Založ si blog

Nemocnice 31

Nemocnice 31

 

V apríli 2015 boli známe už prvé výsledky vyšetrovania:

… Kontrolóri našli v procese obstarávania predraženého CT prístroja dokonca niekoľko porušení. Napriek tomu sa však nemocnica akejkoľvek pokute vyhne.

Úrad pri výkone kontroly identifikoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré však ani v jednom prípade nemali vplyv na výsledok verejného obstarávania a výber úspešného uchádzača..

Riaditeľka Domčeková nedala ale svoju kožu lacno. Vytiahla na svetlo skutočnosti, ktoré z opozičného poslanca Alana Suchánka, ktorého ocenili mimovládne organizácie Aliancia Fair-play a VIA IURIS Bielou vranou, nakoniec spravili takého istého vinníka. V roku 2012, keď bol ešte riaditeľom nemocnice Róbert Mamrilla, bol tiež vypísaný tender na nákup CT prístroja:

Suchánek bol členom komisie, ktorá vyhodnocovala ponuky firiem. „Podozrivé bolo samotné nastavenie podmienok súťaže, kde najnižšia cena nebola jediným kritériom, čo spôsobilo, že víťazom po elektronickej aukcii sa stal uchádzač s najdrahšou ponukou o viac ako 250-tisíc eur,“ uviedla riaditeľka, podľa ktorej ten istý uchádzač v predbežnom vyhodnotení zaslaných ponúk skončil na poslednom mieste.

Na to, že uspel kandidát s najdrahším prístrojom, mala listom upozorniť primárka rádiológie ako členka komisie. Ozvať sa mali aj neúspešní kandidáti tendra, podľa ktorých mali byť ich ponuky nesprávne vyhodnotené.

Vyhodnocovacia komisia napokon v roku 2012 rozhodla, že víťaza vylúči kvôli uvedeniu klamlivých a skresľujúcich údajov. „Nasledovala však separátna porada vtedajšieho riaditeľa Mamrillu so Suchánkom, pričom z tohto rokovania boli na pokyn riaditeľa vylúčení ostatní členovia komisie,“ informovala Domčeková.

Porada mala viesť k tomu, že vylúčenie úspešného kandidáta vtedajší šéf nemocnice nepodpísal. Sťažnosti ostatných uchádzačov zamietli. Dozorná rada nemocnice napokon odporučila riaditeľovi verejné obstarávanie zrušiť…

Domčekovú nakoniec odvolali z funkcie riaditeľky v septembri 2015:

… Za jej odvolanie v stredu hlasovali štyria zástupcovia ministerstva zdravotníctva. Lekár Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová sa na hlasovaní nezúčastnili…

… Vyšetrovateľ Policajného zboru pred pár dňami vzniesol obvinenie voči ôsmim osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Medzi obvinenými je aj Domčeková…

Nového CT prístroja sa piešťanská nemocnica dočkala až o 5 rokov neskôr, ak rátame zrušený tender v roku 2012, a to v septembri 2017. Ten dodala firma Audioscan za 626 tisíc eur:

Prístroj pre nemocnicu v rámci centrálneho obstarávania zabezpečil rezort zdravotníctva. „Z vlastných zdrojov sme zaplatili 104-tisíc eur, to je dvadsať percent ceny, zvyšok je prefinancovaný z úveru od Slovenskej sporiteľne. Úver bude nemocnica splácať päť rokov, konečná cena prístroja aj so zarátaním úrokov dosiahne 653 tisíc eur…

Alan Suchánek prehodnotil svoje tvrdenie, že predchádzajúci tender, v ktorom zvíťazila forma Medical Group, bol predražený až o milión eur. Vzhľadom na parametre vtedy vysúťaženého 128 – vrstvového a teraz kúpeného 64 – vrstvového prístroja je podľa neho rozdiel v cene na úrovni približne 600 tisíc eur.

V apríli 2016 ale Generálna prokuratúra všetky obvinenia stiahla:

k rozhodnutiu dospel po preskúmaní spisového materiálu prvý námestník generálneho prokurátora. Jedným z hlavných pochybení bolo podľa neho nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody, a to pre nepoužiteľnosť znaleckého posudku. Rozhodnutie podľa hovorkyne nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vytkol, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. „Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“…

O mesiac neskôr premiér Fico otvoreným listom vyzval Alianciu Fair-play a VIA IURIS, aby Alanovi Suchánkovi odňali ocenenie Biela vrana:

… Predseda vlády vo svojom blogu zverejnenom 13. mája vyzval Suchánka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, zároveň by Aliancia Fair-play podľa Fica Suchánkovi mala odňať ocenenie Biela vrana. Fico sa v blogu vracia ku kauze piešťanského CT-prístroja a pripomína, že Smer v tomto prípade vyvodil politickú zodpovednosť. „Dnes sa však na verejnosť dostávajú informácie, podľa ktorých človek, ktorý na pripravovaný nákup CT-prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2014 upozornil, urobil si na ňom politickú kariéru a ako kandidát hnutia OĽaNO dnes sedí v parlamente, presadzoval v pôvodnej súťaži v roku 2012 nad rámec štandardných postupov najdrahšiu ponuku, CT-prístroj od spoločnosti Siemens, o viac ako 250-tisíc eur drahší oproti uchádzačovi, ktorý skončil v súťaži na druhom mieste,“ píše premiér. Suchánek podľa Fica údajne vedome presadzoval ponuku, ktorá nespĺňala technické požiadavky nemocnice a v rozpore so stanoviskom dozornej rady nemocnice presadzoval uzatvorenie zmluvy napriek týmto pochybnostiam….

Poplatky v zdravotníctve 06

30.10.2020

Poplatky v zdravotníctve 06 Drucker uvažoval aj o zrušení neposkytnutia zdravotnej pomoci pacientom, ktorí majú dlhy voči zdravotnej poisťovni. Malo to jednak časovo odbremeniť lekárov pri preverovaní finančného stavu pacienta, jednak zabezpečiť poskytnutie nie len akútnej zdravotnej starostlivosti aj takýmto pacientom: … Poistenec sa podľa súčasného [...]

Nemocnice 59

30.10.2020

Nemocnice 59 Lekári najrôznejších špecializácii chýbajú viac v menších nemocniciach, ako v tých koncových. V januári 2017 napríklad zatvorili interné oddelenie v Banskej Štiavnici len preto, lebo ochorel primár aj jediný atestovaný lekár. Situáciu v ružinovskej nemocnici popísal kardiológ Kamenský: … Sú tam len traja lekári, ktorí slúžia na oddelení [...]

Poplatky v zdravotníctve 05

27.10.2020

Poplatky v zdravotníctve 05 K znovu zavedeniu niektorých poplatkov sa chcel vrátiť minister Drucker; malo ísť hlavne o poplatok za návštevu ambulancie a za prednostné vyšetrenie: … Ministerstvo zdravotníctva uvažuje, ako vrátiť niektoré poplatky. Medzi možnosťami je aj platba za vstup do ambulancie, ktorú pred viac ako desiatimi rokmi spustil do praxe minister [...]

Príprava na testovanie v Košiciach, koronavírus

ONLINE: Dva dni na testy. Všetkých nestihnú

31.10.2020 07:00

Starostovia vyzývajú seniorov, aby dali pri testovaní prednosť zamestnaným ľuďom.

Election 2020 The Day in Photos

Potopia Trumpa vlastní?

31.10.2020 06:00

Prezindet Donald Trump čelí fenoménu, aký nezažili žiadni jeho predchodcovia, ktorí sa opätovne uchádzali o Biely dom.

Testovanie / Covid-19 / Koronavírus /

ONLINE: Talianov desí nárast infikovaných. Česi veria, že bude lepšie

31.10.2020 05:50, aktualizované: 06:17

Taliansku za jeden deň pribudlo 31-tisíc infikovaných a otázky, či sa nevracia jarná nočná mora. Česi mali 13 605 prípadov, menej ako pred týždňom.

SR testovanie Orava Bardejov koronavírus priebeh POX

Politológ: Situácia ľudí bez certifikátu môže viesť k nepokojom

31.10.2020 05:00

Na základe čoho by policajt rozhodoval, či mám, alebo nemám právo vyjsť na ulicu, ak prezidentka hovorí niečo iné ako premiér? Pýta sa politológ.