Založ si blog

Nemocnice 32

Nemocnice 32

 

Kvôli Suchánkovmu prešľapu, na podnet poslanca Smeru Richarda Rašiho, zasadal parlamentný výbor, kde mal Suchánek vysvetliť svoje konanie v roku 2012:

… Alan Suchánek bol v tom čase členom komisie, ktorá vyhodnocovala ponuky a vyberala víťaza. Do súťaže sa prihlásili tri firmy. V prvom kole vyhrala spoločnosť z Banskej Bystrice, ktorá ponúkala, že dodá CT za 737-tisíc eur. Najdrahšiu cenu 1 233 484 eur mala firma z Bratislavy a tá sa po druhom kole v elektronickej aukcii stala víťazom.

Po aukcii však nastal problém, pretože neúspešní súťažiaci nemocnicu upozornili, že víťaz na papieri uviedol iné parametre prístroja, než skutočne má. Komisia im dala za pravdu a chcela bratislavskú spoločnosť z tendra vylúčiť a súťaž zopakovať. Tu svoju úlohu zohral Suchánek, ktorý sa postavil do pozície predĺženej ruky riaditeľa nemocnice. Riaditeľ totiž so zrušením súťaže nesúhlasil a poveril Suchánka, aby v komisii pretlačil pôvodného výhercu…

… Suchánek odmieta, že v roku 2012 presadzoval technicky nevyhovujúci a najdrahší CT prístroj. Na výbore predložil katalógy víťaznej firmy, ktoré majú dokazovať, že ich ponuka nebola klamlivá, ani technicky horšia ako konkurenčné ponuky. „Technické podmienky zadania súťaže stanovila primárka röntgenu, ona vypracovala kritériá,“ bránil sa Suchánek. Ďalej tvrdil, že vôbec nevedel o podaných námietkach zo strany ostatných dvoch firiem. Jeho slová sú však v rozpore s zápisnicami. Podľa nich o problémoch s technickou špecifikáciou vedel a okrem toho primárka RTG vysúťažený prístroj odmietla…

Ako vidíme, nikto z aktérov nie je čistý. Stále sa tu premieľajú „staré firmy“: za stranu Smer Paška, Raši, Fico, Čižnár, Zvolenská, Zmajkovičová, Domčeková, Herdová. Proti nim stoja OĽaNO, NOVA, KDH: Lipšic, Uhliarik, Suchánek, Matovič, Hlina, Sulík…. Za naše peniaze sa hádajú o naše peniaze a hrajú pred občanmi drahé divadlo, na ktoré doplácame všetci, len oni nie.

Ako prebiehal tender na CT (zo zápisníc komisie pre vyhodnotenie ponúk)

– Vyhodnotenie ponúk pred e-aukciou (zápisnica č. 1 bez dátumu) – komisia uskutočnila predbežné vyhodnotenie výsledkov súťaže, na ktorej sa zúčastnili tri firmy, predbežne na prvom mieste skončila spoločnosť z Banskej Bystrice s ponukou za 737-tisíc eur, za ňou sa ocitli dve spoločnosti z Bratislavy s ponukami 798 530 eur a 1 233 484 eur.

– Po e-aukcii (záverečná zápisnica z 19. 4. 2012 ) – v aukcii všetky tri firmy znížili ceny. Komisia na základe vyhodnotenia ponúk odporúča vedeniu nemocnice uzavrieť zmluvu s výhercom, ktorým sa stala spoločnosť z Bratislavy s najvyššou cenou 846 052 eur, táto aj pred e-aukciou bola najdrahšia.

– Riešenie námietok (zápisnica z 21. 5. 2012 ) – komisia dodatočne zistila, že výherca – bratislavská spoločnosť – uviedla klamlivé, nepravdivé a skreslené údaje. Námietky voči vysúťaženému prístroju podala členka komisie, primárka RTG, žiadosť o nápravu zaslali aj zvyšní dvaja súťažiaci.

– Nesúhlas riaditeľa (zápisnica z 23. 5. 2012) – predsedníčka operatívne zvolala komisiu z dôvodu, že riaditeľ nemocnice odmietol podpísať listy, v jednom z nich komisia vylučuje z verejnej súťaže výhercu e-aukcie, pretože uviedol klamlivé údaje. V druhom liste komisia oznamuje obom neúspešným uchádzačom, ako naložila s ich žiadosťami o nápravu. Člen komisie a správnej rady Alan Suchánek podľa zápisnice separátne rokoval s riaditeľom. Potom Suchánek komisii predniesol stanovisko riaditeľa, že takéto listy nepodpíše a nariadil prostredníctvom Suchánka napísať obom uchádzačom listy o zamietnutí ich žiadosti o nápravu.
Zdroj: Kópie zápisníc má denník Pravda k dispozícii

Rozpory v tvrdeniach lekára Alana Suchánka

  • Tvrdil, že technické podmienky zadania súťaže stanovila primárka röntgenu. Tá však, ako dokazuje zápisnica z 21. 5. 2012, bola proti tomu, aby sa vybralo cétečko od víťaznej firmy.
  • Obhajoval sa tiež tým, že nevedel o žiadnych podaných námietkach. Zápisnicu z 21. 5. 2012, podľa ktorej komisia riešila námietky firiem, Suchánek podpísal.
  • Uvádzal, že v súťaži nebola rozhodujúca cena, ale aj servis. Podľa zápisníc však okrem ceny boli najviac bodované práve technické vrstvy, ktoré prístroj dokáže urobiť.

Alan Suchánek sa nakoniec ocenenia Biela vrana sám vzdal. Tak isto odstúpili z funkcií členovia rady Bielej Vrany:

… Rada Bielej vrany oznámila, že pri udelení ocenenia pochybila a jej členovia odstupujú zo svojich pozícií. Členmi rady, ktorí abdikovali, sú Zuzana Wienk, Michal Šagát, Milan Šimečka, Monika Smolková, Egon Gál a Michal Kaščák. Rada prijala stanovisko k prípadu Alana Suchánka jednomyseľne, vynechali však Emíliu Vášáryovú, a to vzhľadom na jej vážny zdravotný stav…

… Rada priznala, že prípad poznala už v čase rozhodovania o udelení ocenenia, a preto ide o jej vlastné pochybenie. Suchánek by však nemal niesť následky a preto členovia rady necítia právo mu ocenenie odňať. „Preto sme sa rozhodli abdikovať,“ poznamenala s tým, že k vzdaniu sa ocenenia ho vyzývať nebudú…

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

bielorusko vlajka

Zmizol šéf organizácie, ktorá na Ukrajine pomáha bieloruským utečencom

02.08.2021 23:35

Šéf neziskovej organizácie si mal ísť ráno zabehať a už sa nevrátil.

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

USA musí do septembra opustiť 24 ruských diplomatov

02.08.2021 23:05

Všetci ruskí diplomati odídu bez toho, aby za nich našli náhradu.

zbraň, pištol

Česi počas zbraňovej amnestie odovzdali 3678 nelegálne držaných zbraní

02.08.2021 19:54

Odovzdali aj 133-tisíc kusov streliva.

Csaba Dömötör, súd, kajúcnik, polícia

Prokurátor podal na súd návrh dohody s Csabom Dömötörom

02.08.2021 16:58

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal návrh dohody o vine a treste s Csabom Dömötörom, ktorý vystupoval ako svedok v policajných kauzách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 620652x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Autor blogu