Založ si blog

Platy lekárov 01

Platy lekárov 01

Posledné mesiace zamiešali celosvetovým politickým vývojom pomerne dramaticky. Výskyt nejakého vírusu, označeného Covid 19, nezanechal tragické stopy ani tak na verejnom zdraví, ako na ekonomike celej planéty. Podľa Ivana Mikloša, Slovensko patrí medzi krajiny najviac postihnuté koronavírom, čo sa týka ekonomických strát. Na jedno úmrtie spojené s koronavírom pripadá na Slovensku okolo 1300 nových nezamestnaných, zatiaľ čo v takých štátoch ako napríklad Španielsko to bolo len niekoľko desiatok. Opäť sme preukázali nadmernú horlivosť v plnení nariadení, za čo sme zaplatili vysokú cenu. Jediným odvetvím, ktorému sa ekonomicky darilo, bol farmapriemysel: (https://www.aktuality.sk/clanok/798402/koronavirus-trzby-sa-prepadli-vsetkym-priemyselnym-odvetviam-okrem-farmacie/)

V apríli tohto roka sa prepadli tržby vo všetkých priemyselných odvetviach, jedinou výnimkou bol farmaceutický priemysel. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok. Tržby v priemysle sa v apríli medziročne prepadli o 46,5 %, vo farmácii narástli o 11 %.

Ako dodal úrad, niektoré odvetvia zaznamenali historické minimá. „Najväčší prepad tržieb o viac ako 70 % sme zaznamenali vo výrobe dopravných prostriedkov a v tržbách cestovných agentúr a kancelárií. Rast tržieb si naďalej udržali informačné a komunikačné činnosti a v rámci priemyselnej výroby zoskupenie farmaceutického priemyslu,“ uviedol ŠÚ SR.

Tržby v priemysle v apríli medziročne klesli o 46,5 %, čo podľa úradu predstavuje historicky najväčší pokles od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Z celkovo 16 sledovaných odvetví až 15 zaznamenalo pokles…

Len odstup času ukáže, nakoľko bol celý mediálny humbuk okolo nákazy pravdivý, alebo šlo v prvom rade „vyriešiť“ dlhotrvajúcu ekonomickú krízu a posunúť zas plánované globálne ekonomické ciele určitej skupiny ľudí o značný krok (alebo skok) dopredu.

Už v marci 2020 som si všimol prepad miezd, keď som pozeral pracovné ponuky, nakoľko som sa od februára stal nezamestnaným. Moja súkromná predpoveď sa naplnila. Prepad miezd rástol rýchlym tempom a mám pocit, že také mizerné mzdy tu neboli posledných dvadsať rokov (nie v absolútnych hodnotách, ale samozrejme vzhľadom na životné náklady). Väčšina nekvalifikovaných prác sa zmrazila na minimálnej mzde, a aj vysoko odborné a špecializované profesie klesli platovo o tretinu až polovicu.

Len niekoľko príkladov z portálu profesia.sk:

Pilot vrtuľníka

AIR – TRANSPORT EUROPE, spol. s r.o.

Miesto práce
Slovensko (Práca vyžaduje cestovanie)

900 EUR/mesiac, mzda v závislosti od kvalifikácie a skúsenosti

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti:

– vykonávanie letov vrtuľníkom v súlade s požiadavkami zamestnávateľa
– vykonávanie predletových a poletových inšpekcií vrtuľníka
– plnenie iných úloh v súlade s potrebami zamestnávateľa

Zamestnanecké výhody, benefity:

– príspevok na stravovanie nad rámec zákonníka práce
– pravidelné zvyšovanie platu

Osobnostné predpoklady a zručnosti:

 • držiteľ preukazu spôsobilosti pilota vrtuľníka CPL(H)
  – osvedčenie zdravotnej spôsobilosti 1. trieda
  – letová prax 500 hodín, z toho minimálne 300 hodín ako veliaci pilot vrtuľníka
  – jazyková spôsobilosť – anglický jazyk, úroveň ICAO level 4
  – bezúhonnosť – uchádzač musí byť osoba spoľahlivá z hľadiska požiadaviek zákona č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zmien,
  – schopnosť pracovať v tíme, stresová tolerancia a schopnosť zvládnuť vysokú pracovnú záťaž,
  – samostatnosť, zodpovednosť, precíznosť, flexibilita

Malí podnikatelia postihnutí zmrazením ekonomiky v snahe ušetriť na mzdových nákladoch hľadajú ihlu v kope sena:

Projektant, kreslič autocad, Top Construkt s.r.o. naša spoločnosť je rodinne založená firma, ktorá rozširuje svoje pôsobenie v architektúre.

