Založ si blog

Stanfordský experiment po päťdesiatich rokoch

Stanfordský experiment po päťdesiatich rokoch

Väzni, ktorí sa ocitli v nacistických koncentračných táboroch, sa psychologicky stretli so skutočnosťou, ktorú vnímali ako hrozný sen, ako nočnú moru. Celé prostredie malo silný nádych surealistického Danteho pekla, ľudský mozog nedokázal takúto skutočnosť prijať ako niečo reálne, prevládal silný pocit, že sa z toho sna nikdy neprebudia.

Dnes síce ešte nie sme v natoľko brutálnej situácii, ale ak bude svet v nastolenom smere pokračovať, zakrátko sa v nej ocitneme. Súčasnosť má tiež symptómy nočnej mory, z ktorej sa nedarí prebudiť. V reálnom čase prebieha Stanfordský experiment, iba s tým rozdielom, že účastníkmi pokusu nie je pár desiatok konformných študentov, ale sme nimi všetci. A nedobrovoľne. Zimbardo môže závidieť. Na strane dozorcov sa ocitli politici a vlády štátov. Na strane väzňov občania. Politikov nebolo ani treba obliecť do uniforiem, stačilo nasadiť rúška a zo dňa na deň sme boli svedkami, ako sa z priemerných a nenápadných ľudí stali psychopati a sadisti, vyžívajúci sa v nelogických a nesplniteľných nariadeniach a opatreniach. Vraj pre dobro všetkých. Aj dozorcovia v zimbardovom experimente mali „iba udržať poriadok“.

A tak tu máme vyložených psychopatov, ktorých doslova teší ľudí šikanovať, aj tých, ktorí sa boja, aby neprišli o výhody kápa a neocitli sa na strane väzňov, takže síce nenápadne, ale poslušne plnia svoju úlohu, s ktorou sa dokonale zžili. Pud sebazáchovy je silný, a strach z vylúčenia skupiny kápov ešte väčší. Takže experiment pokračuje. Ani Zimbarda by v živote nenapdalo, že jeho nápad možno zrealizovať v takom obrovskom merítku.

Nacisti boli presvedčení o rasovej a genetickej nadradenosti nemeckého národa. Dnešní politici sú presvedčení o svojej intelektovej nadradenosti. Nie je väčších odborníkov na medicínu, biológiu, ekonómiu a etiku, ako sú politici. Všetci ostatní sú len úbohí babráci, ktorí musia poslúchať. Nikto nemá právo spochybnňovať intelektuálne zmätky, ktoré denne 24 hodín počúvame z médií. A v médiách majú priestor len kápovia.

Sme svedkami masovej pandémie hlúposti. Aby kápovia prežili, musia držať spolu. Ak chcú držať spolu, musia opakovať do omrzenia hlúpe lži. Až také, že sa im prieči aj nejjednoduchší sedliacky rozum. Na Slovensku sa nenašiel jediný odvážny a čestný prokurátor, ktorý by začal trestné stíhanie voči týmto psychopatickým dozorcom. Takže ostáva len jediná možnosť, a tou je vzbura väzňov. Pretože tí, ktorí experiment spustili, ho sami nezastavia, tak ako to kedysi urobil sám Zimbardo…

LGBTI 16

18.04.2021

LGBTI 16 Stále stúpa počet ľudí, ktorí podstúpili tranzíciu, ale nakoniec sa rozhodnú pre reverzný postup – návrat k pôvodnej sexuálnej identite. Detranzícia je proces náročný fyzicky aj psychicky: Medicínská detranzice Proces medicínské detranzice závisí na tom, jaké daný člověk udělal kroky, aby změnil svůj fyzický vzhled. Bohužel ne všechno, co chirurgové [...]

LGBTI 15

17.04.2021

LGBTI 15 Keď to zhrnieme, príčinami genderovej dysfórie môže byť sexuálne zneužívanie v detstve, pocit osamelosti, snaha sa prispôsobiť prevládajúcim názorom okolia (vplyv internetu a sociálnych sietí), reakcia na rýchle zmeny v dospievaní, ale podľa niektorých výskumov aj autizmus: … Jedna studie ukázala výskyt autismu mezi genderově dysforickými dětmi ve výši [...]

LGBTI 14

16.04.2021

LGBTI 14 Túžba zmeniť pohlavie môže byť taká neodbytná, že trpiaci človek nechce čakať ani podstúpiť žiadny schvaľovací proces. Dôsledky však bývajú katastrofálne: Codyho zfušovaná operace byla chyba Mnoho transgenderových lidí chce ušetřit peníze za transgenderovou operaci, a tak jedou do Thajska. Tamní cena představuje pouhý zlomek toho, kolik tato operace stojí [...]

Andrea Letanovská

Letanovská po odchode od Remišovej vstúpila do novej strany

12.05.2021 09:49

Bývalá poslankyňa len minulý týždeň v piatok oznámila svoj odchod z vládnej strany Za ľudí.

Rajec, bariéra, klientske centrum, vchod,

Ignoruje Rajec vybudovanie bezbariérového prístupu?

12.05.2021 09:00

Nové klientske centrum plánujú v Rajci otvoriť už čoskoro. Niektorí už teraz vidia problém – do nových priestorov sa vraj vozičkári dostanú len ťažko.

fico, peter kovarik.

Kovařík: Druhá fáza reformy polície bude o zmene územného členenia

12.05.2021 08:40

Policajný prezident Peter Kovařík pripustil zoštíhľovanie krajských riaditeľstiev alebo ich rušenie a transformáciu na tri oblastné riaditeľstvá a metropolitnú políciu hlavného mesta.

Výťah /

Spôsobil tragédiu starý výťah? Na Slovensku je ich viac ako 35-tisíc

12.05.2021 08:34

Za posledných desať rokov sa na Slovensku stalo päť vážnych nehôd spojených s výťahmi. Štyri sa skončili úmrtím.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 529458x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu