Založ si blog

Nemocnice 51

Nemocnice 51

Okrem predražených nákupov takmer čohokoľvek, čo nemocnice potrebujú pre svoju prevádzku, sa niektoré slovenské nemocnice „preslávili“ svojimi kauzami. Ani košická nemocnica nebola v týchto praktikách výnimkou, keď v roku 2015 žiadala o nenávratný finančný príspevok spolufinancovaný z EÚ na vybudovanie výskumného pracoviska magnetickej rezonancie. Problém bol v tom, že na predraženom nákupe sa chcel nabaliť aj dodávateľ magnetickej rezonancie:

… „Parametre súvisiaceho verejného obstarávania mali byť šité na mieru konkrétnemu prístroju, čím mali byť vylúčení ostatní súťažitelia. Suma obstarávaného zariadenia mala byť bez opodstatnenia zvýšená o milión eur,“ informovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová. Ako doplnila, polícia vyplateniu zabránila. Ak by sa suma vyplatila, podľa zverejnených informácií by EÚ vznikla škoda minimálne 510-tisíc eur a Slovenskej republike 60-tisíc eur.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil dvoch Košičanov z prípravy na zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v súbehu so zločinom subvenčného podvodu a za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe,“ dodala Baloghová. Horná hranica trestu odňatia slobody za uvedené skutky je až 12 rokov, obvinení sú stíhaní na slobode…

Tak ako nemocnice majú dosť peňazí na predražené nákupy, na druhej strane im chýbajú financie na platy zamestnancov. Nedostatok lekárov sa v zdravotníckych zariadeniach dlhodobo rieši neúmernou nadčasovou prácou. V tom istom roku žiadali lekárski odborári ministra Čisláka o kontrolu, nakoľko vedenie košickej nemocnice nútilo lekárov, aby odpracovali ročne 400 hodín nadčasov. A to paradoxne k tomu, že v tejto nemocnici v roku 2001 pracovali Viliam Čislák, Richard Raši aj Radoslav Čuha (v roku 2015 už riaditeľ fakultnej nemocnice v Prešove), a tí odmietli pracovať nadčas viac ako 150 hodín. Minister Čislák kontrolu odmietol s tým, že súčasný riaditeľ má jeho plnú podporu.

Lekári v Košiciach si ale našli lepší spôsob, ako si prilepšiť k tabuľkovým platom. Na chirurgickom oddelení podnikaví lekári rozbehli v roku 2016 výnosný biznis. V štátnych priestoroch, s technikou, ktorú zaplatili daňoví poplatníci, prevádzali plastické operácie v štýle súkromného podnikania. V získaní solventnej klientely im pomáhala agentúra New Look Holiday, registrovaná v daňovom raji na britských Panenských ostrovoch:

… tá ponúka na svojej webovej stránke širokú škálu plastických operácií pre anglickú klientelu. Hoci je web v angličtine, kontaktné číslo má slovenskú predvoľbu. Firma sa špecializuje na nový typ biznisu – medicínsku turistiku a ponúka dva v jednom. Cenovo dostupné zákroky pre zahraničných pacientov a výlet do historického mesta na východe Slovenska, do Košíc…

Dôležité sú ale ďalšie fakty:

  • Štátna UNLP v Košiciach operuje pacientov zo zahraničia, ktorých posiela súkromná agentúra bez toho, aby mala s nemocnicou uzatvorenú zmluvu.
  • Pacientky zo Spojeného kráľovstva neplatia za výkon v pokladni, ako je to zvykom, ale na klinike počas konzultácie s lekárom.
  • Platby za plastické operácie sú vyššie než oficiálne ceny uvedené v cenníku nemocnice.
  • Klinika plastickej a rekonštrukčnej chirurgie UNLP vykonáva tieto estetické zákroky, kým vážne prípady hradené z poistenia odosiela do iných nemocníc.

Platbu za výkon, ktorú orientačne určili na zhruba päťtisíc eur, treba odovzdať na tomto stretnutí. „Platí sa po predoperačných testoch pri osobnej konzultácii s chirurgom,“ potvrdzuje agentúra. Nasleduje ospravedlnenie, že sa nedá platiť kartou, iba „cash“, a pridávajú rady, kde si libry zameniť za eurá v čo najlepšom kurze…

Za roky 2016 a 2017 bolo na Klinike plastickej chirurgie a oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach operovaných takto 380 samplatcov, z toho 229 zo zahraničia. Skutočnosti začali prešetrovať Ministerstvo zdravotníctva, polícia aj samotná nemocnica. Odvolaný bol prednosta kliniky Róbert Sabovčík. Riaditeľ nemocnice Milan Maďar tvrdil, že o agentúre New Look Holiday nič nevedel.

Zaujímavé je vysvetlenie, prečo platby od klientov nešli cez pokladňu:

Odvolaný primár plastickej kliniky košickej nemocnice Róbert Sabovčík priznal, že pacienti platia „cash“ na klinike. „Museli by ísť z plastiky do pokladne a ani nevedia, kde to je,“ vysvetlil. Tvrdí, že pacient odovzdá len sumu podľa platného cenníka nemocnice, po výkone vloží klinika peniaze v plnej výške do pokladne a dá mu bloček. Podľa Trendu Sabovčík podobne ako riaditeľ najskôr konštatoval, že o New Look Holiday nič nevie. Neskôr sa v rozhovore preriekol, že väčšina zahraničných samoplatcov išla minulý rok práve cez túto agentúru…

A čo na skutočnosť, že agentúra nemala s nemocnicou žiadnu zmluvu? :

… Agentúra New Look Holiday, naopak, spoluprácu so štátnou nemocnicou nepoprela a potvrdila, že nemá žiadny oficiálny právny rámec. Napísala, že partner (nemocnica) oň nemal záujem. Trend však upozorňuje, že ak má súkromná firma spoluprácu so štátnou nemocnicou v akejkoľvek oblasti, zo zákona musí byť medzi nimi zmluvný vzťah. Tomu spravidla predchádza zložité verejné obstarávanie. „Klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie UNLP doteraz nevyžadovala podpísanie zmluvy,“ uviedla New Look Holiday v stanovisku. Konečná suma pre klienta operovaného v štátnej nemocnici zahŕňa podľa nej okrem cien zákroku aj služby sprostredkovateľa a ďalšie výdavky…

Podľa šéfa lekárskych odborov (LOZ) Petra Visolajského mal riaditeľ košickej nemocnice Milan Maďar odstúpiť. Vysvetľuje to tým, že zrealizovať operáciu pacienta bez toho, aby o tom vedelo vedenie nemocnice, je nereálne, nakoľko takýto lekársky zákrok podlieha zložitej organizačnej a administratívnej príprave.

Interná kontrola v nemocnici zistila nezrovnalosti pri porovnaní chorobopisov samoplatcov s informačným systémom nemocnice a pri platbách, ktoré pacientky uhrádzali. Tie boli vyššie až o 1500 eur, oproti oficiálnemu cenníku. Napríklad liposukcia brucha stála oficiálne 900 eur, cez agentúru však až 2 450 eur.

Okrem prednostu kliniky Sabovčíka prepustili aj chirurga, ktorý operácie vykonával, Olega Turkina.

Polícia ale vyšetrovanie nemala ešte v júli 2018 ukončené, a teda nebola ani vyčíslená vzniknutá škoda pre nemocnicu.

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

Rusko, vojna na Ukrajine, Ukrajina

ONLINE: Kam sa pohnú Rusi? Pád mesta Lysyčansk im otvára Donbas

04.07.2022 05:45

Ovládnutie mesta Lysyčansk je pre ruskú armádu dôležité, ale na Donbase je ešte viacero ďalších veľkých miest pod kontrolou Ukrajiny. Kam sa vojská pohnú?

010-HIMARS-in-Jordan-DVIDS

Prejde Západ na vojnovú výrobu, aby Ukrajine pomohol?

04.07.2022 05:20

Bez dodávok zbraní zo Západu by Ukrajina len ťažko čelila ruskej agresii. Do tohto úsilia sa výrazne zapojilo aj Slovensko.

Horúčavy / Teplota / Teplomer /

S horúčavami treba počítať aj v pondelok, na juhu môže byť až 36 stupňov

03.07.2022 20:38

Výstrahy pred horúčavami platia vo všetkých krajoch okrem Žilinského.

Dánsko, sttreľba

Streľba v nákupnom centre v Kodani má viacero obetí, nevylúčili terorizmus

03.07.2022 19:08, aktualizované: 21:11

Nákupné stredisko Fields je v štvrti Amager zhruba medzi centrom mesta a letiskom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 723696x
Priemerná čítanosť článkov: 2622x

Autor blogu