600 EUR/mesiac

Zdá sa, že manažérske platy sa nemenia:

Primár neorologického oddelenia v Trenčianskom kraji, 3600 eur/mesiac

Riadenie a organizovanie poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti na príslušnom oddelení
Samostatné vykonávanie odbornej a špecializovanej pracovnej činnosti preventívnej a liečebnej starostlivosti
Zabezpečovanie organizácie práce a rozvrhnutie pracovného času podriadených zamestnancov tak, aby na príslušnom oddelení bolo zabezpečené nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti v súlade
Rozpisovanie, kontrolovanie a zabezpečovanie výkonu ústavnej pohotovostnej služby na oddelení a pohotovostných služieb mimo pracoviska na inom dohodnutom mieste,
Odborné a metodické usmerňovanie postgraduálneho vzdelávania lekárov oddelenia

Riaditeľ spoločnosti SK Power Engineering, 3000 eur/mesiac

Koordinácia a komplexné riadenie aktivít obchodno- technickej divízie a ich organizačné zabezpečenie v súlade so stratégiou spoločnosti.
Príprava obchodných stratégií a ich presadzovanie na jednotlivých trhoch, zodpovednosť za dosahovanie parametrov obchodného plánu pri dodržaní schválených nákladov a finančnej štruktúry svojej divízie.
Navrhovanie stratégií, základných metodických princípov a systémových nástrojov riadenia technického rozvoja, po ich schválení akcionármi a riaditeľom spoločnosti zodpovednosť za ich implementáciu a dodržiavanie v systéme riadenia vedúcich pracovníkov v technických úsekoch divízie.
Udržiavanie respektíve zvyšovanie konkurencieschopnosti spoločnosti na základe kontinuálneho zvyšovania kvality procesov divízie.
Ako kľúčový člen vrcholového manažmentu participuje na všetkých aktivitách a rozhodovacích procesoch smerujúcich k dosiahnutiu strategických cieľov spoločnosti.
Priame riadenie a zodpovednosť za spoločnosť, koordinácia činností vedúcich jednotlivých.

– Predchádzajúca skúsenosť na obdobnej pracovnej pozícii v strojárskej spoločnosti,
– Min. 5-10 rokov skúseností na pozícii riaditeľa spoločnosti, skúsenosť s riadením min 100 zamestnancov,
– Aktívna znalosť angličtiny- slovom i písmom, znalosť ruštiny veľkou výhodou.
– Skúsenosti z medzinárodného prostredia veľkou výhodou,
– Výborné organizačné a komunikačné zručnosti,
– Strategické a analytické myslenie,
– Cieľavedomosť a schopnosť vidieť budúcnosť firmy (jasná vízia),
– Profesionalita, samostatnosť, vytrvalosť a schopnosť konštruktívne čeliť prekážkam,
– Schopnosť rozumieť ľuďom a mať cit pre komunikáciu s najrôznejšími typmi ľudí.
– Ochota cestovať – SR + zahraničie,
– MS Office pokročilý.

POKRAČOVANIE

Milan1:

Áno, takto to zverejnil Mikloš…Musíte sa obrátiť na neho. V mojom článku to ale nie je ťažiskom problému. Téma je „Platy lekárov“.

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

bielorusko vlajka

Zmizol šéf organizácie, ktorá na Ukrajine pomáha bieloruským utečencom

02.08.2021 23:35

Šéf neziskovej organizácie si mal ísť ráno zabehať a už sa nevrátil.

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

USA musí do septembra opustiť 24 ruských diplomatov

02.08.2021 23:05

Všetci ruskí diplomati odídu bez toho, aby za nich našli náhradu.

zbraň, pištol

Česi počas zbraňovej amnestie odovzdali 3678 nelegálne držaných zbraní

02.08.2021 19:54

Odovzdali aj 133-tisíc kusov streliva.

Csaba Dömötör, súd, kajúcnik, polícia

Prokurátor podal na súd návrh dohody s Csabom Dömötörom

02.08.2021 16:58

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal návrh dohody o vine a treste s Csabom Dömötörom, ktorý vystupoval ako svedok v policajných kauzách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 620634x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Autor blogu