Nemocnice 54
Súčasný neoliberálny ekonomický systém priniesol aj také javy, akými sú nelegálne podnikanie za hranicou zákona, ktoré priamo ohrozuje zdravie alebo životy ľudí. Reč bude o falošných lekároch a falošných zdravotných zariadeniach. Správa je z októbra 2016:
… Súkromná plastická klinika v centre Bratislavy Adelaise Clinique fungovala načierno. Na činnosť nemala povolenie. Navyše lekár, ktorý tam pracoval a bol vedený ako garant kliniky, operoval bez ukončeného vzdelania. Chýbala mu atestácia z plastickej chirurgie. Úrady mu už zakázali činnosť a vedú správne konanie. To, že klinika nemá licenciu a chirurg atestáciu, sa prevalilo po tom, čo sa klientka sťažovala na jeho prácu na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou...
Keďže Bratislavský samosprávny kraj lekárovi licenciu nevydal, bol po prijatí informácie od ÚDZS nútený vydať predbežné opatrenie o zastavení činnosti falošnej kliniky.
… Plastický chirurg navyše trpel zvláštnou záľubou – fotil sa s pacientkami na operačnej sále pri zákroku a fotografie zverejňoval na sociálnych sieťach.
Pacientky, ktoré na klinike absolvovali operácie, sa môžu podľa advokáta obrátiť na súd. Žaloby môžu podať o náhradu škody za spôsobenú ujmu na zdraví, okrem toho môžu podať aj trestné oznámenie za trestný čin poškodenia zdravia. Toho sa podľa zákona dopustil ten, kto poskytuje zdravotnú starostlivosť, hoci na to povolenie nemá. Lekárovi hrozí väzenie od 6 mesiacov až do troch rokov.
Súkromná klinika sa na svojej webovej stránke prezentuje ako „unikátne zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje špecializované služby estetickej medicíny, plastickej bioregeneračnej chirurgie a ďalších lekárskych odborov v nových priestoroch plne vybavených najmodernejšími technológiami“. Uvádza, že má za sebou 20 rokov praxe a tisíce zákrokov a okrem Bratislavy poskytuje svoje služby v Dubaji, vo Viedni, v Berlíne či Prahe…
Problémom je nedostatočná kontrola zo strany štátnych úradov:
… Lekárka, ktorá je sama vlastníčkou kliniky krásy, tvrdí, že prevádzkovať zariadenie bez akýchkoľvek dokladov je u nás možné. „Takýchto kliník je viac, nikto ich nekontroluje. Mala by to robiť v prvom rade župa,“ povedala pre denník Pravda s tým, že si neželala uviesť svoje meno. Nelegálny biznis s krásou sa robí ľahšie preto, lebo klienti platia v hotovosti a zákroky idú mimo zdravotného poistenia…
Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. priznal, že na rozsiahle previerky nemá personálne kapacity, preto apeluje na ľudí, aby podozrenia nahlásili kraju alebo ministerstvu zdravotníctva.
… Doktora, ktorý vykonával operácie, a nemal na to vzdelanie, však nemá kto potrestať. Podľa webovej stránky kliniky má ísť o Dr. Yassine Ghaziho, ktorý je garantom zariadenia. Slovenská lekárska komora ho vedie vo svojom registri, čo znamená, že môže pracovať ako lekár, ale iba pod dohľadom odborníka s atestáciou. Ak by chcel byť garantom ambulancie alebo kliniky, musel by komoru požiadať o vydanie licencie.
„Slovenská lekárska komora uvedenému lekárovi nevydávala žiadnu licenciu,“ spresnila stavovská organizácia. Dodala, že nemá tiež informáciu, že by uvedený lekár nadobudol špecializáciu v akomkoľvek špecializačnom odbore. Keďže je doktor Ghazi členom komory, budú sa jeho prípadom zaoberať, ale iba z pohľadu porušenia etického kódexu. Komora nemá kompetenciu na to, aby doktora riešila za to, že liečil bez povolenia.
Do kauzy nemôže zasiahnuť ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten totiž môže vyšetrovať iba tie zariadenia, ktoré majú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti povolenie. A to bratislavské centrum nemá…
POKRAČOVANIE
Celá debata | RSS tejto debaty