Založ si blog

Nemocnice 88

Nemocnice 88

Celý osud budúcej nemocnice sa ale ešte viac zamotal, keď na Ministerstvo zdravotníctva, Univerzitnú nemocnicu Bratislava, Nemocnicu Rázsochy aj na Slovenskú republiku podala 29.12.2017 žalobu spoločnosť Skelet Bratislava:

… Podľa generálneho riaditeľa Richarda Vernera v roku 1987 uzatvoril Krajský úrad národného zdravia so štátnym podnikom Pozemné stavby Nitra hospodársku zmluvu na výstavbu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava Rázsochy. V priebehu času však do­šlo k zmene investora, ktorým sa stala Univerzitná nemocnica Bratislava. Zmenil sa aj právny nástupca štátneho podniku Pozemné stavby Nitra. Je ním akciová spoločnosť Skelet Bratislava.

V júni 2017 oznámila Univerzitná nemocnica Bratislava, že má záujem ukončiť hospodársku zmluvu uzatvorenú v roku 1987, a začala konať kroky, aby túto zmluvu ukončila, napríklad plánovanie búracích prác. Zároveň nás vyzvali, aby sme vyčíslili zmarený zisk a škody, ktoré nám vznikli. My sme v tejto súvislosti vypracovali znalecký posudok. Medzičasom však Univerzitná nemocnica Bratislava postúpila celú vec na ministerstvo zdravotníctva a následne chce postúpiť na Nemocnicu Rázsochy. Uvedený krok však bol zo strany Univerzitnej nemocnice Bratislava nezákonný, pretože majetok postúpila na ministerstvo bez toho, aby boli vyrovnané záväzky voči zmluvným partnerom,“ zdôrazňuje Richard Verner.

Dodáva, že rezort zdravotníctva spoločnosti Skelet Bratislava medzičasom odkázal, aby svoje nároky vo výške spomínaných takmer dvadsať miliónov eur uplatnila na súde. „Uvedená suma je zmarený zisk podľa znaleckého posudku plus DPH,“ spresnil Richard Verner a dodal, že museli zažalovať všetky zúčastnené strany, aby sa vyhli právnej neistote, „pretože ministerstvo zdravotníctva urobilo také kroky a takým spôsobom, akoby boli neobmedzeným pánom vo veci Nemocnice Rázsochy. Do situácie tak vniesli právnu neistotu s tým, že vlastne nevieme, kto je jednoznačným investorom/zmluvným partnerom našej spoločnosti. Preto žaloba proti všetkým zúčastneným“, hovorí generálny riaditeľ akciovky Skelet. Tvrdí zároveň, že v súčasnosti je stále platná hospodárska zmluva na dostavbu, je platné uznesenie vlády o dostavbe nemocnice, napriek tomu ministerstvo podniká kroky na zbúranie, na čo už bolo vyhlásené aj verejné obstarávanie. „Je to absolútne konfliktné právne správanie k našej platnej hospodárskej zmluve na stavbu nemocnice,“ zdôrazňuje na záver Richard Verner, pričom upozorňuje, že museli štyrikrát zaplatiť súdny poplatok napriek tomu, že žalujú iba jednu sumu voči štyrom dlžníkom.

Na súdny spor sa Ministerstvo zdravotníctva náležite pripravilo:

… Pre žalobu si už dokonca najalo služby súkromnej advokátskej kancelárie, ktorej je za právne poradenstvo ochotné zaplatiť sumu presahujúcu 460-tisíc eur. Je ňou eseročka Ružička Csekes, ktorá je zaujímavá tým, že jedným z jej spoločníkov je známy podnikateľ z južného Slovenska Oszkár Világi. Prečo a akým spôsobom si ministerstvo vybralo služby práve tejto firmy? „Zákon o verejnom obstarávaní sa nevzťahuje na výber poskytovania právneho zastupovania v súdnom spore, ministerstvo napriek tomu vykonalo interný prieskum trhu a vybralo poskytovateľa služieb s najnižšou predloženou hodinovou sadzbou. Oslovili sme spoločnosti, ktoré v minulosti s ministerstvom spolupracovali,“ napísala nám rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová….

Keďže sa celý projekt opäť dostal do sklzu a neistoty, či bude vôbec realizovaný, premiér Pellegrini začal uvažovať o tom, že by štát po dobudovaní nemocnice na Boroch túto od Penty kúpil. Bolo by to ekonomicky aj časovo veľmi výhodné riešenie. Predstavitelia Penty ale takúto alternatívu vylúčili. Premiérovi navrhli majetkovú spoluúčasť, ten ale zas nechcel ustúpiť zo svojho stanoviska:

… „Kooperácia neprichádza do úvahy. Buď investor stlmí apetít, alebo bude znášať riziká samostatného podnikania,“ skonštatoval Pellegrini. Pripomenul, že trvá na štátnom vlastníctve strategickej nemocnice… Ak Penta neustúpi, štát jej postaví konkurenciu. „Penta môže veriť tomu, že štátna nemocnica bude silným a dôstojným a kvalitne vybaveným protihráčom,“ zdôraznil Pellegrini. Predpokladá, že nemocnica na Rázsochách by mohla byť dostavaná v roku 2024…

Je ale logické, že finanční žraloci nebudú investovať peniaze do výstavby nemocnice preto, aby ju potom predali, ale preto, že chcú mať z nej ďalšie zisky. Zvlášť, ak ako pacientov očakávajú aj samoplatcov zo zahraničia:

… „Prevádzkujeme celoslovenskú sieť, nevidíme dôvod rokovať o predaji jednej izolovanej nemocnice,“ reagoval Eduard Maták z Penty…

Vyzeralo to ako súperenie, kto má väčší chvost:

… Na základe vyjadrení zástupcov finančnej skupiny a až arogantných komentárov, ktoré na stranu vlády adresovali, chcem oznámiť, že mi je jedno, čo finančná skupina Penta bude, alebo nebude robiť, zdôraznil premiér.

Končím diskusiu s pánmi z Penty, ktorí si myslia, že budú svoj biznis zo zdravotného poistenia, ktoré odvádzajú občania tejto krajiny, využívať na to, aby si nabalili svoje vrecká, vyberali si len tie zdravé hrozienka z celého systému a štátu ponechali všetko stratové. Štát si pôjde vlastnou cestou a nech si Penta pokojne skúsi zasúperiť so štátom. Ak si myslí, že môže tento súboj vyhrať, tak im želám veľa zdaru“…

 

POKRAČOVANIE

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

Antony Blinken

V sídle americkej diplomacie vyryli hákový kríž. Blinken vyjadril pobúrenie

28.07.2021 08:21

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken je sekulárny žid, ktorého nevlastný otec prežil nacistické tábory smrti.

Imrich Barák

Mikrobiológ Imrich Barák: Vývoj liekov trvá oveľa dlhšie ako u vakcín

28.07.2021 08:00

Slovenskí vedci spolupracujú na vývoji lieku proti viacerým ochoreniam, vrátane COVID-19. Prečo to trvá tak dlho a ako tomu môže pomôcť výskum delenia buniek?

Julian Assange

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange prišiel o ekvádorské občianstvo

28.07.2021 07:49

Ekvádorské úrady tvrdia, že Assangeova žiadosť o nadobudnutie štátneho občianstva cudzincom obsahovala - okrem iného - niekoľko rozporov i odlišné podpisy.

Tokyo Olympics

Medailí a nakazených pribúda. Ako Japonci zhodnotia olympiádu?

28.07.2021 07:40

"Veľmi veľká časť japonskej verejnosti sa na kroky vlády počas koronakrízy pozerá kriticky,“ povedal Yuki Shiraito, politológ z Michiganskej univerzity.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 617843x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu