Založ si blog

Nemocnice 28

Nemocnice 28

 

Pozrime sa teraz, akým štýlom hospodária štátne nemocnice. Okrem vysokých mzdových nákladov sprevádzajú nemocnice predražené nákupy takmer všetkého, čo nemocniciam dodávajú súkromné firmy. Či je to zdravotnícka technika a vybavenie, zdravotnícky materiál a pomôcky, ale tiež stravovacie služby, energie, údržba budov a zariadení nemocníc, údržba pozemkov a zelene, likvidácia biologického odpadu atď. Tu vznikol obrovský priestor pre korupciu a prelievanie peňazí daňových poplatníkov na účty súkromných firiem.

Azda najznámejším príkladom je nákup prístrojov CT a MR. Okrem toho ceny vyšetrení CT a MR boli dlhodobo na Slovensku najvyššie z krajín V4. Ceny určovala v podstate VšZP, ostatné dve súkromné poisťovne sa cenami len prispôsobovali. Otázkou ostáva, prečo?

Odpoveď nájdeme v sieti poskytovateľov CT a MR a ich vlastníckych štruktúr. Prevádzky poskytovateľov vlastnia prevažne súkromné osoby napojené rôznymi väzbami na Ministerstvo zdravotníctva, VšZP a územné celky. Ale ani nemocnice, presnejšie riaditelia nemocníc alebo prednostovia oddelí si nedajú ujsť podiel z rozpočtového koláča. Preto nemocnice v mnohých prípadoch nakupovali tieto prístroje opäť od súkromných firiem, či už spriaznených alebo vybratých pod tlakom Ministerstva, za nevýhodné premrštené ceny.

Mediálne najznámejším bol prípad nákupu piešťanského CT-prístroja. Celá neutešená záležitosť začala ešte v novembri 2012, keď bol odvolaný riaditeľ piešťanskej nemocnice Róbert Mamrilla a na jeho miesto bola zvolená Mária Domčeková. Aby to ale bolo možné, zo strany Ministerstva zdravotníctva prišiel krok, ktorým sa do správnej rady nemocnice dosadil ďalší člen Lukáš Kmeťo, čím sa počet členov zatupujúcich ministerstvo zvýšil na štyroch:

… Nemocnica je neziskovou organizáciou. V jej zakladajúcej listine je pritom pomer medzi zástupcami ministerstva ako väčšinového vlastníka a nemocnice ako menšinového vlastníka pevne stanovený na 3 : 2. Rovnako ho stanovuje štatút nemocnice. V prípade päťčlennej piešťanskej sú to štyri hlasy. Ministerstvo malo doteraz len tri.

Návrhy na vymenovanie správnej rady sa podávajú tak, aby traja členovia správnej rady boli zvolení na návrh zakladateľa (ministerstvo zdravotníctva, pozn. red.),“ píše sa v zakladajúcej listine. Piešťanská nemocnica ako menšinový zakladateľ dáva podľa dokumentu návrhy na vymenovanie dvoch členov správnej rady.

Keďže nevedeli presadiť v správnej rade to, čo potrebujú, a nemali kvalifikovanú väčšinu, tak to vyriešili tak, že doniesli list od pani ministerky Zuzany Zvolenskej, že za ministerstvo delegujú štvrtého člena,“ hovorí Alan Suchánek, člen správnej rady za nemocnicu.

Po tom, ako sa štvrtým členom rady za ministerstvo stal Lukáš Kmeťo, odvolali tento utorok doterajšieho riaditeľa Róberta Mamrillu a zvolili novú riaditeľku Máriu Domčekovú.

Hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková tvrdí, že zvýšenie počtu členov je v kompetencii správnej rady. Pomer 3:2 sa podľa nej vzťahuje podľa zákona o neziskových organizáciách výlučne na prvú zakladajúcu správnu radu.

V zákone sa však píše, že zakladajúca listina obsahuje údaje o prvých členoch správnej rady a môže sa v nej určiť počet členov správnej rady. Ten je päť.

Predsedníčkou správnej rady je Drahoslava Kupcová. Je to manželka Viliama Kupca, poradcu ministra hospodárstva, ktorého firme Tax Audit sa daria obchody so štátnymi firmami za prvej aj druhej vlády Roberta Fica. Ďalším členom správnej rady za ministerstvo je Michal Straka, známy skôr ako raper Ego. Je synom Ruženy Strakovej, Kupcovej spoločníčky vo firme Tax Audit.

Šéfkou dozornej rady, ktorej členov volí správna rada nadpolovičnou väčšinou, sa teraz stala poslankyňa Smeru Renáta Zmajkovičová. Ďalšou členkou tejto dozornej rady je Adriana Herdová, Zmajkovičovej poslanecká asistentka…

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

bielorusko vlajka

Zmizol šéf organizácie, ktorá na Ukrajine pomáha bieloruským utečencom

02.08.2021 23:35

Šéf neziskovej organizácie si mal ísť ráno zabehať a už sa nevrátil.

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

USA musí do septembra opustiť 24 ruských diplomatov

02.08.2021 23:05

Všetci ruskí diplomati odídu bez toho, aby za nich našli náhradu.

zbraň, pištol

Česi počas zbraňovej amnestie odovzdali 3678 nelegálne držaných zbraní

02.08.2021 19:54

Odovzdali aj 133-tisíc kusov streliva.

Csaba Dömötör, súd, kajúcnik, polícia

Prokurátor podal na súd návrh dohody s Csabom Dömötörom

02.08.2021 16:58

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal návrh dohody o vine a treste s Csabom Dömötörom, ktorý vystupoval ako svedok v policajných kauzách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 620665x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Autor blogu