Platy lekárov 07
Čo píšu o platoch lekárov médiá? Niektoré sú tendenčné, niektoré sa snažia o objektivitu. Nedorozumenia vznikajú najmä z toho, ak novinári nerozlišujú medzi platmi lekárov v štátnych nemocniciach, ambulantnými lekármi (všeobecnými a špecialistami), a tiež medzi platmi sestier v štátnych zariadeniach a neštátnych, či v ambulanciách.
Niekoľko článkov, ktoré vedia verejnosť dobre podráždiť:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/309167-co-sa-skryva-za-vysokymi-platmi-lekarov-a-sestier/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/309040-kolko-skutocne-zarabaju-lekari-a-sestry/
http://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/309048-relativne-vzate/
Diametrálne odlišný pohľad na vec majú samozrejme samotní lekári:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/487858-ambulancie-su-v-koncoch/
Lenže mnohí lekári nie sú odkázaní len na príjmy zo základného platu:
https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/kto-v-zdravotnictve-vlani-zarobil-najviac/
Nielen podľa médií, ale aj podľa oficiálnych analýz nie sú platy lekárov tak nízke, ako to prezentuje Marian Kollár. Pojednáva o tom aj správa Revízia výdavkov na zdravotníctvo II z roku 2019 vypracovaná Ministerstvom zdravotníctva a Ministerstvom financií na str. 83-90:
… Platy slovenských lekárov v ústavných zariadeniach sú vyššie ako v krajinách V3, avšak o približne 10 % nižšie ako priemer krajín EÚ s dostupnými dátami. Porovnanie príjmov ambulantných lekárov, pracujúcich často ako samostatne zárobkovo činné osoby, dostupné nie je (Graf 57). …
Z grafu vidno, že platy lekárov sú 2,4-násobkom priemernej mzdy v NH, v krajinách V3 je to 2,1-násobok a v krajinách EU-15 je to 2,9-násobok.
Aké sú úskalia platového automatu?
… V súčasnosti štát špecificky určuje alebo reguluje mzdy zdravotníckych pracovníkov v ústavných zariadeniach, bez ohľadu na to, či ide o súkromných alebo verejných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Odmeňovanie pracovníkov je odvodzované od násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy – tzv. platový automat. Násobok je špecifický pre jednotlivé kategórie pracovníkov.
Tento systém má niekoľko možných nedostatkov:
– Mzdy predstavujú takmer 60 % prevádzkových nákladov nemocníc. Okrem platového automatu rast miezd v nemocniciach ovplyvňujú aj kolektívne zmluvy. Nemocnice by mali byť schopné so zdravotnými poisťovňami vyjednať aspoň rast úhrad, ktorý by zodpovedal zákonnému nárastu ich personálnych nákladov (platový automat a sociálne balíčky). V prípade, že sa tak nestane, ich hospodársky výsledok sa zhoršuje. Legislatíva nemocniciam určuje rast nákladov, avšak diskusiu o výnosoch ponecháva na zdravotné poisťovne a existenciu prospektívnych rozpočtov.
– OECD (2017) v prehľade slovenského zdravotníckeho systému odporúča, aby mzdy lekárov neboli viazané na priemernú mzdu v krajine. Zrušenie platových automatov a prechod na nový systém s väčším dôrazom na odmeny za výkony a ich kvalitu by mohli priniesť vyššiu hodnotu za peniaze (nárast kvality pri zachovaní celkových výdavkov na mzdy.
Alternatívou k súčasnému stavu je ponechať nárast celkového balíka na mzdy podľa vývoja priemernej mzdy v hospodárstve, ale prerozdelenie zdrojov medzi personál nechať na nemocnice, čo im umožní odmeňovať výkonnosť a kvalitu…
Čo sa týka odmeňovania ambulantných lekárov (všeobecných a špecialistov), slovenský systém tiež nie je dobrý:
… Súčasné nastavenie hlavnej časti platobných mechanizmov všeobecných lekárov nemotivuje k uplatňovaniu nových kompetencií. Všeobecní lekári sú platení z kapitácie, ktorá nemotivuje poskytovanie starostlivosti náročnejším pacientom, špecialisti platení za výkon sú naopak motivovaní k poskytovaniu nadmerného počtu výkonov.
Svetová banka (WB, 2018b) ponúka možnosti, ako systém vhodnejšie nastaviť:
– Lekári s väčším počtom kapitovaných pacientov s chronickými poruchami alebo pacienti zo znevýhodneného prostredia by mali byť viac odmeňovaní pri poskytovaní komplexnej starostlivosti.
– Podiel variabilnej kapitácie na príjmoch by sa mal zvýšiť. V súčasnosti však väčšina platieb (fixná kapitácia) odráža len vekovú distribúciu registrovaných pacientov
Súčasný systém platby za výkon môže zároveň podporovať nadmerný počet výkonov u špecialistov, ktorí môžu mať motiváciu neposielať pacientov na výkon k všeobecnému lekárovi.Zároveň môže u špecialistov vyvolať odpor pri presune kompetencií pre výkony, ktoré špecialistom prinášajú veľké výnosy.
Pre efektívnu starostlivosť o pacientov s chronickými ochoreniami je potrebná koordinácia všeobecných lekárov a špecialistov. Koordináciu možno motivovať správne nastavenými mechanizmami platieb, napr. platbou za výkonnosť (pay-for-performance), ktorá reflektuje starostlivosť o chronicky chorých pacientov.
Celá debata | RSS tejto debaty