Založ si blog

Lieky 18

Lieky 18

 

 

Členstvo v kategorizačnej komisii poskytuje široké možnosti ovplyvňovať liekovú politiku a smerovať toky peňazí spriazneným firmám alebo osobám. 1.9.2016 odstúpil z funkcie predsedu kategorizačnej komisie ministerstva zdravotníctva Rastislav Pullmann:

…Pullmann odchádza v čase, keď na verejnosť prenikli informácie o tom, že niektoré firmy získali výhodnú úhradu zdravotnou poisťovňou bez toho, aby predložili potrebné dokumenty. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smer) spustil kontrolu, ktorá súvisí s prácou tejto komisie. Preveruje, či sa 50 liekov dostalo do úhrady zo zdravotného poistenia na základe analýz, ktoré vyžaduje zákon.

Pullman bol v minulosti majiteľom farmaceutickej firmy, pred príchodom na ministerstvo v júni 2012, v čase ministerky Zuzany Zvolenskej (nom. Smer), však z jej štruktúr podľa obchodného registra vystúpil. Portál teraz.sk upozornil, že tejto eseročke sa z pohľadu tržieb začalo dariť. Kým v roku 2012 mala tržby vyše milióna eur, vlani to bolo takmer šesť miliónov. Zaujímavosťou v účtovníctve firmy je aj jedna z poznámok, podľa ktorej spoločnosť eviduje pôžičku 72-tisíc eur od „PharmDr. Pullmann“. V roku 2014 takúto podlžnosť ešte v uzávierkach nemala.

Či odchod šéfa kategorizačnej komisie súvisí s kontrolou 50 liekov, alebo s jeho bývalým biznisom, to ministerstvo nepotvrdilo…

…„Ak v čase vykonávania svojej štátnej funkcie nevystupoval oficiálne za spoločnosť, z pohľadu legislatívy nie je nijaká možnosť, ako preukázať konflikt záujmov,“ pripomenul advokát Stanislav Pavol.

Na Slovensku je podľa odborníkov v súčasnosti populárny inštitút tichého spoločníka. Ide o spôsob „utajeného podnikania“, ktorý upravuje Obchodný zákonník. Osoba oficiálne nevystupuje v rámci spoločnosti, ale prostredníctvom zmluvy o tichom spoločenstve má v nej majetkovú účasť. To, či je človek tichým spoločníkom, možno zistiť na daňovom úrade…

 

Dostupnosť liekov a ich cenu ohrozilo aj vystúpenie Veľkej Británie z EU:

…V prípade tvrdého brexitu, čiže úplného odčlenenia bez dohody a zánikom jednotného trhu, sa môže stať, že niektoré lieky na Slovensku budú nedostupné alebo drahšie. Týka sa to stoviek preparátov, výrobcovia z ostrovov sa podieľajú na desiatich percentách produkcie liekov v rámci celej EÚ. Nejde pritom len o lieky, ktoré sú v obehu, ale aj o tisícky nových liečiv, ktoré sa v súčasnosti testujú vo Veľkej Británii.

Ministerstvo zdravotníctva sa dosahu brexitu na náš trh neobáva. „Dostupnosť kategorizovaných liekov na Slovensku by mala byť zachovaná a odchod Veľkej Británie z EÚ – či už s dohodou alebo bez dohody – by nemal mať na dostupnosť liekov vplyv,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Podľa ministerstva majú kompetentní dostatočne dlhý čas, aby sa na situáciu pripravili a nedošlo k zbytočnému ohrozeniu zdravia pacientov…

…Všetko stojí a padá na európskych právnych predpisoch. Podľa nich každý, kto chce získať oprávnenie obchodovať s liekmi v rámci EÚ, musí byť usadený v jednej z jej krajín. Keďže Veľká Británia členským štátom už viac nebude, firmy sídliace na jej území toto oprávnenie automaticky stratia. Lieky vyrábané v Británii sa tak nebudú môcť naďalej automaticky predávať v rámci Európskej únie. Britské farmaceutické firmy si budú musieť nájsť svojho zákonného zástupcu v niektorom z členských štátov, ktorý bude konať v ich mene.

Tvrdý brexit bude navyše sprevádzaný zavádzaním nových colných poplatkov, čo sa odrazí na vyšších cenách…

…Proces okolo registrácie držiteľov liekov, ich vývoz a dovoz má na starosti Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ten tvrdí, že sa pripravuje na najhorší scenár. „Všetky liekové agentúry, vrátane ŠÚKL, sa už viac ako rok na brexit pripravujú, napríklad aj zvyšovaním personálnych kapacít, a robia potrebné kroky, aby boli všetky lieky pre pacientov dostupné,“ ubezpečila Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Ďalšou stránkou problému sú lieky, ktoré sa síce nevyrábajú priamo vo Veľkej Británii, ale tá doteraz zabezpečovala dohľad nad ich bezpečnosťou, kvalitou a účinnosťou. „Po brexite táto zodpovednosť prechádza na ostatné členské krajiny,“ ozrejmuje Jurkemíková. Napríklad v minulom roku Slovensko v 25 prípadoch prebralo úlohu hodnotiteľa lieku po Veľkej Británii. Stále však nie je jasné, ako sa dohľad na lieky bude prerozdeľovať medzi jednotlivé štáty, kvóty určené nie sú. Podľa Jurkemíkovej sa liekové agentúry na rozšírenie svojich povinností pripravujú. „Ak máme pre daný liek expertízu a časové a personálne kapacity, zodpovednosť za liek prevezmeme,“ komentovala hovorkyňa ŠÚKL-u.

V súvislosti s testovaním liekov Slezáková zdôrazňuje, že až 1 300 nových prípravkov sa skúša vo Veľkej Británii. „Existujú opodstatnené obavy, že krajiny EÚ 27 nebudú schopné nahradiť britské kapacity. Presun výrobných kapacít trvá 12 až 18 mesiacov, pričom tento čas nezahŕňa nevyhnutný schvaľovací proces,“ uzavrela…

 

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

Palestína / Deti / Pásmo Gazy /

v Pásme Gazy zomrelo bábätko zachránené z maternice umierajúcej matky

26.04.2024 18:51

Izrael aj napriek medzinárodnému pobúreniu stále hrozí, že podnikne pozemnú operáciu v meste Rafah.

parlament

Amnesty International kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

26.04.2024 18:30

Organizácia vyzýva na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a prejavu i na právo na informácie a na ochranu pred diskrimináciou.

Záborská , vašečka

Poslanci ukončili piatkové rokovanie debatou k sexuálnej výchove

26.04.2024 18:25

Poslanci Vašečka a Záborská chcú podmieniť výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania informovaným súhlasom rodičov.

novela Trestného zákona, parlament

Poslanci majú v roku 2024 zarábať vyše 6600 eur. K platu patria ešte paušálne náhrady

26.04.2024 17:17

Plat poslanca určuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 847206x
Priemerná čítanosť článkov: 3070x

Autor blogu