Lieky 02
Zákon o liekoch sa dotkol aj možnosti vlastniť a prevádzkovať lekáreň:
…Podľa analýzy HPI, mohla vlastniť lekáreň počas odštátnenia lekárenského trhu v 90. rokoch fyzická i právnická osoba. Novú licenciu na prevádzkovanie lekárne však v tom čase mohla získať len fyzická osoba – farmaceut. K liberalizácii vlastníctva lekární došlo v roku 2004 v rámci reformy zdravotníctva vtedajšieho šéfa rezortu MUDr. Rudolfa Zajaca…
…Zmenu priniesol aj rok 2011, prijatím zákona o liekoch č. 362. Zrušil obmedzenie, podľa ktorého mohol jeden vlastník mať iba jednu lekáreň. Povolil horizontálnu integráciu a zoficiálnil lekárenské siete. Vydržalo to však len jeden rok. Novela liekového zákona opäť obmedzila vlastníctvo iba na jednu lekáreň a jednu pobočku lekárne pre jednu fyzickú či právnickú osobu…
Prv narodení občania, ktorí ešte pamätajú obdobie socializmu, vedia, že počet lekární v malom meste s počtom obyvateľov okolo 10-20 tisíc obyvateľov bol obvykle 1 až 2. To sa po roku 1989 rapídne zmenilo v prospech lekární a farmaceutického priemyslu. Dnes napočítam napr. v Dubnici nad Váhom 10 lekární, čo je takmer 10-násobok, hoci štatistiky tvrdia, že nárast počtu lekární je len 2-násobný.
…Žiadosť o vydanie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti potrebovala prílohu, ktorú tvorilo vyjadrenie Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) o odbornej a etickej spôsobilosti v lekárni ako i odborných zástupcov lekární. Etický kódex lekárnika určoval pravidlá pre otvorenie lekárne. Lekárnik podľa kódexu konal neeticky, ak si otvoril lekáreň vo vzdialenosti menej ako 500 metrov od už fungujúcej lekárne alebo ak si zriadil lekáreň v obci, kde počet obyvateľov prislúchajúcich na jednu lekáreň klesol pod 5000. Protimonopolný úrad SR však tento zámer stopol. Skonštatoval, že zákon neobsahuje demografické kritériá, ktoré sa vzťahujú na prevádzku lekárne. Taktiež podľa neho nesplnomocňoval SLeK uplatňovať takéto kritériá pri hodnotení odbornej a etickej spôsobilosti žiadateľa o vydanie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni. Úrad vtedy dospel k záveru, že uplatňovaním týchto obmedzení dochádza k jednoznačnej diskriminácii ďalších záujemcov o poskytovanie lekárenskej starostlivosti a zároveň k ochrane súčasných účastníkov trhu pred konkurenciou. Etický kódex sa v roku 2002 stal súčasťou zákona a už by sme v ňom nenašli demografické ani geografické obmedzenia. „SLeK považuje dnes zrušenie týchto obmedzení za zásadnú zmenu, ktorá nepriaznivo ovplyvnila lekárenský trh a viedla k prehusteniu lekárenskej siete,“ …
Podľa HPI v článku Počet lekární rastie. Zlepšuje sa dostupnosť?:
…V porovnaní s ostatnými krajinami počet lekární u nás ani v Česku nie je ani privysoký, ani prinízky. Podľa údajov rezortu zdravotníctva bolo u nás pred desiatimi rokmi (rok 2004) 1 168 verejných lekární, na lekáreň tak pripadlo 4 600 obyvateľov. Do tohto roku (2014) vzrástol počet slovenských lekární o dve tretiny, teda na 1 931, na lekáreň tak pripadne až 2 805 obyvateľov. V susednej ČR rástol počet lekární za toto obdobie pomalšie (z 2 291 v roku 2004 na 2 830 v roku 2014). V Česku dnes preto pripadá na lekáreň 3 715 obyvateľov…
Lekárne sa na Slovensku rozmnožili ako huby po daždi:
…Na Slovensku a v Česku neexistujú pre vznik lekární žiadne geografické či demografické kritériá. V minulosti tomu bolo u nás inak, Lekárnická komora zohľadňovala vzdialenosť od už existujúcej lekárne a počet obyvateľov pripadajúcich na lekáreň (500 metrov, 5000 obyvateľov) pri súhlase so vznikom novej lekárne. Toto však od roku 2002 neplatí a nové lekárne môžu na Slovensku vznikať kdekoľvek bez obmedzenia…
Hoci dostupnosť zdravotnej starostlivosti je rok od roka horšia, dostupnosť lekární stúpa:
…Prieskum uskutočnený na pôde EÚ v roku 2009 ukázal, že takmer 98 percent obyvateľov únie má najbližšiu lekáreň do pol hodiny, pričom viac ako polovica z nich nájde svoju lekáreň už do päť minút…
…V roku 2004 malo takmer 18 percent obcí na Slovensku lekáreň priamo v obci, či mestskej časti. V tomto percente obcí však v uvedenom roku žilo až takmer 70 percent obyvateľov. Až sto percent Slovákov malo najbližšiu lekáreň do 30 minút od obce. Do roku 2014 pribudlo na Slovensku 763 lekární, čo viedlo k miernemu zvýšeniu dostupnosti. Dnes má lekáreň v obci až 72, 2 percent Slovákov a takmer 98 percent ju má do desať minút dojazdu od obce…Dostupnosť lekární u nás bola veľmi dobrá už v roku 2004 a vznikom nových sa ešte zlepšila…
Časová dostupnosť lekární však nie je dostatočná, no podobná situácia je aj s ambulantnými pohotovosťami, keď sa v júni 2018 zrušila sieť pohotovostí a nahradila novu sieťou, fungujúcou len do 22.hodiny, pričom na Slovensku sú regióny bez zabezpečenej pohotovostnej služby a pacienti tak musia cestovať po 16. hodine za zdravotnou starostlivosťou aj 70km. V roku 2014 bola situácia s časovou dostupnosťou lekární takáto:
…Dostupnosť liekov v nočných hodinách je u nás obmedzená. Zabezpečenie pohotovostnej lekárenskej služby na Slovensku na svojom území je úlohou VÚC, každý si ju pritom zabezpečuje rôzne. Iba v Bratislave, v Košiciach a v Prešove sú pre verejnosť k dispozícii lekárne otvorené 24 hodín denne. V iných VÚC sú zabezpečené pohotovostné lekárenské služby iba do 18., 20. či 22. hodiny. V Detve je napríklad pohotovostná služba určená každý deň iba do 15.hodiny. Až v ôsmich okresoch však pohotovosť nie je určená vôbec a pacienti musia cestovať do susedných okresov či počkať do rána najbližšieho pracovného dňa.
Ak by bola v okresných mestách zabezpečená pohotovosť počas noci, teda od 18. do 8. hodiny, pričom lekáreň vykonávajúca túto pohotovostnú službu by bola za ňu i finančne odmenená, ročný náklad na jej zabezpečenie by sa podľa odhadu HPI pohyboval vo výške asi 12 mil. Eur…
Zdroj:
Analýza lekárenského trhu v SR a ČR (dokument HPI)
Počet lekární rastie. Zlepšuje sa dostupnosť? (dokument HPI)
Celá debata | RSS tejto debaty