Založ si blog

Nemocnice 32

Nemocnice 32

 

Kvôli Suchánkovmu prešľapu, na podnet poslanca Smeru Richarda Rašiho, zasadal parlamentný výbor, kde mal Suchánek vysvetliť svoje konanie v roku 2012:

… Alan Suchánek bol v tom čase členom komisie, ktorá vyhodnocovala ponuky a vyberala víťaza. Do súťaže sa prihlásili tri firmy. V prvom kole vyhrala spoločnosť z Banskej Bystrice, ktorá ponúkala, že dodá CT za 737-tisíc eur. Najdrahšiu cenu 1 233 484 eur mala firma z Bratislavy a tá sa po druhom kole v elektronickej aukcii stala víťazom.

Po aukcii však nastal problém, pretože neúspešní súťažiaci nemocnicu upozornili, že víťaz na papieri uviedol iné parametre prístroja, než skutočne má. Komisia im dala za pravdu a chcela bratislavskú spoločnosť z tendra vylúčiť a súťaž zopakovať. Tu svoju úlohu zohral Suchánek, ktorý sa postavil do pozície predĺženej ruky riaditeľa nemocnice. Riaditeľ totiž so zrušením súťaže nesúhlasil a poveril Suchánka, aby v komisii pretlačil pôvodného výhercu…

… Suchánek odmieta, že v roku 2012 presadzoval technicky nevyhovujúci a najdrahší CT prístroj. Na výbore predložil katalógy víťaznej firmy, ktoré majú dokazovať, že ich ponuka nebola klamlivá, ani technicky horšia ako konkurenčné ponuky. „Technické podmienky zadania súťaže stanovila primárka röntgenu, ona vypracovala kritériá,“ bránil sa Suchánek. Ďalej tvrdil, že vôbec nevedel o podaných námietkach zo strany ostatných dvoch firiem. Jeho slová sú však v rozpore s zápisnicami. Podľa nich o problémoch s technickou špecifikáciou vedel a okrem toho primárka RTG vysúťažený prístroj odmietla…

Ako vidíme, nikto z aktérov nie je čistý. Stále sa tu premieľajú „staré firmy“: za stranu Smer Paška, Raši, Fico, Čižnár, Zvolenská, Zmajkovičová, Domčeková, Herdová. Proti nim stoja OĽaNO, NOVA, KDH: Lipšic, Uhliarik, Suchánek, Matovič, Hlina, Sulík…. Za naše peniaze sa hádajú o naše peniaze a hrajú pred občanmi drahé divadlo, na ktoré doplácame všetci, len oni nie.

Ako prebiehal tender na CT (zo zápisníc komisie pre vyhodnotenie ponúk)

– Vyhodnotenie ponúk pred e-aukciou (zápisnica č. 1 bez dátumu) – komisia uskutočnila predbežné vyhodnotenie výsledkov súťaže, na ktorej sa zúčastnili tri firmy, predbežne na prvom mieste skončila spoločnosť z Banskej Bystrice s ponukou za 737-tisíc eur, za ňou sa ocitli dve spoločnosti z Bratislavy s ponukami 798 530 eur a 1 233 484 eur.

– Po e-aukcii (záverečná zápisnica z 19. 4. 2012 ) – v aukcii všetky tri firmy znížili ceny. Komisia na základe vyhodnotenia ponúk odporúča vedeniu nemocnice uzavrieť zmluvu s výhercom, ktorým sa stala spoločnosť z Bratislavy s najvyššou cenou 846 052 eur, táto aj pred e-aukciou bola najdrahšia.

– Riešenie námietok (zápisnica z 21. 5. 2012 ) – komisia dodatočne zistila, že výherca – bratislavská spoločnosť – uviedla klamlivé, nepravdivé a skreslené údaje. Námietky voči vysúťaženému prístroju podala členka komisie, primárka RTG, žiadosť o nápravu zaslali aj zvyšní dvaja súťažiaci.

– Nesúhlas riaditeľa (zápisnica z 23. 5. 2012) – predsedníčka operatívne zvolala komisiu z dôvodu, že riaditeľ nemocnice odmietol podpísať listy, v jednom z nich komisia vylučuje z verejnej súťaže výhercu e-aukcie, pretože uviedol klamlivé údaje. V druhom liste komisia oznamuje obom neúspešným uchádzačom, ako naložila s ich žiadosťami o nápravu. Člen komisie a správnej rady Alan Suchánek podľa zápisnice separátne rokoval s riaditeľom. Potom Suchánek komisii predniesol stanovisko riaditeľa, že takéto listy nepodpíše a nariadil prostredníctvom Suchánka napísať obom uchádzačom listy o zamietnutí ich žiadosti o nápravu.
Zdroj: Kópie zápisníc má denník Pravda k dispozícii

Rozpory v tvrdeniach lekára Alana Suchánka

  • Tvrdil, že technické podmienky zadania súťaže stanovila primárka röntgenu. Tá však, ako dokazuje zápisnica z 21. 5. 2012, bola proti tomu, aby sa vybralo cétečko od víťaznej firmy.
  • Obhajoval sa tiež tým, že nevedel o žiadnych podaných námietkach. Zápisnicu z 21. 5. 2012, podľa ktorej komisia riešila námietky firiem, Suchánek podpísal.
  • Uvádzal, že v súťaži nebola rozhodujúca cena, ale aj servis. Podľa zápisníc však okrem ceny boli najviac bodované práve technické vrstvy, ktoré prístroj dokáže urobiť.

Alan Suchánek sa nakoniec ocenenia Biela vrana sám vzdal. Tak isto odstúpili z funkcií členovia rady Bielej Vrany:

… Rada Bielej vrany oznámila, že pri udelení ocenenia pochybila a jej členovia odstupujú zo svojich pozícií. Členmi rady, ktorí abdikovali, sú Zuzana Wienk, Michal Šagát, Milan Šimečka, Monika Smolková, Egon Gál a Michal Kaščák. Rada prijala stanovisko k prípadu Alana Suchánka jednomyseľne, vynechali však Emíliu Vášáryovú, a to vzhľadom na jej vážny zdravotný stav…

… Rada priznala, že prípad poznala už v čase rozhodovania o udelení ocenenia, a preto ide o jej vlastné pochybenie. Suchánek by však nemal niesť následky a preto členovia rady necítia právo mu ocenenie odňať. „Preto sme sa rozhodli abdikovať,“ poznamenala s tým, že k vzdaniu sa ocenenia ho vyzývať nebudú…

Nemocnice 37

10.07.2020

Nemocnice 37 Pozrime sa ešte podrobnejšie na niektoré hlavné postavy z minulého článku: … Trenčiansky podnikateľ Miroslav Lepóni je 64-ročný bývalý vojak, výsadkár. Vlastní obchod so spodnou bielizňou, no posledné dva roky zarába najmä v zdravotníctve. Darí sa mu. Na lízing nakúpil viacero CT a MR prístrojov, založil päť firiem a pôsobí v štyroch [...]

Nemocnice 36

06.07.2020

Nemocnice 36 Inou zdravotníckou technikou je magnetická rezonancia (MR). Aj v prípade Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach sa nákup realizoval cez sprostredkovateľa: … fakulta údajne kúpila v auguste tohto roka (2014) 1,5-teslovú magnetickú rezonanciu (MRI) značky Siemens za tri milióny eur, prístroj predala univerzite spoločnosť Pharma Group so [...]

Nemocnice 35

03.07.2020

Nemocnice 35 O tom, že sa dajú nákupy zdravotníckej techniky robiť efektívne, svedčí nákup CT prístroja pre nemocnicu v Brezne. Na rozdiel od piešťanskej nemocnice, breznianska nemocnica kúpila CT priamo od výrobcu za 498 tisíc eur. Nákupu sa nezúčastnil žiadny sprostredkovateľ, ako je to obvyklé: … Verejnú súťaž pripravovali aj manažéri zo Železiarní [...]

Richard Raši

Raši: Strana Hlas chce vyzbierať podpisy na registráciu do 10. augusta

11.07.2020 12:12

Podľa slov poslanca Richarda Rašiho bude strana Hlas financovaná transparentne.

Ťava Vanda s mláďatkom, Košice

Vanda prekvapila malým ťaviatkom

11.07.2020 11:30

Vanda prekvapila svojich ošetrovateľov v košickej ZOO. Tušili, že je gravidná, no predpokladali, že malý ťaví mládenec príde na svet koncom roka.

Virus Outbreak Greece Tourists

Na Slovensku v piatok pribudlo 23 prípadov ochorenia COVID-19

11.07.2020 09:43, aktualizované: 09:54

Celkovo Slovensko doteraz eviduje 1 893 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

andrej kiska, za ľudí

Kto nahradí Kisku? Záujem by mali traja

11.07.2020 09:25

Andrej Kiska ohlásil, že už stranu Za ľudí nechce viesť. Nahradiť ho môže jeden z troch záujemcov, ktorí pripustili, že budú kandidovať za predsedu.