Štrajk lekárov 01
Katalyzátorom pre zahájenie štrajku slovenských lekárov bol štrajk lekárov v Čechách vo februári 2011, ktorý dopadol úspešne.
Podľa vzoru českých lekárov začiatkom roka 2011 Lekársky odborový zväz (LOZ) smeroval vláde požiadavky, ktoré ak nebudú splnené, budú lekári riešiť hromadnými výpoveďami. Jadrom požiadaviek boli tieto body:
- Zabezpečiť dodržiavanie Zákonníka práce a Vyhlášky týkajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia bez rozdielu vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.
- Zmeniť systém financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť, vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov.
- Zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločností. Zabezpečiť širokú odbornú diskusiu s profesijnými a odborovými organizáciami k tejto téme.
- Zabezpečiť legislatívnu garanciu postupného navýšenia základných platov lekárov tak, aby najneskôr do 1. januára 2013 platy lekárov dosiahli minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v závislostí od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe.
Nakoľko vláda požiadavky lekárov nesplnila, LOZ začal organizovať výpovede lekárov. Deklaráciu o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru podpísalo ku koncu augusta 2011 3827 lekárov z 51 nemocníc. Celkovo pracuje v slovenských nemocniciach (v lôžkovej ústavnej starostlivosti) asi 6500 lekárov. K 1.októbru 2011 podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov. Vyjednávanie medzi lekármi a vládou sa ťahalo mesiace, naberalo na nevraživosti, až nakoniec LOZ dosiahol svoje. Jednak zvýšenia platov garantované zákonom a úplné zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. O sympatie a podporu občanov, ktorým sa lekári mohli na začiatku štrajku tešiť, nakoniec úplne prišli, pretože v závere vyjednávania sa jasne ukázalo, že lekárom vôbec nejde o lepšie fungovanie zdravotníctva a v prvom rade o pacientov, ale iba o vlastné vrecko. Memorandum ponúkané premiérkou odmietol LOZ podpísať, takže vláda vyhlásila 29. novembra 2011 núdzový stav v 15 nemocniciach, v ktorých bol predpoklad ohrozenia poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti. V decembri 2011 ešte nebolo stiahnutých 1200 výpovedí. Na pomoc v krízovej situácii prišlo 30 vojenských lekárov z Čiech. Nakoniec bolo Memorandum podpísané a núdzový stav bol ukončený 8.decembra 2011. LOZ dosiahol aj splnenie požiadavky, aby všetci štrajkujúci lekári boli späť prijatí do zamestnania. Napriek tomu sa však lekári cítili vládou oklamaní, pretože:
Lekárske mzdy podľa schválenej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti stúpnu k 1. januáru 2012 na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných. K júlu 2012 sa dvihnú na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roku 2013. Posledný rast na úroveň 1,25– alebo 2,3-násobok v schválenom návrhu chýba. Lekári však už podpísali zmluvy, ktoré im navýšenie garantujú tak, ako je uvedené v memorande.
Novela rozširuje cez novelu Zákonníka práce aj okruh subjektov, na ktoré sa vzťahuje Zákonník práce, o zamestnancov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie. Zároveň určuje, aby zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie, patrilo za prácu nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah práce nadčas, náhradné voľno. Ak zamestnávateľ takéto náhradné voľno neposkytne, ďalšou možnosťou je dať zamestnancovi pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie v rozsahu práce nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah alebo náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku. V memorande sa pritom píše, že v prípade prekročenia zákonom stanovených nadčasov dostanú zdravotníci nielen pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie, ale zároveň súbežne s tým aj náhradu mzdy.
O závažnosti štrajku lekárov v roku 2011 a o tom, akú pozornosť vyvolal vo verejnosti, svedčí aj internetová debata na tému Lekári a čo ďalej?. Nájdeme v nej veľa rozhorčenia bežných občanov nad vydieraním odborového predsedu Kollára, ako aj nad cynizmom, aroganciou a povýšenosťou lekárov. Ale aj vecné a triezve názory, ako by sa celý ten bordel s honosným názvom „zdravotná starostlivosť“ mal rozrezať, vyčistiť od hnisu, vydezinfikovať, zašiť a znova oživiť – ak máme použiť lekársky slovník. Keďže debata je veľmi dlhá, vybral som z nich malé množstvo zaujímavých príspevkov, ktoré aj tak zabrali 43 strán. „Stručný“ výňatok som zverejnil tu. Názory lekárov alebo lekárom naklonených prispievateľov som zvýraznil šedou farbou.
Predsa len jeden citát od anonymného prispievateľa:
Odporúčanie LOZ:
Viackrát si budeš overovať, či nerobíš chyby, ktoré by pacienta mohli stáť život, ostatných netrpezlivých čakajúcich pacientov odporučíš na oddýchnutejších kolegov, ktorí výpovede nepodali a nepracujú pod takým stresom a prípadne na pána riaditeľa.
Táto výzva LOZ hovorí sama za seba!
Je určená lekárom, ktorým bola nariadená pracovná povinnosť.
To odporúčanie LOZ čítam takto:
Keď už ti prikázali pracovať, tak pracuj pomaly, nemáš sa kam ponáhľať!
Ty, čo trváš na výpovedi, si stresovaný a unavený jak h***do, šetri sa!
Lekári, čo stiahli výpovede nemajú dôvod na stres, ani únavu, sú čerství ako rybičky, preto im posuň čo najviac netrpezlivých pacientov. Nech makajú!
Zjednodušene povedané – sabotuj, čo môžeš!:eek:
A potom sa Kollár rozčuľuje ako média neobjektívne vykresľujú jeho „stádo“. Ľudia keď také čítajú, niet sa čo čudovať, že im nevedia prísť na meno.
Zdroj:
Reformné procesy v zdravotníctve – obdobie rokov 2000-2012 (dokument HPI)
Memorandum medzi vládou SR a LOZ
Celá debata | RSS tejto debaty