Nemocnice 45
Okrem Miroslava Beblavého bol ďalším opozičným poslancom Igor Matovič, ktorý poukazoval na predražené tendre v zdravotníctve. Na tlačovej konferencii v decembri 2014 spolu s Danielom Lišpicom (NOVA), Richardom Sulíkom a Janou Kiššovou (obaja SaS) kritizovali zmluvy štyroch štátnych nemocníc (Trnava, Trenčín, Banská Bystrica a Poprad) s externými prevádzkovateľmi vývarovní za 81 miliónov eur trestné oznámenie pre vážne podozrenie zo spáchania trestného činu manipulácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražby:
… Kiššová informovala, že pre túto vec bude iniciovať zvolanie mimoriadneho výboru pre zdravotníctvo, ktorého je členkou. „Som zvedavá, ako toto bude obhajovať člen výboru, ktorý je riaditeľom nemocnice, kde sa toto všetko deje,“ upozornila. Na mysli mala Vladimíra Baláža (Smer-SD), ktorý je riaditeľom nemocnice v Banskej Bystrici.
Skupina politikov upozornila aj na pôsobenie Martina Senčáka na poste vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva. Senčák podľa nich figuruje aj v „tejto rozkrádačke“ a preto Roberta Fica vyzvali, aby sa postaral o jeho koniec vo funkcii…
… Nemocnice firmám platia za dodávku stravy, pričom jej cena na deň pre pacienta sa v tendroch pohybuje od 8,3 do 10,8 eur. Iné nemocnice, sociálne či geriatrické zariadenia za stravu pre pacientov platia o polovicu menej.
Denník SME ďalej upozornil na to, že do súťaže o dodávku stravy sa prihlásili personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions. Predseda predstavenstva Dora Gastro Peter Bittó podpísal zmluvu v trnavskej nemocnici, v Trenčíne už zmluvu podpisoval za Hospital Catering Solutions, ktorej väčšinovým akcionárom je schránková firma v Luxemburgu. Firma Hospital Catering Solutions v roku 2012 nemala zamestnanca a na účte mala základné imanie 5000 eur, napísal denník. Verejné obstarávanie nechali nemocnice urobiť externej firme, žilinskej spoločnosti Euro Dotácie…
Ministerstvo zdravotníctva, na rozdiel od súkromných finančných a podnikateľských skupín, bolo schopné za posledných 30 rokov zabezpečiť výstavbu len jednej novej nemocnice. Tou bola nemocnica sv. Michala v Bratislave. Akcionármi sa stali Ministerstvo zdravotníctva a Ministerstvo vnútra, ktorého ministrom bol v tej dobe Róbert Kaliňák. Aj takto sa dá rozšíriť svoj politický, ale hlavne ekonomický vplyv. V roku 2016 Nadácia Zastavme korupciu preverila nákupy Ministerstva zdravotníctva z posledných rokov. Z 900 rôznych nakúpených položiek pre nemocnicu sv. Michala nadácia preverila 89 tak, že porovnala ich obstarávacie ceny s cenami dostupnými na internete:
… „Z tých 89 len štyri sa kúpili pre nemocnicu lacnejšie, ako niekedy v minulosti,“ informoval riaditeľ nadácie Pavel Sibyla. Predraženie tak podľa nadácie vychádza 50 %. „Áno, porovnávali sme len 89 položiek. Lenže tých 89 položiek tvorí až 37 percent objemu zákazky. Celá zákazka bola 22,7 milióna eur,“ upozornil…
Riaditeľ nemocnice Marián Križko sa bránil tým, že porovnávané boli úplne rozdielne zariadenia a prístroje, inej špecifikácie a konfigurácie. Nesedeli kurzové prepočty, použité boli ceny bez DPH a ako väčšinu zmluvných referencií používali príklady mimo územia Slovenskej republiky. Podobne reagoval aj minister vnútra Kaliňák.
Minister vnútra Kaliňák ale nesklamal. Podobne ako jeho súkmeňovec Pavol Paška, prejavil vrodenú aroganciu, keď odmietol poskytnúť Nadácii všetky podklady. Alebo to bola len iniciatíva úradníkov na ministerstve, a Kaliňák bol v tom nevinne?
… Nemocnica sv. Michala nesprístupnila všetky dokumenty, týkajúce sa tendra a nákupu vybavenia spolu za 23 miliónov eur, nadácii Zastavme korupciu. Ako ďalej objasnila nadácia, začiatkom decembra minulého (2016) roka požiadala o dokumenty podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, pričom minulý týždeň dostala zamietavú odpoveď od Ministerstva vnútra SR, ktoré je zriaďovateľom nemocnice…
Riaditeľ nemocnice Marián Križko síce deklaroval ochotu sprístupniť všetky dôležité informácie, ale:
… „Do dnešného dňa tak však napriek opakovaným žiadostiam neurobil. Odpoveď Nemocnice svätého Michala a rozhodnutie o nesprístupnení informácií, ktoré vydalo ministerstvo vnútra, vyvoláva pochybnosti, či zástupcovia oboch spomenutých inštitúcií dodržiavajú zákon. Ako dôvod nesprístupnenia informácií totiž uvádzajú, že väčšinu z nich nemajú k dispozícii. Nešpecifikujú, prečo ich nemajú k dispozícii, pritom viaceré z požadovaných informácií musia podľa zákona o verejnom obstarávaní uchovávať,“ upozornila v utorok nadácia.
Doklady o výpočte predpokladanej hodnoty zákazky a zápisnicu o vyhodnotení ponúk musia podľa nadácie uchovávať najmenej päť rokov od ukončenia obstarávania. Špecifikácie, ktoré taktiež neboli sprístupnené, majú byť povinnou prílohou zmluvy zverejnenou v centrálnom registri zmlúv…
POKRAČOVANIE
Celá debata | RSS tejto debaty