Založ si blog

Lieky 03

Lieky 03

 

 

Aby boli lekárne pri takom veľkom počte a konkurencii schopné prežiť, ponúkajú pacientom rôzne benefity:

…U nás výhody pre klientov lekární v rámci vernostných systémov dnes poskytuje mnoho lekární, nie iba „sieťových“, ale aj samostatných. Podľa účastníkov trhu sú výhody štandardom, bez ktorých je ťažko fungovať v konkurenčnom lekárenskom prostredí. Do pozornosti sa stále viac dostáva otázka poskytovania zliav z doplatkov pacientov a povolenie vernostných systémov v lekárňach. Podľa platných zákonov lekárne môžu poskytovať zľavy z doplatku za liek alebo zdravotnícku pomôcku či dietetický prípravok viazaný na lekársky predpis najviac do 50 percent z doplatku. Bonusy a výhody môžu lekárne poskytovať len v súvislosti s voľno predajným sortimentom. Peňažné alebo nepeňažné plnenie či výhody v súvislosti s liekmi, zdravotníckymi pomôckami, dietetickými prípravkami viazanými na lekársky predpis sú u nás zakázané…

   Aj keď zákony ošetrujú množstvo možných situácií a predpisujú následné riešenia, máloktoré sa v praxi dodržiavajú, alebo sa zámerne obchádzajú. Tak je to aj s povinnosťou lekára informovať pacienta o dostupných generických liekoch a s povinnosťou lekárnika informovať pacient o cenách generických liekov a možných doplatkoch:

…Podľa súčasnej platnej právnej úpravy musí lekár uviesť na predpise účinnú látku, pričom môže a nemusí uviesť obchodný názov lieku. Lekárnik má pri výdaji lieku dať pacientovi na výber najlacnejší generický liek, ktorý obsahuje predpísanú účinnú látku, respektíve najlacnejšie generikum k uvedenému lieku…

Lekár je povinný na lekárskom predpise napísať názov účinnej látky:

…Povinnosťou lekára pri predpisovaní lieku je uviesť názov liečiva a informovať pacienta o cenách všetkých náhradných generických liekov a o doplatku pacienta za tieto lieky. Lekár je zodpovedný za správny výber: liečiva, ktoré lieči ochorenie, cesty podania, liekovej formy lieku, veľkosti a počtu dávok. Pri generickej preskripcii môže lekár zakázať výdaj náhradného lieku, ktorý je pre pacienta z medicínskych dôvodov nevhodný.

Lekárnik povinne informuje pacienta o cenách všetkých náhradných generických liekov aj o výške doplatkov a vydá najlacnejší dostupný liek, ak pacient nepožiada o iný. Prínosom pre pacientov je aj to, že sa zvýši ich bezpečnosť, keďže sa zabráni predpísaniu rovnakých liečiv pod rôznymi obchodnými názvami…

…S cieľom podrobne informovať občanov o generickej preskripcii Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo manuál pre občanov, zriadilo bezplatnú linku 0800 333 999, e-mailovú poradňu  preskripcia@health.gov.sk. Informácie o doplatkoch a lacnejších liekoch sú na webovej stránke ministerstva zdravotníctva v sekcii „Lieky šetria“. Viac o generickej preskripcii – na www.health.gov.sk.

© MZ SR 2011 | Vaše otázky zasielajte na adresuoffice@health.gov.sk

 

Okrem kamenných lekární funguje na Slovensku aj internetový predaj liekov:

…Predaj liekov a zdravotníckych pomôcok cez internet, „zásielkový výdaj“ neskôr premenovaný na „internetový výdaj“ sa v slovenskej legislatíve objavil v roku 2009. Internetový výdaj môže vykonávať len prevádzkovateľ kamennej lekárne. Nepotrebuje na to osobitné povolenie, avšak je viazaný oznamovacou povinnosťou voči nášmu ŠÚKL. Ten zverejňuje na svojej stránke všetky lekárne, ktoré internetový výdaj poskytujú. V septembri 2014 ich bolo 51. Po splnení podmienok je možný internetový výdaj aj z členských štátov EÚ na Slovensko a naopak…

Najdôležitejšie zmeny v lekárenskej legislatíve:

2002 zrušenie demografickej a geografickej regulácie lekární

2004 zrušenie obmedzenia získania licencie pre prevádzkovanie lekárne len fyzickým osobám lekárnikom

2007 zmena DPH na lieky z 19 % na 10 %

2009 povolenie internetového výdaja voľnopredajného sortimentu

2011 zavedenie generickej preskripcie

 

Zdroj:

Analýza lekárenského trhu v SR a v ČR (dokument HPI)

Nemocnice 10

23.01.2020

Nemocnice 10 Ešte trocha faktov z histórie nemocníc: Na konci roka 2015 bol dlh štátnych nemocníc 590 miliónov eur: ... Dlh v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva viac »

Nemocnice 09

23.01.2020

Nemocnice 09 V roku 2011 Ústavným súdom SR schválený zisk zdravotných poisťovní opäť zhoršil dostupnosť zdravotnej starostlivosti, čo sa premietlo v čakacích lehotách na medicínske zákroky: viac »

Nemocnice 08

22.01.2020

Nemocnice 08 Znižovanie počtu nemocničných lôžok nie je novým objavom. Už v roku 2008 za ministra Valentoviča boli zrušené zmluvy medzi VšZP a niektorými regionálnymi nemocnicami, čo viedlo viac »

Kotleba

Krikom sa extrémizmus poraziť nedá

26.01.2020 12:00

Predvolebný politický boj sa prenáša do ulíc. Odborníci sú skeptickí voči konečnému efektu antiprotestov na preferencie extrémistickej strany ĽSNS.

súdna rada, súdy, kancelária

Súdna rada rozhodne o dočasnom pozastavení funkcie Maruniakovej a Cvikovej

26.01.2020 11:46

Sudkyne sú podozrivé, že boli ovplyvňované Marianom Kočnerom, ktorý je obžalovaný z falšovania zmeniek a objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

China Outbreak

Unikol čínsky vírus z laboratória? Nič o tom nesvedčí, tvrdí expert

26.01.2020 11:15

Koronavírus z čínskeho Wu-chanu zabíja ďalej. Kde sa vzal?

Donald Trump / Benjamin Netanjahu /

Netanjahu: Trumpov mierový plán pre Blízky východ bude 'historický'

26.01.2020 09:12

Trump má svoj dlhoočakávaný mierový plán pre Blízky východ zverejniť krátko pred schôdzkou s izraelským premiérom Netanjahuom vo Washingtone na budúci týždeň.