Nemocnice 77
Marian Petko upozornil na to, že ak stratifikácia neprejde, nemocnice sa budú rušiť tak či tak, ale živelne, a to z dôvodu nedostatku personálu:
… Keď sme ako asociácia dávali vyjadrenie, jasne sme deklarovali, že na stratifikáciu treba politickú vôľu. Tá zvykne bývať zhruba rok po voľbách, ale nie rok pred voľbami, ako je to teraz. Hovorili sme tiež, že stratifikácia môže byť úspešná len vtedy, keď je všeobecný konsenzus všetkých relevantných politických strán, to znamená vládnych aj opozičných.
Pôjde tak o zhodu expertov, ktorí sa dohodnú, že sa ide určitým smerom, a zároveň sa zaistí, že aj keď príde iná vládna moc, v tejto ceste sa bude pokračovať. A tretia vec je, že na stratifikáciu treba peniaze navyše, aby bola úspešná, bez zvýšených finančných prostriedkov sa neuskutoční….
… Treba povedať, že toto je už štvrtý pokus o reformu za dvadsať rokov. Táto najnovšia však bola najlepšie pripravená a bola aj najďalej z hľadiska možnej realizácie. Problém však je, že ak nedôjde k stratifikácii ako k štátom riadenej záležitosti za tých podmienok, ktoré som na začiatku vymenoval čo najskôr, o to výraznejšia bude živelná stratifikácia.
Už teraz dochádza k zatváraniu oddelení, nie však na základe odborných parametrov ako nedostatok pôrodov či operácií, ale na základe toho, či je dostatok alebo nedostatok personálu, buď lekárov, alebo sestier. Napríklad na západnom Slovensku vrátane Bratislavy sa utlmujú a zatvárajú niektoré oddelenia a na východe krajiny je rovnaká situácia. Živelné zmeny sa už začali…. Zatvorí sa bez ohľadu na to, či ľudia v oblasti oddelenie potrebujú, alebo nie. Platí, že keď sa oddelenie raz zatvorí, nikdy viac sa už opätovne neotvorí. Pravdepodobnosť jeho obnovenia je minimálna. Personál, ktorý zostal, zuteká inde, keď vidí, že problém sa v krátkom čase nerieši…
A dôvod, prečo z doterajších reforiem zdravotníctva nebola ani jedna úspešná? :
… Ani raz neboli splnené všetky tri podmienky na úspešnú stratifikáciu. Teraz sa prišlo až do legislatívneho štádia, čo sa doteraz ešte nepodarilo. Najväčší protitlak voči reforme vyvolávajú lokálni politici, lebo tým ide o existenciu. Za nimi chodia ľudia a pýtajú sa, prečo sa má rušiť pôrodnica práve u nich, a nie tá vedľa…
Po neúspechu začleniť stratifikáciu do návrhu novely zákona, sa Kalavská podujala ešte presvedčiť politikov o jej potrebnosti a oprávnenosti. Za stratifikáciu bojuje aj Asociácia zdravotných poisťovní. Ak sa nepodarí presadiť ju celú, tak aspoň niektoré jej časti:
… Ak sa ani počas septembra nenájde politická dohoda na stratifikácii, mala by vláda podľa AZP aspoň doplniť existujúce nariadenie o indikátoroch kvality – tzv. EBHR kritériá, teda vyhodnocovanie kvality a výsledkov liečby.
„Hoci EBHR kritériá sú iba jeden pilier stratifikácie, ich vyhodnocovanie a zverejňovanie by pacientom prvýkrát v histórii SR umožnilo vyberať si nemocnicu aj podľa skutočných výsledkov liečby,“ upozorňuje Kafková…
… Dnes má pacient možnosť vybrať si nemocnicu, v ktorej chce absolvovať operáciu. No zistiť si jej kvalitu, respektíve výsledky liečby iných pacientov, už nevie. Možnosť voľby tak vážnej veci, akou je miesto, kde podstúpime operáciu, robíme ako pacienti aj v 21. storočí prakticky naslepo….
Po „prvom kole“ sa postoje politických strán v septembri 2019 vykryštalizovali takto:
… Naďalej platí, že nemá podporu Smeru-SD, ktorý nominoval ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú. Nepodporuje ju ani Slovenská národná strana, ktorá má pozíciu predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Ním je Štefan Zelník, ktorý je takisto za stratifikáciu. Ako na stredajšom brífingu konštatovala tímlíderka pre zdravotníctvo SaS Janka Cigániková, z vládnych strán tak vládny návrh podporuje len Most-Híd. Naopak, stratifikácia si získava rastúcu priazeň opozície. Po Sme rodina v stredu oznámili podporu Zdravej zmene OĽaNO aj SaS….
… „Som rád, že v pondelok pani ministerka definitívne uznala argumenty a rozhodla sa maximálne čakacie lehoty ako nárok pacienta zadefinovať aj do zákona. Nakoľko tento nárok nie je v predkladanom návrhu zákona zadefinovaný, dohodli sme sa, že v spolupráci s ministerstvom vypracujeme pozmeňujúci návrh, ktorým pacientom zadefinujeme nárok na maximálne čakacie lehoty, ktoré určia odborníci na jednotlivé medicínske odbory,“ povedal Krajčí. Tento návrh následne predloží v druhom čítaní zákona v NR SR. „Za tejto podmienky podporíme posunutie zákona do druhého čítania,“ dodal…
Stratifikácie sa nechcel vzdať ani premiér Pellegrini:
… „Urobíme s ministerkou všetko pre to, aby reforma nezastala na šesť alebo osem mesiacov, kým sa nová vláda skonsoliduje, ale aby sa táto prvá fáza spustila bez potreby parlamentu. Je potrebné začať so zmenou, bez ohľadu na to, akú techniku na to použijeme“…
POKRAČOVANIE
Celá debata | RSS tejto debaty