Založ si blog

Nemocnice 83

Nemocnice 83

 

Prečo sa na schvaľovaní PPP projektu v prípravnej fáze nezúčastnilo aj Ministerstvo financií, ale zaúradovalo až keď bol projekt rozbehnutý?

… Pri existujúcom rozložení rizika sa projekt podľa zverejnených informácií nedá financovať cez komerčné banky, potrebný by bol významný vstup verejného sektora. Nevýhodnosť PPP projektu potvrdili aj prepočty zástupcov Ministerstva financií SR – Inštitútu finančnej politiky (IFP). Výstavba nemocnice cez PPP bola na základe prepočtov IFP označená ako nevýhodná oproti možnosti, že nemocnicu postaví a prevádzkuje štát. Realizácia projektu cez PPP vyšla ako najmenej výhodná z prepočítaných….

… Problematická bola aj lokalita. Výstavba na Patrónke by si pri dodržaní predpokladaných parametrov novej nemocnice vyžadovala zmenu územného plánu mesta Bratislava. „Zmena územného plánu je proces, ktorý je významne časovo náročný a zároveň nie je pod kontrolou verejného obstarávateľa ani úspešného uchádzača,“ zdôvodnilo ministerstvo. Zmena územného plánu by mohla oddialiť účinnosť koncesnej zmluvy…

Ak firma, ktorá štúdiu vykonateľnosti PPP projektu vypracovala, nezohľadnila to, že pozemok v lokalite Patrónka nebude zadarmo, ale v hodnote 35 miliónov eur, nenesie za takúto štúdiu žiadnu zodpovednosť? Je ale otázkou, prečo by sa majetok nemocnice sv. Michala, ktorou 100%-ným akcionárom je Ministerstvo vnútra, nedal v prípade verejného záujmu bezodplatne previesť na nového majiteľa. Je snáď Ministerstvo vnútra takým istým akcionárom ako Penta, či snáď Ministerstvo vnútra patrí Kaliňákovi, alebo patrí občanom? A občan opäť len zaplače, kam idú jeho ťažko zarobené peniaze:

… Výhodnosť PPP projektu obhajovala štúdia uskutočniteľnosti, ktorú vypracovalo konzorcium dvoch spoločností Ernst & Young a Ružička Csekes v lete 2014. Štát za ňu zaplatil takmer milión eur. Štúdiu však spochybnila analýza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií, ktorú vypracoval ešte ku koncu minulého roka. Podľa inštitútu verejno-súkromné partnerstvo nepovažuje za najvýhodnejší variant pre výstavbu novej nemocnice. Výhodnejším sa javí, ak by ju staval štát.

Štúdiu uskutočniteľnosti spochybnili aj ekonómovia z inštitútu INEKO. Podľa nich ju ministerstvo tajilo. „Trvalo sedem mesiacov, kým ju zverejnili, čím bola znemožnená včasná verejná kontrola záverov v štúdii, preto sme nemohli upozorniť na nedostatky včas,“ píše sa v analýze INEKO…

Lokalita na Patrónke bola ale nevyhovujúca aj z technických, nie len z ekonomických dôvodov:

… Stavanie supermodernej nemocnice v areáli bývalej vojenskej nemochttps://spravy.pravda.sk/domace/clanok/398241-drucker-meni-plany-vzkriesi-opat-razsochy/nice na Patrónke kritizovali analytici, odborníci, politici aj architekti. Považovali to za veľmi zlý výber. Problémom je malý priestor aj komplikovaná dostupnosť pre sanitky či pacientov. Bývalý minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) nepripúšťal, že by nemocnica mala stáť niekde inde a Rázsochy definitívne pochoval. Preto vyjadrenia Druckera prekvapili, keď pripustil, že by sa to mohlo zmeniť.

Nová nemocnica by podľa neho mala stáť na mieste s dobrou infraštruktúrou…

 

Najvhodnejšou lokalitou sa nakoniec predsa len ukázali Rázcochy, ktorú vybrali už v roku 1982 toľko nenávidení komunisti:

Ružinovská lokalita podľa bratislavskej župy nie je veľmi vhodná, má podobný problém s miestom ako Patrónka. Najlepším riešením pre novú nemocnicu je podľa nej rozostavaný objekt na Rázsochách, nakoľko ten, na rozdiel od iných lokalít, dokáže pojať aj univerzitné pracoviská, pracoviská výskumu, aj študentský kampus. Rázsochy sú od Patrónky vzdialené asi dva kilometre. V pätnásťhektárovom areáli začali stavať zdravotnícky komplex ešte v roku 1987 a pacientom mal slúžiť v roku 1991…

 

POKRAČOVANIE

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

Antony Blinken

V sídle americkej diplomacie vyryli hákový kríž. Blinken vyjadril pobúrenie

28.07.2021 08:21

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken je sekulárny žid, ktorého nevlastný otec prežil nacistické tábory smrti.

Imrich Barák

Mikrobiológ Imrich Barák: Vývoj liekov trvá oveľa dlhšie ako u vakcín

28.07.2021 08:00

Slovenskí vedci spolupracujú na vývoji lieku proti viacerým ochoreniam, vrátane COVID-19. Prečo to trvá tak dlho a ako tomu môže pomôcť výskum delenia buniek?

Julian Assange

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange prišiel o ekvádorské občianstvo

28.07.2021 07:49

Ekvádorské úrady tvrdia, že Assangeova žiadosť o nadobudnutie štátneho občianstva cudzincom obsahovala - okrem iného - niekoľko rozporov i odlišné podpisy.

Tokyo Olympics

Medailí a nakazených pribúda. Ako Japonci zhodnotia olympiádu?

28.07.2021 07:40

"Veľmi veľká časť japonskej verejnosti sa na kroky vlády počas koronakrízy pozerá kriticky,“ povedal Yuki Shiraito, politológ z Michiganskej univerzity.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 617834x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu