Založ si blog

Nemocnice 31

Nemocnice 31

 

V apríli 2015 boli známe už prvé výsledky vyšetrovania:

… Kontrolóri našli v procese obstarávania predraženého CT prístroja dokonca niekoľko porušení. Napriek tomu sa však nemocnica akejkoľvek pokute vyhne.

Úrad pri výkone kontroly identifikoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré však ani v jednom prípade nemali vplyv na výsledok verejného obstarávania a výber úspešného uchádzača..

Riaditeľka Domčeková nedala ale svoju kožu lacno. Vytiahla na svetlo skutočnosti, ktoré z opozičného poslanca Alana Suchánka, ktorého ocenili mimovládne organizácie Aliancia Fair-play a VIA IURIS Bielou vranou, nakoniec spravili takého istého vinníka. V roku 2012, keď bol ešte riaditeľom nemocnice Róbert Mamrilla, bol tiež vypísaný tender na nákup CT prístroja:

Suchánek bol členom komisie, ktorá vyhodnocovala ponuky firiem. „Podozrivé bolo samotné nastavenie podmienok súťaže, kde najnižšia cena nebola jediným kritériom, čo spôsobilo, že víťazom po elektronickej aukcii sa stal uchádzač s najdrahšou ponukou o viac ako 250-tisíc eur,“ uviedla riaditeľka, podľa ktorej ten istý uchádzač v predbežnom vyhodnotení zaslaných ponúk skončil na poslednom mieste.

Na to, že uspel kandidát s najdrahším prístrojom, mala listom upozorniť primárka rádiológie ako členka komisie. Ozvať sa mali aj neúspešní kandidáti tendra, podľa ktorých mali byť ich ponuky nesprávne vyhodnotené.

Vyhodnocovacia komisia napokon v roku 2012 rozhodla, že víťaza vylúči kvôli uvedeniu klamlivých a skresľujúcich údajov. „Nasledovala však separátna porada vtedajšieho riaditeľa Mamrillu so Suchánkom, pričom z tohto rokovania boli na pokyn riaditeľa vylúčení ostatní členovia komisie,“ informovala Domčeková.

Porada mala viesť k tomu, že vylúčenie úspešného kandidáta vtedajší šéf nemocnice nepodpísal. Sťažnosti ostatných uchádzačov zamietli. Dozorná rada nemocnice napokon odporučila riaditeľovi verejné obstarávanie zrušiť…

Domčekovú nakoniec odvolali z funkcie riaditeľky v septembri 2015:

… Za jej odvolanie v stredu hlasovali štyria zástupcovia ministerstva zdravotníctva. Lekár Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová sa na hlasovaní nezúčastnili…

… Vyšetrovateľ Policajného zboru pred pár dňami vzniesol obvinenie voči ôsmim osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Medzi obvinenými je aj Domčeková…

Nového CT prístroja sa piešťanská nemocnica dočkala až o 5 rokov neskôr, ak rátame zrušený tender v roku 2012, a to v septembri 2017. Ten dodala firma Audioscan za 626 tisíc eur:

Prístroj pre nemocnicu v rámci centrálneho obstarávania zabezpečil rezort zdravotníctva. „Z vlastných zdrojov sme zaplatili 104-tisíc eur, to je dvadsať percent ceny, zvyšok je prefinancovaný z úveru od Slovenskej sporiteľne. Úver bude nemocnica splácať päť rokov, konečná cena prístroja aj so zarátaním úrokov dosiahne 653 tisíc eur…

Alan Suchánek prehodnotil svoje tvrdenie, že predchádzajúci tender, v ktorom zvíťazila forma Medical Group, bol predražený až o milión eur. Vzhľadom na parametre vtedy vysúťaženého 128 – vrstvového a teraz kúpeného 64 – vrstvového prístroja je podľa neho rozdiel v cene na úrovni približne 600 tisíc eur.

V apríli 2016 ale Generálna prokuratúra všetky obvinenia stiahla:

k rozhodnutiu dospel po preskúmaní spisového materiálu prvý námestník generálneho prokurátora. Jedným z hlavných pochybení bolo podľa neho nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody, a to pre nepoužiteľnosť znaleckého posudku. Rozhodnutie podľa hovorkyne nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vytkol, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. „Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“…

O mesiac neskôr premiér Fico otvoreným listom vyzval Alianciu Fair-play a VIA IURIS, aby Alanovi Suchánkovi odňali ocenenie Biela vrana:

… Predseda vlády vo svojom blogu zverejnenom 13. mája vyzval Suchánka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, zároveň by Aliancia Fair-play podľa Fica Suchánkovi mala odňať ocenenie Biela vrana. Fico sa v blogu vracia ku kauze piešťanského CT-prístroja a pripomína, že Smer v tomto prípade vyvodil politickú zodpovednosť. „Dnes sa však na verejnosť dostávajú informácie, podľa ktorých človek, ktorý na pripravovaný nákup CT-prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2014 upozornil, urobil si na ňom politickú kariéru a ako kandidát hnutia OĽaNO dnes sedí v parlamente, presadzoval v pôvodnej súťaži v roku 2012 nad rámec štandardných postupov najdrahšiu ponuku, CT-prístroj od spoločnosti Siemens, o viac ako 250-tisíc eur drahší oproti uchádzačovi, ktorý skončil v súťaži na druhom mieste,“ píše premiér. Suchánek podľa Fica údajne vedome presadzoval ponuku, ktorá nespĺňala technické požiadavky nemocnice a v rozpore so stanoviskom dozornej rady nemocnice presadzoval uzatvorenie zmluvy napriek týmto pochybnostiam….

Nemocnice 37

10.07.2020

Nemocnice 37 Pozrime sa ešte podrobnejšie na niektoré hlavné postavy z minulého článku: … Trenčiansky podnikateľ Miroslav Lepóni je 64-ročný bývalý vojak, výsadkár. Vlastní obchod so spodnou bielizňou, no posledné dva roky zarába najmä v zdravotníctve. Darí sa mu. Na lízing nakúpil viacero CT a MR prístrojov, založil päť firiem a pôsobí v štyroch [...]

Nemocnice 36

06.07.2020

Nemocnice 36 Inou zdravotníckou technikou je magnetická rezonancia (MR). Aj v prípade Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach sa nákup realizoval cez sprostredkovateľa: … fakulta údajne kúpila v auguste tohto roka (2014) 1,5-teslovú magnetickú rezonanciu (MRI) značky Siemens za tri milióny eur, prístroj predala univerzite spoločnosť Pharma Group so [...]

Nemocnice 35

03.07.2020

Nemocnice 35 O tom, že sa dajú nákupy zdravotníckej techniky robiť efektívne, svedčí nákup CT prístroja pre nemocnicu v Brezne. Na rozdiel od piešťanskej nemocnice, breznianska nemocnica kúpila CT priamo od výrobcu za 498 tisíc eur. Nákupu sa nezúčastnil žiadny sprostredkovateľ, ako je to obvyklé: … Verejnú súťaž pripravovali aj manažéri zo Železiarní [...]

Ťava Vanda s mláďatkom, Košice

Vanda prekvapila malým ťaviatkom

11.07.2020 11:30

Vanda prekvapila svojich ošetrovateľov v košickej ZOO. Tušili, že je gravidná, no predpokladali, že malý ťaví mládenec príde na svet koncom roka.

Virus Outbreak Greece Tourists

Na Slovensku v piatok pribudlo 23 prípadov ochorenia COVID-19

11.07.2020 09:43, aktualizované: 09:54

Celkovo Slovensko doteraz eviduje 1 893 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

andrej kiska, za ľudí

Kto nahradí Kisku? Záujem by mali traja

11.07.2020 09:25

Andrej Kiska ohlásil, že už stranu Za ľudí nechce viesť. Nahradiť ho môže jeden z troch záujemcov, ktorí pripustili, že budú kandidovať za predsedu.

stíhačka, F-16

Do USA pôjdu ďalší slovenskí piloti cvičiť sa na F-16

11.07.2020 09:03

Na výcvik na stíhacie lietadlá F-16 do USA má Slovensko tento rok vyslať ďalších osem pilotov.