Nemocnice 65
Podľa zákona majú nemocnice povinnosť hlásiť prípady pacientov, nakazených takýmito infekciami:
… Žilinská nemocnica za prvé tri mesiace (2016) nahlásila epidemiológom 36 pacientov, u ktorých sa potvrdila nemocničná nákaza.
Počet nákaz je porovnateľný s ostatnými nemocnicami.
„Sporadické nákazy sú hlásené z jednotlivých oddelení nemocnice formou písomného hlásenia priebežne, v prípade epidemického výskytu okamžite telefonicky,“ vysvetlila Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline, ako funguje nahlasovanie zo strany nemocníc.
Najzávažnejšie prípady v žilinskej nemocnici od začiatku roka boli – septikémie, ľudovo povedané otravy krvi, spôsobené prítomnosťou baktérii v krvi (napríklad v dvoch prípadoch Staphylococcus aureus). V marci sa najčastejšie vyskytovali bakteriálne zápaly pľúc.
Hovorkyňa žilinskej nemocnice Mária Koporecová tvrdí, že nemocničným nákazám venujú patričnú pozornosť. Nemocnica má prijatých niekoľko preventívnych opatrení, ktoré schválil aj regionálny úrad verejného zdravotníctva. Má vypracovaný dezinfekčný aj čistiaci postup pre jednotlivé plochy, oddelenia či nástroje. Každý používaný dezinfekčný prostriedok má svoju bezpečnostnú kartu. Na každom oddelení je určený lekár, ktorý eviduje nemocničné nákazy a hlási ich aj do epidemiologického systému. Raz mesačne sa uskutočňuje zasadanie dezinfekčnej komisie, zloženej zo sestier jednotlivých oddelení, na ktoré je prizývaná aj vedúca odboru epidemiológie regionálneho úradu verejného zdravotníctva a riešia sa prevádzkové problémy súvisiace s hygienou, dezinfekciou a podobne,“ povedala hovorkyňa nemocnice.
Ak sa v nemocnici objaví závažná nákaza, alebo ide o jej hromadný výskyt, vykonávajú sa podľa Košeckej protiepidemické opatrenia. Vysvetľuje, že v ohnisku nákazy je potrebná dezinfekcia, upratovanie, likvidácia odpadu. Nakazený pacient musí byť izolovaný a vyšetriť treba spolupacientov aj nemocničný personál. Kontrole je podrobené prostredie, pomôcky, liečivá, osobná hygiena zdravotníckych pracovníkov aj sterilizačná technika…
Samozrejme, každá nemocnica s touto problematikou zaobchádza po svojom. Asociácia na ochranu pacientov poukazuje na to, že nemocnice nákazy nenahlasujú, čím sú štatistické výsledky prifarbené k lepším číslam:
… Slovenské nemocnice sa snažia utajovať tzv. nozokomiálne, čiže nemocničné infekcie. Uviedla to prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková. Podľa nej nemocnice nehlásia nozokomiálne infekcie Úradu verejného zdravotníctva SR, ani regionálnym úradom. Preto tieto úrady ani nedisponujú relevantnými údajmi o ich výskyte a podieloch na úmrtiach…
Kľúčové slová: nozokomiálna nákaza, sepsa, protiepidemické opatrenia
Celá debata | RSS tejto debaty