Založ si blog

Nemocnice 73

Nemocnice 73

Avizovaná reforma mala byť spustená 1.1.2020, s postupným uplatňovaním daných kritérií:

… Nemocnice dostanú na prípravu na nové kritériá podľa MZ dostatok času. Prvýkrát sa v praxi použijú v roku 2020, pričom ich postupný nábeh potrvá do roku 2021. V prípade oddelení, ktoré nesplnia po roku 2021 kvalitatívne kritériá, sa táto skutočnosť premietne do zmlúv a úhrad z verejného zdravotného poistenia.

Pacienti sa však podľa rezortu zdravotníctva nemusia obávať, že by ich nemal kto operovať.

Poisťovne totiž zároveň navýšia zazmluvnený počet operácií tým oddeleniam, ktoré sa nachádzajú v rovnakej spádovej oblasti, majú rovnakú špecializáciu, no navyše splnili nastavené kritériá kvality a bezpečnosti liečby,“ vysvetlila úlohu poisťovní prezidentka Asociácie zdravotných poisťovní SR Katarína Kafková.

Zároveň dodala, že zachovanie dostupnosti je popri kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti jedným z kľúčových kritérií pripravovaných zmien…

Oddelenia, ktoré by nesplnili kritériá kvality, by nezanikli, ale zmenili by sa na doliečovacie zariadenia, ktorých je v súčasnosti na Slovensku zúfalý nedostatok:

… Z pohľadu pacientov by sa mali po spustení projektu stratifikácie zlepšiť aj podmienky na doliečovanie a následnú zdravotnú starostlivosť, teda dlhodobú starostlivosť. Hneď, ako to pacientov zdravotný stav umožní, prevezú ho do nemocnice v blízkosti jeho bydliska, kde bude doliečovaný na špecializovaných lôžkach určených výhradne na následnú starostlivosť.

Pacienti po vážnejších operáciách často potrebujú na doliečenie týždne, ktoré im však nemocnica na akútnych lôžkach nemôže z kapacitných dôvodov zabezpečiť.

Takíto pacienti sú potom prepúšťaní do domácej starostlivosti, kde MZ chce podporiť domácu ošetrovateľskú starostlivosť. Následná starostlivosť tak nebude iba na rodinných príslušníkoch, čo sa v mnohých prípadoch stáva.

Práve reprofilizácia lôžok na oddeleniach, ktoré nesplnia kvalitatívne kritériá, na lôžka doliečovacie, je príležitosťou, ako môžu nemocnice využiť svoje uvoľnené kapacity v prospech pacienta. Vyrieši sa tak problém nedostatku doliečovacích lôžok, ktorý už dnes pociťujeme…

V apríli 2019 bola stratifikácia predstavená verejnosti premiérom Pellegrinim a ministerkou Kalavskou. Podľa prieskumu, ktorý vykonalo Ministerstvo zdravotníctva a Asociácia zdravotných poisťovní, 83% opýtaných, medzi ktorými boli zástupcovia zriaďovateľov z verejného aj súkromného sektora, manažment nemocníc, ale aj lekári a sestry, považuje reformu za potrebnú.

Avizovaná stratifikácia však rozbehla vlnu odborných, ale najmä politických debát. Len v medzirezortnom pripomienkovom konaní padlo vyše 300 pripomienok. Politici aj verejnosť sa rozdelila na dva tábory. Na tých, ktorí cítia potrebu už konečne zefektívniť celkové fungovanie nemocníc, a na tých, ktorí by najradšej zachovali súčasný status quo, hoci najviac sa na pomery v nemocniciach sťažujú samotní pacienti. Ale ak sa voličom podsunie zjednodušené vysvetlenie, že stratifikácia znamená v prvom rade rušenie nemocníc a ich odpredaj finančným skupinám, tak potom aj volič-pacient, hoci nad stavom nemocníc škrípe zubami, sa proti stratifikácii vehementne ohradí. Preto na takúto populistickú kartu tesne pred voľbami stavil (ako inak a nie po prvý raz) aj Róbert Fico. Na téme stratifikácie, verejnosťou citlivo vnímanou, zbierali politické body takmer všetky politické strany. Richard Sulík (SaS) obvinil Fica, že pred voľbami kalkuluje o svojich politických preferenciách a súčasne vyzval ministerku Kalavskú, aby do volieb nesmerovala do zdravotníctva investície, ktorú nie sú v súlade so stratifikáciou.

