Založ si blog

Nemocnice 78

Nemocnice 78

 

Marian Kollár samozrejme svoje postoje a názory nemení. Vie, že návrh reformy, predloženej ministerkou Kalavskou, bol vo svojej podstate „zlý a nič neriešil“. Volá preto po „systémových riešeniach“ a také aj navrhuje:

 • Plánovať a rozpočtovať v zdravotníctve tak, aby bolo zabezpečené dostatočné finančné krytie systému a výdavkov vo všetkých segmentoch.
  · Nastaviť spoločenskú a ekonomickú atraktivitu zdravotníckeho povolania, čo je kľúčovým predpokladom na ďalšie zabezpečenie ľudských zdrojov.
  · Vytvoriť príťažlivé pracovné podmienky pre všetkých zdravotníckych pracovníkov – (výstavba, prestavba nemocníc, materiálno-technické zabezpečenie).
  · Zastabilizovať minimálnu/optimálnu sieť poskytovateľov ambulantnej i ústavnej zdravotnej starostlivosti.
  · Až po splnení všetkých týchto požiadaviek sa vytvoria vhodné podmienky na realizáciu opatrení v súvislosti s vytváraním stratifikácie nemocníc – teda od zabezpečenia základnej zdravotnej starostlivosti vo funkčnej ambulantnej sieti napojenú na starostlivosť v lokálnych nemocniciach cez komplexnú zdravotnú starostlivosť v koncových univerzitných nemocniciach až po špičkové poskytnutie zdravotnej starostlivosti v spomínaných špecializovaných ústavoch.
  Aby nám bolo jasné, čo tým Kollár myslí:

   Dostatočné finančné krytie systému znamená sústavné zvyšovanie rozpočtu zdravotníctva. To sa ale deje každý rok, a v roku 2020 sa očakáva už rozpočet okolo 5,4 miliardy euro. Ale akosi pán Kollár nespomína tie rozkradnuté milióny, nielen vplyvnými politikmi, ale aj samotnými lekármi. Verím, že keby všetky tie nakradnutú peniaze vrátili späť do rozpočtu, tak by občania nemuseli ďalší rok vôbec platiť zdravotné odvody. Veď samotní lekári dokázali okradnúť sami seba.  Nastaviť spoločenskú a ekonomickú atraktivitu zdravotníckeho povolania. Tú si už lekári nastavili v roku 2011, keď štrajkom dosiahli ústavné garantovanie miezd lekárov v násobkoch priemernej mzdy. Naopak, sestrám mzdové nároky odopreli, keď podali sťažnosť na Ústavný súd, a ten im vyhovel. Takže na mnoho rokov atraktivitu povolania sestier zmrazili na nulu.

   Vytvoriť príťažlivé pracovné podmienky pre všetkých zdravotníckych pracovníkov. Pán Kollár ale neuvádza, kde chce na to zobrať peniaze. Alebo bude len natŕčať ruky, aby od občanov dostal ešte viac, a mohli viac kradnúť ?

   Zastabilizovať minimálnu/optimálnu sieť poskytovateľov ambulantnej i ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ako? Opäť otázka financií…

A ešte krásne vzletné frázy z Kollárovho pera:

… Motívom aj cieľom každej zmeny musí byť vždy záujem pacienta. Záujem o lepšiu, dostupnejšiu a kvalitnejšiu službu pacientovi nemôže nahrádzať finančná efektívnosť a zisk ako hlavné kritérium prijímaných zmien. Sme presvedčení, že rozhodujúci musí byť prínos stratifikácie pre pacienta, nie prínos pre zdravotné poisťovne a pre finančné záujmy v zdravotníctve…

Áno, áno, pravdu máte, pán Kollár! Hlavne nie tá finančná mzdová atraktivita lekárov garantovaná ústavou. Veď mzdové náklady tvoria 70 až 90% nákladov nemocníc.

V konečnom dôsledku pán Kollár vie ako na to, ale od roku 2011 akosi nevidno z jeho strany aktivity, ktoré by boli prínosom aj pre pacientov. Akurát vytiahne do boja vždy, ak treba obhajovať nároky lekárov či už na vyššie mzdy, kratšiu pracovnú dobu alebo vyššie platby od poisťovní. Ale hlavne, ak niekto príde s návrhom, ako zdravotníctvo aspoň čiastočne vytrhnúť z dlhotrvajúcej agónie, tak síce so zmenou formálne súhlasiť, ale súčasne ju tvrdo skritizovať a v skutočnosti hlavne nič, ale naozaj nič nemeniť! Veď lepšie to už ani nemôže byť?!

A aby bol pán Kollár spokojný, tak strana Smer-SD sa rozhodla stratifikáciu bojkotovať nadobro:

Stále nevieme nájsť podporu v našom poslaneckom klube, čo ma nesmierne mrzí, pretože všetci cítia, že sa musíme posunúť dopredu. Mrzí ma postoj poslancov parlamentu za náš klub, ktorí tvrdia, že je to niečo zlé, a neviem pochopiť, prečo,“ povedal predseda vlády….

Ministerka Kalavská vo svojom článku sa sklamane pýta, komu stratifikácia natoľko vadí a prečo?:

… Azda najhlasnejším kritikom z radu odbornej obce, ktorá stratifikáciu víta, je prezident Slovenskej lekárskej komory, pán doktor Kollár. Čo mu na reforme tak veľmi prekáža? Okrem strašenia ľudí v tejto téme som dodnes od neho nepočula jeden obsahovo závažný argument. SLK ani na jednom stretnutí neprezentovala pripomienky konkrétnych odborníkov alebo odborných spoločností a pán Kollár neprišiel ani na jedno rozporové konanie po skončení medzirezortného pripomienkového konania k stratifikácii…

Celý projekt nakoniec vyústil do stratena. 4.12.2019, keď sa malo v národnej rade hlasovať o stratifikácii, ju vláda zo schôdze stiahla:

… Definitívnu a čiastočne aj neočakávanú bodku mu dal premiér Peter Pellegrini. Pred tým, ako mal v stredu doobeda o materiáli rokovať parlament, ho definitívne stiahol. Po dnešku je tak jasné, že trojročná práca ministerského tímu na reforme, ktorá mala priniesť kvalitnejšie nemocnice, ostane v šuplíku.

„Žiaľ, na základe aktuálneho politického vývoja a situácie v parlamente, sme ten cieľ nateraz dosiahnuť nemohli. Z úcty ku všetkým tým, čo pracovali na reforme, som nechcel, aby reforma v parlamente nedosiahla podporu a stal sa z nej symbol neúspechu,“ odôvodňoval svoj postup premiér.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po tomto ponúkla premiérovi svoju funkciu. Odôvodnila to tým, že  ministerský post patrí strane Smer, s ktorou má rozpory ohľadom reformy a preto považuje za slušné tento krok urobiť…

Fico teda nakoniec dosiahol to, čo od začiatku chcel. Uprednostnil svoju politickú moc pred reformou, ktorá možno nebola dokonalá a mala zaiste aj nedostatky, ale bola veľmi  potrebná a prichádzala tak povediac už „po dvanástej“:

… Aj keď reforma nebola o rušení nemocníc, pravdou je, že so sebou mohla priniesť aj menej populárne kroky, ktoré by sa voličom nemuseli páčiť a s tým Smer aj kalkuloval. Neprebili to ani hlasy odborníkov, ktorí reformu častovali ako potrebnú.

O politickom rozmere hovoril v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy naposledy  poslanec Smeru Ľubomír Petrák, hoci s konceptom reformy súhlasil. Odvolával sa na ohlasy od občanov z regiónov. „Naša úloha nie je spáchať rituálnu samovraždu vo volebnej kampani,“ povedal. 

Na otázku moderátorky, či nie je ich úlohou, aby ľuďom vysvetľovali o čom reforma je, odvetil, že „otázka znie, či sme toto schopní vysvetliť všetkým občanom.“ Pritom to bol ešte Ficov kabinet, ktorý si reformu dal do programového vyhlásenia vlády a rovnaký záväzok prebrala aj Pellegriniho vláda… 

Je otázkou, kedy sa ešte na Slovensku podarí rozbehnúť podobnú iniciatívu, zvlášť v podmienkach, keď súčasní politici, či už koaliční alebo opoziční, nie sú schopní sa dohodnúť takmer na ničom a nevydržia byť spolu bez hádok, osočovania, politickej kalkulácie a intríg ani týždeň. Je najvyšší čas, aby občanmi platení štátni úradníci začali už pracovať pre ľudí, od ktorých prevzali moc a sú za to nadštandardne platení. Je otázkou, kto ale tento stav, poznačený masívnym úpadkom morálky naprieč celou spoločnosťou, dokáže reálne zmeniť…

10.12.2019 ministerka Kalavská podala vláde demisiu.

 

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

Antony Blinken

V sídle americkej diplomacie vyryli hákový kríž. Blinken vyjadril pobúrenie

28.07.2021 08:21

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken je sekulárny žid, ktorého nevlastný otec prežil nacistické tábory smrti.

Imrich Barák

Mikrobiológ Imrich Barák: Vývoj liekov trvá oveľa dlhšie ako u vakcín

28.07.2021 08:00

Slovenskí vedci spolupracujú na vývoji lieku proti viacerým ochoreniam, vrátane COVID-19. Prečo to trvá tak dlho a ako tomu môže pomôcť výskum delenia buniek?

Julian Assange

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange prišiel o ekvádorské občianstvo

28.07.2021 07:49

Ekvádorské úrady tvrdia, že Assangeova žiadosť o nadobudnutie štátneho občianstva cudzincom obsahovala - okrem iného - niekoľko rozporov i odlišné podpisy.

Tokyo Olympics

Medailí a nakazených pribúda. Ako Japonci zhodnotia olympiádu?

28.07.2021 07:40

"Veľmi veľká časť japonskej verejnosti sa na kroky vlády počas koronakrízy pozerá kriticky,“ povedal Yuki Shiraito, politológ z Michiganskej univerzity.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 617811x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu