Založ si blog

Platy lekárov 01

Platy lekárov 01

Posledné mesiace zamiešali celosvetovým politickým vývojom pomerne dramaticky. Výskyt nejakého vírusu, označeného Covid 19, nezanechal tragické stopy ani tak na verejnom zdraví, ako na ekonomike celej planéty. Podľa Ivana Mikloša, Slovensko patrí medzi krajiny najviac postihnuté koronavírom, čo sa týka ekonomických strát. Na jedno úmrtie spojené s koronavírom pripadá na Slovensku okolo 1300 nových nezamestnaných, zatiaľ čo v takých štátoch ako napríklad Španielsko to bolo len niekoľko desiatok. Opäť sme preukázali nadmernú horlivosť v plnení nariadení, za čo sme zaplatili vysokú cenu. Jediným odvetvím, ktorému sa ekonomicky darilo, bol farmapriemysel: (https://www.aktuality.sk/clanok/798402/koronavirus-trzby-sa-prepadli-vsetkym-priemyselnym-odvetviam-okrem-farmacie/)

V apríli tohto roka sa prepadli tržby vo všetkých priemyselných odvetviach, jedinou výnimkou bol farmaceutický priemysel. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok. Tržby v priemysle sa v apríli medziročne prepadli o 46,5 %, vo farmácii narástli o 11 %.

Ako dodal úrad, niektoré odvetvia zaznamenali historické minimá. „Najväčší prepad tržieb o viac ako 70 % sme zaznamenali vo výrobe dopravných prostriedkov a v tržbách cestovných agentúr a kancelárií. Rast tržieb si naďalej udržali informačné a komunikačné činnosti a v rámci priemyselnej výroby zoskupenie farmaceutického priemyslu,“ uviedol ŠÚ SR.

Tržby v priemysle v apríli medziročne klesli o 46,5 %, čo podľa úradu predstavuje historicky najväčší pokles od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Z celkovo 16 sledovaných odvetví až 15 zaznamenalo pokles…

Len odstup času ukáže, nakoľko bol celý mediálny humbuk okolo nákazy pravdivý, alebo šlo v prvom rade „vyriešiť“ dlhotrvajúcu ekonomickú krízu a posunúť zas plánované globálne ekonomické ciele určitej skupiny ľudí o značný krok (alebo skok) dopredu.

Už v marci 2020 som si všimol prepad miezd, keď som pozeral pracovné ponuky, nakoľko som sa od februára stal nezamestnaným. Moja súkromná predpoveď sa naplnila. Prepad miezd rástol rýchlym tempom a mám pocit, že také mizerné mzdy tu neboli posledných dvadsať rokov (nie v absolútnych hodnotách, ale samozrejme vzhľadom na životné náklady). Väčšina nekvalifikovaných prác sa zmrazila na minimálnej mzde, a aj vysoko odborné a špecializované profesie klesli platovo o tretinu až polovicu.

Len niekoľko príkladov z portálu profesia.sk:

Pilot vrtuľníka

AIR – TRANSPORT EUROPE, spol. s r.o.

Miesto práce
Slovensko (Práca vyžaduje cestovanie)

900 EUR/mesiac, mzda v závislosti od kvalifikácie a skúsenosti

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti:

– vykonávanie letov vrtuľníkom v súlade s požiadavkami zamestnávateľa
– vykonávanie predletových a poletových inšpekcií vrtuľníka
– plnenie iných úloh v súlade s potrebami zamestnávateľa

Zamestnanecké výhody, benefity:

– príspevok na stravovanie nad rámec zákonníka práce
– pravidelné zvyšovanie platu

Osobnostné predpoklady a zručnosti:

 • držiteľ preukazu spôsobilosti pilota vrtuľníka CPL(H)
  – osvedčenie zdravotnej spôsobilosti 1. trieda
  – letová prax 500 hodín, z toho minimálne 300 hodín ako veliaci pilot vrtuľníka
  – jazyková spôsobilosť – anglický jazyk, úroveň ICAO level 4
  – bezúhonnosť – uchádzač musí byť osoba spoľahlivá z hľadiska požiadaviek zákona č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zmien,
  – schopnosť pracovať v tíme, stresová tolerancia a schopnosť zvládnuť vysokú pracovnú záťaž,
  – samostatnosť, zodpovednosť, precíznosť, flexibilita

Malí podnikatelia postihnutí zmrazením ekonomiky v snahe ušetriť na mzdových nákladoch hľadajú ihlu v kope sena:

Projektant, kreslič autocad, Top Construkt s.r.o. naša spoločnosť je rodinne založená firma, ktorá rozširuje svoje pôsobenie v architektúre.

