Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 17

Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 17

 

Liberálna ekonomika a trhový mechanizmus dlhodobo neriešil súvislosti medzi potrebou určitých profesií v hospodárstve a ich včasným zabezpečením a vzdelávaním. To sa v poslednej dobe prejavilo nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov najmä v oblasti strojárstva ale aj stavebníctva, a dlhodobo sa chýbajúca spolupráca medzi ministerstvom zdravotníctva a školstva odzrkadlila na alarmujúcom nedostatku zdravotných sestier a lekárov. Keďže je to celoeurópsky jav, možno sucho skonštatovať, že kapitalizmus vo svojej podstate  nedokáže predvídať možné tendencie vývoja spoločnosti a nie je pripravený včas riešiť vzniknuté problémy. Nie je divu, ak platí skutočnosť, že prvoradým cieľom je zisk nadnárodných súkromných spoločností, voľný pohyb kapitálu a pracovnej sily, a až ďaleko za tým sú národné záujmy jednotlivých štátov, ako sú sociálna oblasť, zdravie obyvateľstva a vzdelávanie.

Po zmene vo vzdelávaní zdravotníkov volajú mnohí. Štefan Zelník a Alan Suchánek chcú vrátiť vzdelávanie zdravotných sestier späť na stredné školy. Vysokoškolské vzdelanie sestier považujú za zbytočné:

…„Úbytok sestier nie je len o tom, že by sestry nemali záujem. Vysoké školy to však nevedia pokryť, ani keby čo robili. Treba sa vrátiť naspäť a nanovo otvoriť stredné zdravotnícke školy,“ hovorí Zelník v súvislosti s tým, že v slovenskom zdravotníctve chýba 12-tisíc sestier...

Naopak Iveta Lazorová tvrdí, že problém so sestrami by nebol tak vypuklý, keby bol dostatok zdravotníckych asistentov. Ako inak, v otázke je aj problém odmeňovania. Vysokoškolsky vzdelaná sestra očakáva vyššie ohodnotenie, ako asistent. A asistenti zas nechcú ostať v zdravotníctve kvôli nízkym platom. Radšej si hľadajú prácu inde, alebo sa snažia získať vysokoškolské zdravotnícke vzdelanie.

Podľa Zelníka zdravotné sestry s vysokou školou sa uplatnia na intenzívnych pracoviskách či vo vedúcich pozíciách, no na bežný kontakt s pacientom stačí aj stredoškolské vzdelanie.

…Zelník spomína, že v minulosti bola v každom väčšom meste stredná zdravotnícka škola. „Napríklad v Žiline mala štyri triedy a ročne ju ukončilo 160 zdravotných sestier. Boli tak röntgenoví laboranti, detské i všeobecné sestry, pôrodné asistentky. Dnes je jedna trieda a v nej 40 žiakov, ktorí končia ako zdravotní asistenti. Urobili sme zmenu bez toho, aby sme si uvedomili, že nám tieto sestry budú chýbať.“…

Lazorová sa odvoláva na legislatívu Európskej únie, ktorú sme ale podľa Zelníka nesprávne pochopili, keď sme na Slovensku začali od sestier požadovať vysokoškolské vzdelanie. Nehovoriac o tom, že stále je na Slovensku tri štvrtiny zdravotných sestier bez vysokoškolského vzdelania. Vyzerá to skôr tak, že vysokoškolské vzdelanie umožňuje sestrám pracovať v iných krajinách EU:

…Lazorová pripomína, že zdravotná sestra v rámci Európskej únie musí spĺňať isté kritéria – 480 hodín prípravy, z toho polovica prax a polovica teoretická príprava…

Rovnaký názor ako Zelník a Suchánek majú aj  prezident Asociácie nemocníc Slovenska  Marián Petko:

…„Najlepšie skúsenosti sme mali so sestrami, ktoré skončili strednú zdravotnícku školu. Boli plne kvalifikované na výkon zdravotnej sestry, čo dnes chýba.“

a  prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth:

…„V minulosti, keď sestra ukončila strednú zdravotnícku školu, bola pripravená teoreticky aj prakticky a bola nezastupiteľným pomocníkom a partnerom lekára pri ošetrovaní pacienta. V súčasnosti je takto vzdelaný človek nepoužiteľný pre prax pre neuznané vzdelanie. To znamená, že sestru s ukončeným stredoškolským vzdelaním nie je možné zamestnať v pozícii zdravotnej sestry, ale len ako zdravotného asistenta.“…

 

Od septembra 2018 už študenti stredných zdravotných škôl, ktorí doteraz končili štúdium maturitou ako asistenti, budú po novom mať status praktickej sestry.  Prezident Asociácie stredných zdravotníckych škôl Miroslav Sekula si od toho sľubuje väčší záujem o toto štúdium a prílev nových sestier do zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva a školstva chce prilákať nové pracovné sily aj vysokoškolským štipendiom:

…Podľa plánu, na ktorom sa podieľa aj ministerstvo školstva, poskytne budúcim sestrám dvetisíc eur ročne. Za tri roky bakalárskeho štúdia tak študent získa šesťtisíc eur. Podmienkou však je, že po skončení školy zostane pracovať šesť až deväť rokov v odbore na Slovensku. Mladým sa zdá štipendium nízke a viazanosť pridlhá…

…Koľko rokov po skončení školy bude treba odpracovať v odbore, zatiaľ nie je presne určené. Predbežne by to malo byť šesť až deväť rokov, pričom ministerstvo má záujem na vytvorení takého modelu, aby bol pre študentov dostatočne motivačný…

Viazanosť šesť až deväť rokov považuje Milan Laurinc za neprimeranú:

…Opatrenie podľa neho sestry v systéme neudrží. „Sestra, ktorá nebude chcieť zotrvať v odbore na Slovensku a odíde do zahraničia, kde jej ponúknu nástupný plat 2 000 eur, prípadne, ak ide o Švajčiarsko, od 4 000 do 6 000 eur, tak je schopná celé štipendium štátu vrátiť možno za dva mesiace. Preto to nepovažujeme za dobré riešenie.“…

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Russia Ukraine War

Peniaze pre rodinu po zabití vojaka. Na Ukrajine ich posielajú 40 mesiacov a prečo sa v Rusku používa dvojaký meter?

24.11.2024 06:00

Aké sú hlavné rozdiely vo finančnej kompenzácii v prípade zabitia vojaka v ruskej armáde a v ukrajinských ozbrojených silách?

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 873425x
Priemerná čítanosť článkov: 3165x

Autor blogu