Založ si blog

Nemocnice 88

Nemocnice 88

Celý osud budúcej nemocnice sa ale ešte viac zamotal, keď na Ministerstvo zdravotníctva, Univerzitnú nemocnicu Bratislava, Nemocnicu Rázsochy aj na Slovenskú republiku podala 29.12.2017 žalobu spoločnosť Skelet Bratislava:

… Podľa generálneho riaditeľa Richarda Vernera v roku 1987 uzatvoril Krajský úrad národného zdravia so štátnym podnikom Pozemné stavby Nitra hospodársku zmluvu na výstavbu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava Rázsochy. V priebehu času však do­šlo k zmene investora, ktorým sa stala Univerzitná nemocnica Bratislava. Zmenil sa aj právny nástupca štátneho podniku Pozemné stavby Nitra. Je ním akciová spoločnosť Skelet Bratislava.

V júni 2017 oznámila Univerzitná nemocnica Bratislava, že má záujem ukončiť hospodársku zmluvu uzatvorenú v roku 1987, a začala konať kroky, aby túto zmluvu ukončila, napríklad plánovanie búracích prác. Zároveň nás vyzvali, aby sme vyčíslili zmarený zisk a škody, ktoré nám vznikli. My sme v tejto súvislosti vypracovali znalecký posudok. Medzičasom však Univerzitná nemocnica Bratislava postúpila celú vec na ministerstvo zdravotníctva a následne chce postúpiť na Nemocnicu Rázsochy. Uvedený krok však bol zo strany Univerzitnej nemocnice Bratislava nezákonný, pretože majetok postúpila na ministerstvo bez toho, aby boli vyrovnané záväzky voči zmluvným partnerom,“ zdôrazňuje Richard Verner.

Dodáva, že rezort zdravotníctva spoločnosti Skelet Bratislava medzičasom odkázal, aby svoje nároky vo výške spomínaných takmer dvadsať miliónov eur uplatnila na súde. „Uvedená suma je zmarený zisk podľa znaleckého posudku plus DPH,“ spresnil Richard Verner a dodal, že museli zažalovať všetky zúčastnené strany, aby sa vyhli právnej neistote, „pretože ministerstvo zdravotníctva urobilo také kroky a takým spôsobom, akoby boli neobmedzeným pánom vo veci Nemocnice Rázsochy. Do situácie tak vniesli právnu neistotu s tým, že vlastne nevieme, kto je jednoznačným investorom/zmluvným partnerom našej spoločnosti. Preto žaloba proti všetkým zúčastneným“, hovorí generálny riaditeľ akciovky Skelet. Tvrdí zároveň, že v súčasnosti je stále platná hospodárska zmluva na dostavbu, je platné uznesenie vlády o dostavbe nemocnice, napriek tomu ministerstvo podniká kroky na zbúranie, na čo už bolo vyhlásené aj verejné obstarávanie. „Je to absolútne konfliktné právne správanie k našej platnej hospodárskej zmluve na stavbu nemocnice,“ zdôrazňuje na záver Richard Verner, pričom upozorňuje, že museli štyrikrát zaplatiť súdny poplatok napriek tomu, že žalujú iba jednu sumu voči štyrom dlžníkom.

Na súdny spor sa Ministerstvo zdravotníctva náležite pripravilo:

… Pre žalobu si už dokonca najalo služby súkromnej advokátskej kancelárie, ktorej je za právne poradenstvo ochotné zaplatiť sumu presahujúcu 460-tisíc eur. Je ňou eseročka Ružička Csekes, ktorá je zaujímavá tým, že jedným z jej spoločníkov je známy podnikateľ z južného Slovenska Oszkár Világi. Prečo a akým spôsobom si ministerstvo vybralo služby práve tejto firmy? „Zákon o verejnom obstarávaní sa nevzťahuje na výber poskytovania právneho zastupovania v súdnom spore, ministerstvo napriek tomu vykonalo interný prieskum trhu a vybralo poskytovateľa služieb s najnižšou predloženou hodinovou sadzbou. Oslovili sme spoločnosti, ktoré v minulosti s ministerstvom spolupracovali,“ napísala nám rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová….

Keďže sa celý projekt opäť dostal do sklzu a neistoty, či bude vôbec realizovaný, premiér Pellegrini začal uvažovať o tom, že by štát po dobudovaní nemocnice na Boroch túto od Penty kúpil. Bolo by to ekonomicky aj časovo veľmi výhodné riešenie. Predstavitelia Penty ale takúto alternatívu vylúčili. Premiérovi navrhli majetkovú spoluúčasť, ten ale zas nechcel ustúpiť zo svojho stanoviska:

… „Kooperácia neprichádza do úvahy. Buď investor stlmí apetít, alebo bude znášať riziká samostatného podnikania,“ skonštatoval Pellegrini. Pripomenul, že trvá na štátnom vlastníctve strategickej nemocnice… Ak Penta neustúpi, štát jej postaví konkurenciu. „Penta môže veriť tomu, že štátna nemocnica bude silným a dôstojným a kvalitne vybaveným protihráčom,“ zdôraznil Pellegrini. Predpokladá, že nemocnica na Rázsochách by mohla byť dostavaná v roku 2024…

Je ale logické, že finanční žraloci nebudú investovať peniaze do výstavby nemocnice preto, aby ju potom predali, ale preto, že chcú mať z nej ďalšie zisky. Zvlášť, ak ako pacientov očakávajú aj samoplatcov zo zahraničia:

… „Prevádzkujeme celoslovenskú sieť, nevidíme dôvod rokovať o predaji jednej izolovanej nemocnice,“ reagoval Eduard Maták z Penty…

Vyzeralo to ako súperenie, kto má väčší chvost:

… Na základe vyjadrení zástupcov finančnej skupiny a až arogantných komentárov, ktoré na stranu vlády adresovali, chcem oznámiť, že mi je jedno, čo finančná skupina Penta bude, alebo nebude robiť, zdôraznil premiér.

Končím diskusiu s pánmi z Penty, ktorí si myslia, že budú svoj biznis zo zdravotného poistenia, ktoré odvádzajú občania tejto krajiny, využívať na to, aby si nabalili svoje vrecká, vyberali si len tie zdravé hrozienka z celého systému a štátu ponechali všetko stratové. Štát si pôjde vlastnou cestou a nech si Penta pokojne skúsi zasúperiť so štátom. Ak si myslí, že môže tento súboj vyhrať, tak im želám veľa zdaru“…

 

POKRAČOVANIE

 

LGBTI 16

18.04.2021

LGBTI 16 Stále stúpa počet ľudí, ktorí podstúpili tranzíciu, ale nakoniec sa rozhodnú pre reverzný postup – návrat k pôvodnej sexuálnej identite. Detranzícia je proces náročný fyzicky aj psychicky: Medicínská detranzice Proces medicínské detranzice závisí na tom, jaké daný člověk udělal kroky, aby změnil svůj fyzický vzhled. Bohužel ne všechno, co chirurgové [...]

LGBTI 15

17.04.2021

LGBTI 15 Keď to zhrnieme, príčinami genderovej dysfórie môže byť sexuálne zneužívanie v detstve, pocit osamelosti, snaha sa prispôsobiť prevládajúcim názorom okolia (vplyv internetu a sociálnych sietí), reakcia na rýchle zmeny v dospievaní, ale podľa niektorých výskumov aj autizmus: … Jedna studie ukázala výskyt autismu mezi genderově dysforickými dětmi ve výši [...]

LGBTI 14

16.04.2021

LGBTI 14 Túžba zmeniť pohlavie môže byť taká neodbytná, že trpiaci človek nechce čakať ani podstúpiť žiadny schvaľovací proces. Dôsledky však bývajú katastrofálne: Codyho zfušovaná operace byla chyba Mnoho transgenderových lidí chce ušetřit peníze za transgenderovou operaci, a tak jedou do Thajska. Tamní cena představuje pouhý zlomek toho, kolik tato operace stojí [...]

Vladimir Putin

Putin: Zelenskyj musí najprv rokovať s donbaskými separatistami, potom s Ruskom

22.04.2021 21:29

Lídri samozvaných republík v Donbase deklarovali pripravenosť rokovať s ukrajinským prezidentom.

Michalovce / Michalovský poklad / Zemplínske Múzeum / Klenotnica / Expozícia /

V znovuotvorenom Zemplínskom múzeu možno vidieť vzácne predmety minulosti vrátane "michalovského pokladu"

22.04.2021 21:03

Novú stálu expozíciu múzeum sprístupnilo ešte začiatkom novembra minulého roka, pre epidémiu však predmety dosiaľ vo svojich priestoroch prezentovalo len krátko.

Andrej Doležal, Ide o pravdu

Minister Doležal v Ide o pravdu: Niektorí krachujú preto, lebo klamali štát

22.04.2021 20:20

Pošta bude prepúšťať a rušiť prevádzky. „Kvalita služieb sa zlepší, rozhodovať budú aj starostovia,“ povedal v relácii Ide o pravdu minister dopravy Andrej Doležal.

veľvyslanectvo Ruskej federácie

Vyhostením ruských diplomatov sa podľa Fica potvrdilo, že slovenská vláda je vláda amerických agentov

22.04.2021 18:44

Smer vyzýva členov vlády, aby bezodkladne informovali slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 511864x
Priemerná čítanosť článkov: 1984x

Autor blogu