Nemocnice 35

Nemocnice 35

O tom, že sa dajú nákupy zdravotníckej techniky robiť efektívne, svedčí nákup CT prístroja pre nemocnicu v Brezne. Na rozdiel od piešťanskej nemocnice, breznianska nemocnica kúpila CT priamo od výrobcu za 498 tisíc eur. Nákupu sa nezúčastnil žiadny sprostredkovateľ, ako je to obvyklé:

Verejnú súťaž pripravovali aj manažéri zo Železiarní Podbrezová, ktoré majú podiel v neziskovke Nemocnica s poliklinikou Brezno a zástupcov v jej správnej rade. V spoločnosti má podiel ešte Petrochema Dubová a mesto Brezno. „Technickú špecifikáciu, dodacie podmienky a predpokladanú cenu sme zadefinovali bez diskriminačných kritérií tak, aby sa súťaže mohol zúčastniť každý výrobca CT zariadenia, ktorý má na Slovensku svoju dcérsku spoločnosť alebo je jeho výhradným dovozcom,“ uviedol člen predstavenstva a technický riaditeľ Železiarní Podbrezová Ľubor Schwarzbacher. Jediným kritériom výberu bola podľa neho cena...

… Nemocnica v Brezne vypisovala súťaž v čase, keď prepukla kauza nákupu CT prístroja v Piešťanoch za 1,6 milióna eur…

Samozrejme, argumentácia okolo cien zdravotníckej techniky sa vždy točí okolo technických parametrov konkrétneho prístroja, prípadného pozáručného servisu a ďalších služieb. Je to ako vyznať sa v ponukách mobilných operátorov. Tu vám obchodník ponúkne nejakú technickú výhodu, napríklad hustotu skenovania CT prístroja, na druhej strane má prístroj zas nejakú nevýhodu oproti konkurenčnému výrobku, napríklad chladenie vodou a pod. Technických parametrov je pomerne veľa a zhodnotiť, či bol nákup efektívny alebo nie, nie je také jednoduché. Ale dá sa to. Je to úloha pre každého poctivého nákupcu. Chce to len svedomitý prístup, logické myslenie a schopnosť predvídať vývoj a požiadavky do budúcnosti.

Ďalšími prípadom predraženého CT prístroja boli CT prístroje v trenčianskej nemocnici a nemocnici Trstená a Liptovský Mikuláš. A ako to už roky predvádza slovenský politický folklór, jedna politická strana obviňuje zo zlého nakladania s verejnými financiami druhú politickú stranu:

… Podpredseda Smeru a bývalý predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár okradol pacientov v kraji pri nákupe dvoch CT prístrojov pre nemocnice v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej z roku 2011 o 1,5 milióna eur. Tvrdí to líder OĽaNO Igor Matovič, pričom sa odvoláva na „usvedčujúce dôkazy“ z protokolu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý nákup preveroval. Blanár by mal podľa Matoviča skončiť vo funkcii podpredsedu Smeru. Blanár oponuje, tvrdí, že pri súťaži mali všetci rovnaké podmienky. Matovičovi odkazuje, že to on okradol pacientov v Trenčíne počas vlády, ktorej bol súčasťou…

… Naopak, Matovič podľa jeho slov okradol pacientov „počas ich vládnutia, keď preukázateľne nakúpili do Trenčína len jedno CT bez servisu za 2,3 miliónov eur“. Za servis bolo podľa Blanára v tomto prípade zaplatených ďalších 600 000, čo je dovedna 2,9 milióna eur. „Preukázateľne okradli pacientov. Pán Matovič sa v tom čase neozval, pretože riešil svoje daňové podvody,“ doplnil Blanár. Nález ÚVO označil za diskutabilný. „Nezávislý odborník spochybnil ich kontrolné zistenia,“ podotkol Blanár…

… Za najzásadnejšie porušenie zákona v celom procese obstarávania označil ÚVO podľa Jurinovej nesprávne vyhodnotenie ponúk. „Potvrdilo sa tak, že kraj nakúpil dva CT prístroje do nemocníc maximálne nevýhodne,“ uviedla nedávno Jurinová.

Blanár požiadal odborníkov o analýzu a stanovisko k pracovnej verzii protokolu ÚVO, ktorú dostal od Jurinovej. Stanovisko nezávislého odborníka podľa Blanára na 24 stranách jasne konštatuje, že obstarávanie bolo urobené v súlade s vtedy platným zákonom a pravidlami. „Rovnako vysvetľuje formálne pochybenia, ktoré nemohli mať vplyv na celkové obstarávanie,“ povedal nedávno Blanár. Doplnil, že podľa nezávislého odborníka bol v protokole uplatňovaný princíp retroaktivity, čo je zásadná chyba…

Nuž čo k tomu dodať? Aj keď máme k dispozícii napríklad kontrolu NKÚ alebo šetrenie ÚVO, každý politik si ho vykladá po svojom. Potom sa bežný slovenský občan cíti medzi týmito „vykladačmi zákona“ ako spadnutý z Marsu.

Na predražený nákup upozorňoval už v roku 2016 Miroslav Beblavý:

… Súťaž vyhrala firma INTES Poprad, s ktorou podpísal predseda ŽSK Juraj Blanár dve zmluvy. Podľa prvej z nich kúpil ŽSK 21. decembra 2011 obe CT za spolu 790 tis. eur aj s daňou z pridanej hodnoty (DPH).

O dva mesiace neskôr však Juraj Blanár podpísal s firmou INTES na základe tej istej súťaže aj zmluvu o pozáručnom servise. Sedem rokov fungovania CT prístrojov tak malo podľa Beblavého vyjsť na 2,272 milióna eur.

Nezaradený poslanec upozornil, že konkurenti ponúkli výrazne lacnejší balík. „Siemens chcel za predaj prístrojov spolu 1,447 milióna eur, ale servis ponúkal za jeden cent ročne. Firma SaT Slovakia chcela 1,603 mil. eura, ale servis tiež ponúkala za jeden cent. Podľa podmienok súťaže obe firmy tento pozáručný servis museli zmluvne garantovať minimálne na päť rokov,“ vysvetlil Beblavý.

Oproti najvýhodnejšej ponuke prišli podľa neho daňovníci o 825 tis. eur. „Skutočná cena tak bola o 57 % vyššia ako najvýhodnejšia ponuka. Je to rovnako ako pri piešťanskom CT, kde bol prístroj najprv kúpený za milión eur, ale v neskoršej súťaži už to malo byť 1,6 milióna eur,“ zhrnul…

K nemocnici Trstená a Liptovský Mikuláš pribudla ešte nemocnica v Čadci:

… Okrem týchto dvoch nemocníc župa tendrovala CT aj pre nemocnicu v Čadci. Súťaž sa uskutočnila prostredníctvom elektronickej aukcie a vo všetkých troch prípadoch zvíťazila rovnaká firma z Popradu….

V januári 2018, 7 rokov po nákupe, podala predsedkyňa žilinskej župy Erika Jirínová trestné oznámenie na neznámeho páchateľa:

Kontrola Úradu verejného obstarávania podľa protokolu konštatovala, že Žilinská župa pri nákupe cétečiek vážne porušila zákon štrnásťkrát. „Dvanásť pochybení mohlo podľa ÚVO ovplyvniť výsledok tendra,“ vysvetlila Erika Jurinová. „Dve porušenia zákona však podľa úradu priamo ovplyvnili výsledok súťaže. Niektoré porušenia boli viac-menej formálne, ale v niektorých prípadoch bolo porušenie také závažné a okaté, že sa dá len ťažko predstierať, že išlo o chyby z neznalosti zákona, či nedbanlivosti.“

Najzásadnejšie porušenie zákona v celom procese obstarávania je podľa ÚVO nesprávne vyhodnotenie ponúk. Komisia nezobrala do úvahy cenu servisu za päť rokov, ale iba za prvý rok. Tak vybrali víťaznú ponuku spoločnosti INTES Slovakia Poprad, napriek tomu, že ich cena bola o jeden a pol milióne eur vyššia, ako druhá v poradí.

ÚVO vo svojom protokole doslova konštatuje: „Ide o flagrantné porušenie princípu hospodárnosti a efektívnosti. V konečnom dôsledku úspešným uchádzačom sa stala spoločnosť INTES Slovakia Poprad, ktorej celková cena za predmet zákazky bola vyše dvojnásobná oproti cene druhého uchádzača.“

Juraj Blanár nevylučuje formálne pochybenia, vážne porušenia však odmieta….

… Županka Erika Jurinová povedala, že bude čakať na rozhodnutie ÚVO o pokutách. „Podľa protokolu je zrejmé, že pokuta príde a určite nebude nízka. Urobíme všetko preto, aby sme ju znížili na najnižšiu možnú mieru. Treba si však uvedomiť, že to zaplatia občania nášho kraja, chorí ľudia, ktorí čakajú dlhé týždne na vyšetrenie magnetickou rezonanciou alebo CT.“

Vedenie kraja požiada Úrad súdneho inžinierstva, aby presne vyčíslil spôsobené škody a tie bude zosobňovať, ak sa potvrdia zistenia aj v definitívnom rozhodnutí.

Zistenia z protokolu ÚVO sú podľa Jurinovej také závažné, že musia podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Na Úrade ŽSK zároveň prijali zásadné opatrenia, aby sa podobná situácia nezopakovala. „Posilňujeme tím verejného obstarávania o odborne spôsobilé osoby a dôsledný dohľad.“…

Je zaujímavé, ako sa v právnickej praxi udomácnili slovné spojenia „skutok sa nestal“, „neznámi páchatelia“ a podobné, hoci dôkazov v konkrétnych prípadoch je dostatok, a „neznámi páchatelia“ sú všeobecne dobre známi. Bohužiaľ absencia právnej normy, ktorá by zaručila hmotnú zodpovednosť štátnych úradníkov, ponecháva aj svedomitých a čestných kompetentných so zviazanými rukami.

 

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

vojna na Ukrajine, tank T90M Proryv

ONLINE: Zalužnyj: Európa nie je pripravená na dlhú vojnu s Ruskom

24.11.2024 07:45

Bývalý hlavný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj tvrdí, že európske krajiny nedokážu viesť s Ruskom opotrebovávaciu vojnu.

Rumunsko, prezidentské voľby

V Rumunsku sa koná prvé kolo prezidentských volieb. Prieskumy favorizujú súčasného premiéra

24.11.2024 07:26

V Rumunsku sa v nedeľu koná prvé kolo prezidentských volieb. Rumuni v zahraničí už mohli voliť v piatok.

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 873432x
Priemerná čítanosť článkov: 3165x

Autor blogu