Za stratifikáciu sa postavila aj strana Most-Híd, SNS, s výhradami aj OĽaNO a Sme rodina. Podľa Zuzany Šebovej zo strany Sme rodina stačí na zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre 95 % obyvateľov osem koncových nemocníc:

… Tie by zároveň zabezpečili dostupnosť vysokošpecializovaných medicínskych disciplín do maximálne 90 až 120 minút. Všetky prebytočné kapacity by sa tak mohli zmeniť na dlhodobé lôžka. Posilnili by sa centrá jednodňovej chirurgie, denné stacionáre a ďalšie zariadenia sociálno-zdravotnej starostlivosti.

Sieť zdravotníckych zariadení by potom dopĺňali tri súčasné kardiologické ústavy, špecializované psychiatrické ústavy v Pezinku a Michalovciach a onkologické ústavy v Bratislave a Košiciach…

Čo nám v materiáli chýba, je spôsob financovania reformy, ktorý má zahŕňať aj zdravotníckych pracovníkov,“ upozornila Šebová. Tiež podľa nej nie je jasné, aké dopady bude mať uvedená reforma na kvalitu života občanov. „A čomu vôbec nerozumieme, je spôsob realizácie reformy legislatívne, navyše ústavným zákonom, keď takéto strategické rozhodnutia môže prijímať vláda, resp. ministerstvo, ktoré má v rukách Smer-SD už niekoľko rokov.“

Šebová kritizuje aj veľký podiel mzdových nákladov:

Je podľa nej nadmieru jasné, že nemocnice nemôžu poskytovať prvotriednu zdravotnú starostlivosť pri nesplatených dlhoch vo výške minimálne 1,5 miliardy eur. „Legislatíva nemocniciam určuje rast nákladov, avšak možnosti ovplyvňovať jej výnosy ponecháva na zdravotné poisťovne. Veď mzdy v zdravotníctve predstavujú viac ako 70 % prevádzkových nákladov nemocníc,“ upozorňuje Šebová…

Stratifikácii chýba podľa hnutia reálny pohľad na nedostatok kvalitného zdravotného personálu, hlavne lekárov a zdravotných sestier. „Bude potrebné, aby mzdy zdravotných pracovníkov v ústavných zariadeniach neboli viazané na priemernú mzdu v krajine,“ hovorí Šebová. Malo by sa podľa nej prejsť na nový systém odmeňovania s oveľa väčším dôrazom na výkony a ich kvalitu…

 

POKRAČOVANIE

 

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

Cyprus / Armáda / Vojaci /

Vojakom, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať, hrozí Naď až vyhadzovom

20.09.2021 08:44

Minister obrany reagoval aj na to, že niektorí nezaočkovaní vojaci hovoria o tom, že aspoň budú musieť všetku ťažkú robotu robiť iba zaočkovaní.

počasie, koronavírus, mesto, rúško,

Okresy hrajú farbami, sú zelené aj bordové. Režim na hraniciach sa zmierni

20.09.2021 08:00

V štyroch okresoch v bordovej farbe už platia prísne pravidlá a rovnako štyri okresy si užívajú voľnosť zelenej na Covid automate.

Rusko / Voľby / Štátna duma / Parlament /

Jednotné Rusko si po voľbách zrejme udrží dvojtretinovú väčšinu v parlamente

20.09.2021 07:18, aktualizované: 08:17

Dvojtretinová väčšina v Štátnej dume je nevyhnutná pre prijímanie ústavných zmien. Na priebežnom druhom mieste sú komunisti.

NAKA

Šimko: Vojna v polícii je dôsledkom zlej politiky 'rozväzovania rúk'

20.09.2021 07:00

Rozvrat v policajných zložkách je pochopiteľný a vytvorenie pracovnej komisie na jeho riešenie je nešťastné, hovorí bývalý minister vnútra a obrany Ivan Šimko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 636277x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu