Nemocnice 62

Nemocnice 62

 

Aj svetoznáme kúpeľné mesto Trenčianske Teplice, zažilo svoj úpadok. Mesto malo vlastnú nemocnicu, ktorá vznikla v budove bývalého liečebného domu, hoci ďalšia bola ani nie 15 km odtiaľ, v Trenčíne, a ďalšia v Ilave:

… V nemocnici bola aj pôrodnica, ktorá mala pomerne dobré meno. „Z hľadiska ekonomiky a udržateľnosti, keďže fakultná nemocnica je len o 15 kilometrov ďalej, bolo logické, že všetky aktivity z nemocnice presunuli do Trenčína,“ povedal Škultéty. To, že nemocnicu mali práve v Tepliciach, bolo netradičné, ale jedným z dôvodov bola aj politika. „Vychádzalo to aj z histórie Trenčianskych Teplíc, pretože tie boli aj za prvej republiky, aj za socializmu vychýreným a vyhľadávaným mestom nielen obyčajnými ľuďmi, ale aj politickými, spoločenskými a kultúrnymi elitami. Vtedy sa veľmi nehľadelo na ekonomiku a všetky tieto aspekty, ale na kvalitu služieb, ktorá tu bola, keďže sa tu nachádzali a nachádzajú aj známe kúpele…. Budova nemocnice je už niekoľko rokov opustená a chátra. Jej skaza sa začala v čase, keď sa rozhodla Fakultná nemocnica v Trenčíne zbaviť prebytočného majetku, a teda aj nemocnice. „Nikto však nemal o ňu záujem. Boli tam tri ponukové konania, nenašiel sa však nik, kto by ju chcel. Až vo štvrtom ponukovom konaní niekedy okolo roku 2004, ešte pred mojím nástupom do funkcie primátora, sa mesto prihlásilo, že by tam chcelo vybudovať domov sociálnych služieb, ale dopadlo to tak, že mesto budovu kúpilo a v prízemí ešte rok alebo dva slúžili lekári, ktorí sa neskôr presťahovali do zdravotného strediska na sídlisku. My sme tú budovu museli vykurovať a starať sa o ňu, čo bolo ekonomicky neefektívne, a predstava prestavby celej budovy na nejaké zariadenie bola nad možnosti a kapacity mesta,“ vysvetlil primátor…

Budova nemocnice nakoniec skončí v súkromných rukách, aby sa z nej stali nájomné byty:

… Po rokoch chátrania sa však teraz našiel investor po tom, čo mesto vyhlásilo súťaž na predaj budovy. Budovu mesto predalo za milión eur. Už onedlho by chcel súkromný investor, ktorý budovu kúpil, začať budovať byty a apartmány, plus polyfunkčné priestory. V budove je naplánovaných 83 bytov, pričom na nich bude participovať aj mesto. „Rozhodli sme sa ísť s týmto súkromným investorom do projektu, v ktorom sa bude mesto uchádzať v budove bývalej nemocnice o 25 nájomných bytov a zvyšok si už musí predať sám investor,“ vysvetlil primátor…

Asociácia slovenských kúpeľov (ASK) žiadala v roku 2018 zvýšenie výdavkov na kúpeľnú liečbu z rozpočtu zdravotníctva. Keď porovnáme objem peňazí, ktoré zhltnú ročne na Slovensku lieky preplatené poisťovňami (1,3 miliardy eur) a objem peňazí, ktoré idú na kúpeľnú liečbu, je táto požiadavka logická a oprávnená:

… Asociácia predložila ešte v roku 2016 niekoľko podnetov, ktoré by pomohli skvalitniť zdravie obyvateľstva a zlepšili by dostupnosť zdravotnej starostlivosti. V oblasti financií to boli požiadavky, ktoré sa týkajú novelizácií daňových predpisov.

Ako konštatovali zástupcovia asociácie, tie zatiaľ vláda neakceptovala, okrem možnosti skrátenia odpisovania majetku kúpeľov pri splnení striktných podmienok. To do istej miery vytvára zdroje pre rozvoj kúpeľov. S cieľom zlepšenia zdravotného stavu obyvateľov ASK navrhuje zväčšiť objem výdavkov na kúpeľnú starostlivosť. V súčasnosti je to 0,6 % z výberu poistenia, pričom ASK navrhuje zvýšiť tento objem na 2 %. Oporou pre tento návrh je medziročné zvyšovanie výberu zdravotného poistenia za posledných päť rokov až o 11 %.

Odborníci upozornili, že percentuálny podiel výdavkov na farmaceutické produkty a zdravotnícke pomôcky je na Slovensku na úrovni 26,4 % z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť, oproti 16,6 % priemeru krajín OECD. „Pritom päť najlepších krajín OECD má výdavky na lieky na úrovni 8 % z celkových výdavkov na zdravotníctvo. Keby sa znížili výdavky na lieky, ktoré patria k najvyšším v Európe na obyvateľa, len o 1 %, mohli by sa efektívne využiť na významné skvalitnenie dostupnosti a kvality liečebných pobytov a kúpeľnej starostlivosti, čo by prispelo k významnému skvalitneniu zdravotného stavu obyvateľstva…

Hoci pacientov každoročne pribúda, zdravotné poisťovne vyčleňujú na kúpeľnú liečbu rovnaké peniaze a do kúpeľov posielajú viac-menej ten istý počet záujemcov:

… štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií napríklad pri srdcovo-cievnych ochoreniach ukazujú, že v roku 2016 bolo operovaných 19 100 ľudí, do kúpeľov prišlo len 8 311. Podľa asociácie tiež klesá počet chorých, ktorí prídu na kúpeľnú liečbu s onkologickými ochoreniami alebo po operáciách pohybového aparátu.

Ešte horšie sú na tom pacienti po mozgovo-cievnych príhodách. V minulosti po prepustení z nemocnice automaticky smerovali do rehabilitačného centra v Kováčovej. Dnes je Kováčová obsadená a nie je pre nich miesto, pretože prednosť majú pacienti po úrazoch či na vozíkoch. Asociácia tvrdí, že aj iné kúpele im vedia ponúknuť rovnaké podmienky, zdravotné poisťovne však takéto pobyty podľa nej nechcú uhrádzať…

… rehabilitačný lekár Karol Hornáček zo Slovenskej spoločnosti fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie pritom poukazuje na to, že po absolvovaní kúpeľov majú pacienti dlhý čas pokoj. „Pri niektorých ťažkých diagnózach, ako napríklad koxartróza – vyšúchanie bedrového kĺbu, majú minimálne trištvrte roka dobrý zdravotný stav, nemusia chodiť na rehabilitáciu, ani neberú lieky, čiže je to výhodné pre štát,“ konštatoval odborník s tým, že liečivá sila kúpeľov je obrovská, nielen po fyzickej, ale aj mentálnej stránke…

Zdravotné poisťovne sa odvolávajú na legislatívu:

… Všetky tri zdravotné poisťovne reagovali takmer rovnako. Odkazujú na zákon, podľa ktorého pacientovi schvália kúpele až potom, keď absolvuje liečbu v ambulancii alebo v nemocnici. V otázke pridania peňazí na kúpeľnú liečbu odkazujú na vyššie platy ambulantných aj nemocničných lekárov, ktoré musia vykryť. „Rozpočet ovplyvňuje aj pravidelné každoročné zvyšovanie miezd lekárov, farmaceutov a sestier..

 

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 873089x
Priemerná čítanosť článkov: 3163x

Autor blogu