Nemocnice 27

Nemocnice 27

 

Problémy nemocníc, ktoré sa ťahajú desaťročia a sú stále rovnaké, chcela Kalavská riešiť nie len zvýšenými financiami, ale aj zefektívnením ich fungovania:

„Súhlasím s tým, že nemocnice by mali byť centrálne riadené a že by ich riaditelia reportovali o ich stave,“ reagovala šéfka rezortu zdravotníctva na tvrdenia Krajčího, že by mala existovať akási sieť nemocníc s jednotným informačným systémom. Distribúcia finančných zdrojov podľa jeho slov totiž nie je optimálna. Kalavská však tvrdí, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa snaží systém neustále zlepšovať. Súhlasí s tým, že peňazí do zdravotníctva treba viac, no za financie chce vidieť väčšiu efektivitu.

Krajčí poukázal na to, že investičný dlh v zdravotníctve je vo výške približne 1,5 miliardy eur. Preto podľa neho možno sotva očakávať, že by slovenské nemocnice mohli generovať zisk. Rovnako sa mu nepáčia ani nižšie platby za poistencov štátu, čím prišlo do systému zdravotníctva v tomto roku približne o 160 miliónov eur menej. Podľa Krajčího bola rozpočtom ovplyvnená aj kondícia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Kalavská na jeho tvrdenia reagovala s tým, že rozpočet, ktorý ostal pre rezort zdravotníctva, bol výsledkom konsenzu. „Keby mal bývalý minister financií neobmedzenú studnicu, dal by viac,“ povedala. Poslanec preto šéfke rezortu zdravotníctva vyčítal, že v otázke rozpočtu „málo bojovala“. Kalavská v tejto súvislosti dodala, že žiaden minister zdravotníctva pred ňou nemal k dispozícii kapitálové výdavky vo výške 100 miliónov eur. Tiež poukázala na to, že viacerým zdravotníckym profesiám sa v poslednom období zvýšili platy…

Podľa Kalavskej majú nemocnice podávať mesačné správy o výsledkoch činnosti a platiť by mali aj nové zriaďovacie listiny:

Špičkové kliniky v koncových zariadeniach majú podľa nej viesť tí najlepší.

Akékoľvek nominácie na základe iných ako odborných a ľudských predpokladov na tieto pozície sú pre mňa neakceptovateľné. Preto som rozhodla o revízii zriaďovacej listiny,“ povedala Kalavská.

Vedenie kliniky bude vyberať komisia zložená z troch zástupcov nemocnice, troch zástupcov akademickej obce. Siedmy zástupca bude výsledkom spoločnej dohody nemocnice a akademickej obce.

V prípade, že nedôjde k dohode medzi nemocnicou a akademickou obcou, bude posledným členom výberovej komisie lekár, ktorý je hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva v medicínskej oblasti, na ktorú sa daná klinika zameriava,“ dodala Eliášová…

So zriaďovacími listinami však nesúhlasili lekárske fakulty:

Prvým závažným nedostatkom podľa nich je fakt, že neboli akceptované pripomienky k bodovému hodnoteniu spôsobilosti uchádzačov na výkon funkcie prednostov kliník. „Predložené hodnotenie zjavne nerešpektuje skutočnosť, že najvhodnejším garantom úrovne zdravotnej starostlivosti, teda najväčším prínosom pre pacientov, je vedenie kliniky lekárom s najvýznamnejšou vedecko-výskumnou a publikačnou činnosťou v oblasti diagnostiky a liečby podľa zamerania kliniky,“ uvádzajú signatári.

V takomto režime podľa nich funguje drvivá väčšina univerzitných kliník významných svetových univerzít. „Ak by sme sa od týchto zásad odklonili, bolo by to nóvum skúšané na pacientoch,“ dodávajú…

… Zásadne nesúhlasia s rozhodnutím, aby v prípade nedohody štatutára nemocnice a dekana lekárskej fakulty do piatich dní bol siedmym členom výberovej komisie „písomne poverený zástupca Ministerstva zdravotníctva SR“, a to bez ohľadu na názor LF. Táto eventualita dovoľuje menovanie prednostov kliník len na základe rozhodnutia štyroch členov výberovej komisie nominovaných zriaďovateľom nemocnice. Čiže ministerstvom. Účasť lekárskych fakúlt, ktoré majú nominovať troch členov komisie, sa tak stáva čisto formálnou.

Písomne povereného zástupcu MZ SR“ nemožno podľa akademikov považovať za neutrálnu osobu. Lekárske fakulty by sa tak dostali do situácie, keď by im iný subjekt určoval, kto bude ich vedúcim zamestnancom. Predchádzajúce zriaďovacie listiny obsahovali prijateľné riešenie takýchto konfliktov. Siedmeho člena malo v prípade nedohody určiť žrebovanie.

Takisto v nich bola aj klauzula pre prípady odvolania prednostu bez súhlasu nemocnice aj fakulty. Ak jedna strana nesúhlasila, dôvody odvolania mala posudzovať spoločná komisia. Aj táto klauzula však z nových zriaďovacích listín vypadla…

Hrozivý stav nemocníc nie je vizitkou iba slovenského zdravotníctva. Úžasný kapitalistický ekonomický systém nie je schopný riešiť sociálne potreby občanov aj napriek tomu, že má k dispozícii voľný pohyb kapitálu, pracovnej sily, spoločnú európsku menu, možnosti čerpania eurofondov a pod. Tak kde je vlastne chyba?

Lekári zo 68 nemocníc upozornili britskú premiérku Theresu Mayovú, že pacienti zomierajú na chodbách preplnených pohotovostí patriacich pod štátny zdravotný systém (NHS)…

„Súčasná úroveň záchrany pacientov je niekedy až neznesiteľná, napriek všetkej snahe personálu,“ napísali lekári. Dodali, že štátny zdravotný systém (NHS/National Health Service) je „závažne a chronicky podfinancovaný“. Lekári uviedli, že k ich osobným skúsenostiam patrí aj tá, keď „majú na chodbe denne vyše 120 pacientov, pričom niektorí z nich predčasne zomierajú“.

Niektoré oddelenia pohotovosti mali naraz vyše 50 pacientov čakajúcich na nemocničné lôžko, inde zasa pacienti „spali v ambulanciách prerobených na provizórne nemocničné oddelenia“, opisovali lekári v liste…

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 872963x
Priemerná čítanosť článkov: 3163x

Autor blogu