Založ si blog

Platy lekárov 11

Platy lekárov 11

Dostalo sa viac peňazí všeobecným lekárom, zubárom aj gastroenterológom. Lekári „prvého kontaktu“ dostali od VšZP zaplatené paušálne odmeny vo výške 90 až 100% priemernej mzdy z roku 2019, hoci ordinovali 30 až 70% času.

Nie je to prvý raz, čo sa lekári v zastúpení Marianom Kollárom dožadovali finančných kompenzácií. Len akosi títo príslušníci bielej kasty sa nepriznávajú k tomu, že nedokážu v sebe zaprieť chamtivosť a využijú každú príležitosť k tmu, aby sa neoprávnene obohatili. Vo fiktívnych a neoprávnených výkonoch pokračujú veselo ďalej. V roku 2019 sa kontrolnou činnosťou zdravotných poisťovní podarilo zamedziť rozkradnutiu financií zo strany lekárov v sume takmer 149 miliónov eur. Že lekári kradnú takýmto spôsobom verejné financie, nie je nič nové. Zarážajúce je to, že tieto praktiky naberajú na intenzite:

Celkový finančný efekt z kontrolnej činnosti zdravotných poisťovní v roku 2019 predstavoval úsporu takmer 149 mil. eur. Vyplýva to zo Správy o stave verejného zdravotného poistenia za rok 2019, ktorú vydal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Je to o takmer 49 % viac, ako rok predtým, čo predstavuje takmer 49 mil. eur…

Z toho Všeobecnú poisťovňu chceli lekári otiahnuť o 74 miliónov eur, čo je nárast o 17 miliónov eur oproti roku 2018; Dôveru o 42,6 milióna eur a Union o 32 miliónov eur.

Lekári neboli jediní, ktorí sa dožadovali zvýšených platieb v období prvej a druhej vlny. Ako napísal Ján Košturiak v týždenníku Trenčiansko-Dubnicko-Ilavsko:

…Korona spôsobila problémy mnohým. Prekrikovanie sa komu viac, nám nepomôže. V tom hluku už ani nepočuť, kto vlastne pomoc potrebuje…

O svoj podiel sa hlásili aj záchranári:

Vážení kolegovia záchranári a operátori, od včera sa nás pýtate, či sa odmeny budú týkať aj záchranárov. Riešime to a veríme, že v tom budeme zahrnutí aj my. Sme predsa ozajstná prvá línia!“ uviedla na Facebooku Slovenská komora zdravotníckych záchranárov

A keď sa už rozdáva, prečo si neutrhnúť nejaký kus z koláča? Slovenská lekárnická komora sa tiež považuje za zdravotníckych pracovníkov: 

Mrzí nás, že aj táto vláda – ako ďalšia v poradí – nepovažuje farmaceutov za zdravotníckych pracovníkov, napriek deklaráciám o využívaní odborných kompetencií farmaceutov či už pred voľbami, alebo v samotnom programovom vyhlásení vlády. Skutočnosť, že lekárne fungovali, v spolupráci s nasadením distribučných firiem zabezpečovali bezproblémovú a kontinuálnu dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok, dietetických potravín, pripravovali dezinfekčné roztoky pre potreby inštitúcií a jednotlivcov a ako prvé definovali štandardy pre správanie sa verejnosti v čase pandémie, zrejme nepostačuje na to, aby si rezort zdravotníctva uvedomil význam a prínos týchto zdravotníckych zariadení prvej línie v starostlivosti o pacienta…

A koľko toto veľkorysé odmeňovanie „hrdinov“ bude stáť daňových poplatníkov? 77 miliónov eur má byť vyčlenených pre všetkých „v prvej línii“, to znamená zdravotníckych pracovníkov, hasičov, vojakov a pracovníkov domovov sociálnych služieb. Z toho 38 miliónov bude rozdelených medzi zdravotníkov, čo by malo byť od 300 do 500 eur v čistom na jedného zdravotníka.

Ale akoby to nestačilo, ujde sa aj pracovníkom regionálnych úradov verejného zdravotníctva. A to v sume 1,7 milióna eur. Napríklad aj takým, ktorí navštívili lekára v jeho ambulancii, aby ho informovali, že mu ambulanciu môžu zavrieť, nakoľko sa nedal testovať. Nič vám to nepripomína? Mne minimálne nemecký film Stalingrad z roku 1993. Je v ňom scéna, keď sa vyhladovení a omrznutí nemeckí vojaci dostanú do opusteného skladu, ktorý je plný potravín, a ktorý slúžil pre dôstojníkov wehrmachtu a esesákov. Obyčajným vojakom sa z tých potravín nikdy nedostalo. Nie je to výmysel. Videl som dokumentárny film pred tridsiatimi rokmi, v ktorom vypovedali samotní Nemci, ktorí sa bojov o Stalingrad zúčastnili. A hovorili presne to isté, o čom bola aj táto filmová scéna.

Takže história sa opakuje, len v iných podmienkach, s inými osobami a rekvizitami. Proste sú rovní a rovnejší. A na Slovensku za kratší koniec ťahajú drobní podnikatelia, živnostníci, zamestnanci, dôchodcovia…

Popri tom sa nedostalo financií na výskum koronavírusu pre slovenských vedcov. V dlhom rozhovore o tom hovorí Peter Celec, vedúci Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského.

Štát neprispel ani mestám a obciam na náklady spojené s celopološným testovaním:

mestá a obce sú tiež ekonomické jednotky, ktoré majú svoje rozpočty a povinnosti. „Musia financovať všestranný rozvoj územia s prihliadaním na potreby obyvateľov. Nemôžu sanovať štát. Sme jediná krajina v Európskej únii, kde štát nepomohol samosprávam tým, že im dal počas krízy peniaze, ale, naopak, dal im len pôžičky,“…

Ani podnikatelia nemajú dostať žiadne kompenzácie zo strany štátu. Novelou zákona o ochrane zdravia, ktorá mala „napraviť“ legislatívny chaos a nulitnosť prijatých vládnych opatrení, sa nadobro zastavila akákoľvek možnosť na náhradu škody alebo ušlého zisku. Prezidentka Čaputová síce sporné ustanovenie napadla na Ústavnom súde, ale novelu podpísala.

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

pavel, scholz

Pre vyjadrenia k Ukrajine je Petr Pavel v „starostlivom“ hľadáčiku Moskvy

23.03.2023 12:44

Český prezident uviedol, že tento rok považuje pre vojnu za rozhodujúcu.

Zochova, Bratislava nehoda zastávka HaZZ polícia BAX

Vyšetrovanie tragickej nehody na Zochovej v Bratislave ukončili

23.03.2023 12:35

Dušan Dědeček vlani 2. októbra pod vplyvom alkoholu nabúral autom do skupiny ľudí na zastávke, zomreli piati študenti.

Putin

Video: Zatkli by na Slovensku Putina? Odpovedá Heger

23.03.2023 12:32

Čo by stalo, keby ruský prezident Vladimír Putin pricestoval na Slovensko? Zadržali by ho na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC)?

protest

Štrajky po celom Francúzku pokračujú. Ochromená je doprava, uzavretých niekoľko škôl

23.03.2023 12:19, aktualizované: 12:25

Vo Francúzsku sa koná ďalšie kolo štrajkov. Po presadení reformy dôchodkového systému narastá hnev medzi protestujúcimi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 791080x
Priemerná čítanosť článkov: 2866x

Autor blogu