600 EUR/mesiac

Zdá sa, že manažérske platy sa nemenia:

Primár neorologického oddelenia v Trenčianskom kraji, 3600 eur/mesiac

Riadenie a organizovanie poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti na príslušnom oddelení
Samostatné vykonávanie odbornej a špecializovanej pracovnej činnosti preventívnej a liečebnej starostlivosti
Zabezpečovanie organizácie práce a rozvrhnutie pracovného času podriadených zamestnancov tak, aby na príslušnom oddelení bolo zabezpečené nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti v súlade
Rozpisovanie, kontrolovanie a zabezpečovanie výkonu ústavnej pohotovostnej služby na oddelení a pohotovostných služieb mimo pracoviska na inom dohodnutom mieste,
Odborné a metodické usmerňovanie postgraduálneho vzdelávania lekárov oddelenia

Riaditeľ spoločnosti SK Power Engineering, 3000 eur/mesiac

Koordinácia a komplexné riadenie aktivít obchodno- technickej divízie a ich organizačné zabezpečenie v súlade so stratégiou spoločnosti.
Príprava obchodných stratégií a ich presadzovanie na jednotlivých trhoch, zodpovednosť za dosahovanie parametrov obchodného plánu pri dodržaní schválených nákladov a finančnej štruktúry svojej divízie.
Navrhovanie stratégií, základných metodických princípov a systémových nástrojov riadenia technického rozvoja, po ich schválení akcionármi a riaditeľom spoločnosti zodpovednosť za ich implementáciu a dodržiavanie v systéme riadenia vedúcich pracovníkov v technických úsekoch divízie.
Udržiavanie respektíve zvyšovanie konkurencieschopnosti spoločnosti na základe kontinuálneho zvyšovania kvality procesov divízie.
Ako kľúčový člen vrcholového manažmentu participuje na všetkých aktivitách a rozhodovacích procesoch smerujúcich k dosiahnutiu strategických cieľov spoločnosti.
Priame riadenie a zodpovednosť za spoločnosť, koordinácia činností vedúcich jednotlivých.

– Predchádzajúca skúsenosť na obdobnej pracovnej pozícii v strojárskej spoločnosti,
– Min. 5-10 rokov skúseností na pozícii riaditeľa spoločnosti, skúsenosť s riadením min 100 zamestnancov,
– Aktívna znalosť angličtiny- slovom i písmom, znalosť ruštiny veľkou výhodou.
– Skúsenosti z medzinárodného prostredia veľkou výhodou,
– Výborné organizačné a komunikačné zručnosti,
– Strategické a analytické myslenie,
– Cieľavedomosť a schopnosť vidieť budúcnosť firmy (jasná vízia),
– Profesionalita, samostatnosť, vytrvalosť a schopnosť konštruktívne čeliť prekážkam,
– Schopnosť rozumieť ľuďom a mať cit pre komunikáciu s najrôznejšími typmi ľudí.
– Ochota cestovať – SR + zahraničie,
– MS Office pokročilý.

POKRAČOVANIE

Milan1:

Áno, takto to zverejnil Mikloš…Musíte sa obrátiť na neho. V mojom článku to ale nie je ťažiskom problému. Téma je „Platy lekárov“.

 

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

Trump

Porota, ktorá rozhodne o Trumpovi v historickom procese, je už kompletná

18.04.2024 23:26

Porota sa vyberala zo stoviek potenciálnych členov na základe série otázok, ktoré majú zaručiť, že sa budú rozhodovať nestranne.

farmári, poľsko, traktory

Poľskí poľnohospodári nepúšťajú kamióny cez hraničné priechody s Ukrajinou

18.04.2024 21:37

Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

keňa, vojaci

V Keni zahynulo pri páde vojenského vrtuľníka desať ľudí, vrátane veliteľa armády

18.04.2024 20:56

Vrtuľník havaroval krátko po štarte a potom začal horieť.

turecko, zemetrasenie, tokat

Stred Turecka zasiahlo zemetrasenie. Poškodilo niekoľko budov

18.04.2024 20:03

Zatiaľ nie sú správy o úmrtiach alebo vážne zranených.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 845892x
Priemerná čítanosť článkov: 3065x

Autor blogu