, že štát nemá toľko peňazí, aby obnovil úplne všetky nemocnice po celom Slovensku,“…

Zmenil aj názor na kapacitu novej nemocnice. Z jednej s 1 200 lôžkami by mali byť dve o kapacite 600 lôžok: jedna na Rázcochách a jedna v Ružinove:

… Druhá plánovaná nemocnica by mala byť v Ružinove, kde je fungujúce nemocničné zariadenie s poliklinikou, ktoré už patrí pod Univerzitnú nemocnicu. V Ružinove je dnes približne 30 oddelení a kliník so 140 odbornými ambulanciami. Drucker tu plánuje rozsiahlu rekonštrukciu…

… Podľa prednostu chirurgickej kliniky Labaša sú budovy spomínaných piatich nemocníc v zlom technickom stave a nevhodné na to, aby mali status univerzitných. Podľa akého kľúča rozdelia kliniky a oddelenia v budúcnosti medzi dve budovy, si Labaš nevie predstaviť.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko nepovažuje za dobrý nápad trieštiť oddelenia na dve miesta. „Bratislava by mala mať jednu kľúčovú univerzitnú nemocnicu, kde bude prebiehať aj výchova, vzdelávanie medikov, ale hlavne lekárov. Ja osobne by som sa prikláňal k tomu, aby to bola jedna nemocnica, nie dve,“ povedal.

Rázsochy sú podľa Petka v dezolátnom stave a treba ich zbúrať. V Ružinove zasa vidí problém s dopravnou priepustnosťou. „Takéto veľké univerzitné nemocnice sa vždy robia na okraji mesta alebo blízko diaľnice. Treba si uvedomiť, že tam naraz môže prísť 20 – 30 sanitiek. Ako tam prídu? Budú krúžiť po okolí?“ kladie si otázku.

Ako sám uviedol, pamätá si, keď sa päť či šesť bratislavských nemocníc zlučovalo pod jednu. „Bolo to za Zajaca, vtedy sa mi zdalo, že to nemusí byť zlý nápad. Nakoniec sa ukázalo, že to bol veľmi zlý koncept,“ dodáva. Hlavnému mestu podľa Petka chýba aj klasická všeobecná nemocnica…

Nevýhoda alternatívy dvoch nemocníc bola aj ekonomická:

… Výstavba dvoch menších nemocníc nakoniec môže vyjsť drahšie ako jednej. Obe budú potrebovať nákladné oddelenia ako je JIS, ARO či traumatológia, dobre vybavený centrálny príjem. Budovať tieto priestory dvakrát nemusí vyjsť lacno. Nehovoriac o tom, že administratíva a služby ako parkovanie vychádzajú lacnejšie pri jednom veľkom komplexe.

Podľa analytika ekonomického inštitútu INEKO Dušana Zachara nie je isté, či po oznámení finančnej skupiny Penta, že ide stavať vlastnú nemocnicu v západnej časti Bratislavy so 400 lôžkami, sa bude štát držať myšlienky dvoch menších zariadení. „Možno bude stačiť len jedna. Ale toto všetko by mala ukázať analýza, ktorú, veríme, že ministerstvo pripraví do marca budúceho roku,“ povedal Zachar…

Ktorá lokalita bude vybraná, mala rozhodnúť analýza. A čuduj sa svete, mala ju vypracovať tá istá firma, ako v prípade PPP projektu:

… Pre lepšiu dostupnosť sa podľa ministra ukazujú ako vhodné dve lokality. Ružinov, kde je dnes nemocnica s poliklinikou, a nedostavané a zavrhnuté Rázsochy v Lamači. Vhodnosť miesta posúdi analýza. Urobiť by ju mala právnická spoločnosť Ružička Csekes za 54-tisíc eur. Tá už raz spoločne s firmou Ernst & Young pôsobila ako poradca.

V roku 2014 vypracovali štúdiu uskutočniteľnosti približne za 860-tisíc eur, ktorá uvádzala ako najvýhodnejší PPP projekt, ktorý bol teraz v novembri zrušený. Za právne služby jej štát vyplatil 2,7 mil. eur.

Drucker investíciu obhajuje tým, že pri podobných projektoch, napríklad pri diaľniciach, stojí takýto poradca až šesť miliónov eur. Poradca podľa neho pomáha zadefinovať niektoré právne vzťahy. Ak by sa tak nestalo, v budúcnosti by hrozili významné škody…

A opäť, karty zamiešala aj Penta svojou iniciatívou postaviť nemocnicu na Boroch:

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska a riaditeľ nemocnice v Bardejove Marián Petko upozorňuje, že ak už štát uvažuje o koncovej nemocnici najvyššieho typu, musí myslieť na prístup či už pozemných, alebo leteckých záchranárov. Podľa neho treba počítať aj s tým, že naraz tam môže prísť aj 30 sanitiek.

„Nemocnica nemôže stáť na takom mieste, kde sa nedá zabezpečiť plynulý príjazd,“ reagoval Petko. Poznamenal, že univerzitnú nemocnicu by mal postaviť štát, pretože má slúžiť nielen na liečenie, ale aj na vedu, výskum a vzdelávanie budúcich lekárov. Aj on pripomenul, že všetko môže premiešať zámer Penty.

„Štát nemôže nebrať do úvahy, že vznikne nová nemocnica so 400 lôžkami. Nejakým spôsobom treba riešiť situáciu v Bratislave a môže sa to skončiť aj kombinovane. Bude jedna súkromná a druhá štátna, ktorá bude mať na starosti výskum, výchovu a vzdelávanie,“ myslí si Petko…

 

POKRAČOVANIE

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

Cyprus / Armáda / Vojaci /

Vojakom, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať, hrozí Naď až vyhadzovom

20.09.2021 08:44

Minister obrany reagoval aj na to, že niektorí nezaočkovaní vojaci hovoria o tom, že aspoň budú musieť všetku ťažkú robotu robiť iba zaočkovaní.

počasie, koronavírus, mesto, rúško,

Okresy hrajú farbami, sú zelené aj bordové. Režim na hraniciach sa zmierni

20.09.2021 08:00

V štyroch okresoch v bordovej farbe už platia prísne pravidlá a rovnako štyri okresy si užívajú voľnosť zelenej na Covid automate.

Rusko / Voľby / Štátna duma / Parlament /

Jednotné Rusko si po voľbách zrejme udrží dvojtretinovú väčšinu v parlamente

20.09.2021 07:18, aktualizované: 08:17

Dvojtretinová väčšina v Štátnej dume je nevyhnutná pre prijímanie ústavných zmien. Na priebežnom druhom mieste sú komunisti.

NAKA

Šimko: Vojna v polícii je dôsledkom zlej politiky 'rozväzovania rúk'

20.09.2021 07:00

Rozvrat v policajných zložkách je pochopiteľný a vytvorenie pracovnej komisie na jeho riešenie je nešťastné, hovorí bývalý minister vnútra a obrany Ivan Šimko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 636257x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu