Založ si blog

Lieky 03

Lieky 03

 

 

Aby boli lekárne pri takom veľkom počte a konkurencii schopné prežiť, ponúkajú pacientom rôzne benefity:

…U nás výhody pre klientov lekární v rámci vernostných systémov dnes poskytuje mnoho lekární, nie iba „sieťových“, ale aj samostatných. Podľa účastníkov trhu sú výhody štandardom, bez ktorých je ťažko fungovať v konkurenčnom lekárenskom prostredí. Do pozornosti sa stále viac dostáva otázka poskytovania zliav z doplatkov pacientov a povolenie vernostných systémov v lekárňach. Podľa platných zákonov lekárne môžu poskytovať zľavy z doplatku za liek alebo zdravotnícku pomôcku či dietetický prípravok viazaný na lekársky predpis najviac do 50 percent z doplatku. Bonusy a výhody môžu lekárne poskytovať len v súvislosti s voľno predajným sortimentom. Peňažné alebo nepeňažné plnenie či výhody v súvislosti s liekmi, zdravotníckymi pomôckami, dietetickými prípravkami viazanými na lekársky predpis sú u nás zakázané…

   Aj keď zákony ošetrujú množstvo možných situácií a predpisujú následné riešenia, máloktoré sa v praxi dodržiavajú, alebo sa zámerne obchádzajú. Tak je to aj s povinnosťou lekára informovať pacienta o dostupných generických liekoch a s povinnosťou lekárnika informovať pacient o cenách generických liekov a možných doplatkoch:

…Podľa súčasnej platnej právnej úpravy musí lekár uviesť na predpise účinnú látku, pričom môže a nemusí uviesť obchodný názov lieku. Lekárnik má pri výdaji lieku dať pacientovi na výber najlacnejší generický liek, ktorý obsahuje predpísanú účinnú látku, respektíve najlacnejšie generikum k uvedenému lieku…

Lekár je povinný na lekárskom predpise napísať názov účinnej látky:

…Povinnosťou lekára pri predpisovaní lieku je uviesť názov liečiva a informovať pacienta o cenách všetkých náhradných generických liekov a o doplatku pacienta za tieto lieky. Lekár je zodpovedný za správny výber: liečiva, ktoré lieči ochorenie, cesty podania, liekovej formy lieku, veľkosti a počtu dávok. Pri generickej preskripcii môže lekár zakázať výdaj náhradného lieku, ktorý je pre pacienta z medicínskych dôvodov nevhodný.

Lekárnik povinne informuje pacienta o cenách všetkých náhradných generických liekov aj o výške doplatkov a vydá najlacnejší dostupný liek, ak pacient nepožiada o iný. Prínosom pre pacientov je aj to, že sa zvýši ich bezpečnosť, keďže sa zabráni predpísaniu rovnakých liečiv pod rôznymi obchodnými názvami…

…S cieľom podrobne informovať občanov o generickej preskripcii Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo manuál pre občanov, zriadilo bezplatnú linku 0800 333 999, e-mailovú poradňu  preskripcia@health.gov.sk. Informácie o doplatkoch a lacnejších liekoch sú na webovej stránke ministerstva zdravotníctva v sekcii „Lieky šetria“. Viac o generickej preskripcii – na www.health.gov.sk.

© MZ SR 2011 | Vaše otázky zasielajte na adresuoffice@health.gov.sk

 

Okrem kamenných lekární funguje na Slovensku aj internetový predaj liekov:

…Predaj liekov a zdravotníckych pomôcok cez internet, „zásielkový výdaj“ neskôr premenovaný na „internetový výdaj“ sa v slovenskej legislatíve objavil v roku 2009. Internetový výdaj môže vykonávať len prevádzkovateľ kamennej lekárne. Nepotrebuje na to osobitné povolenie, avšak je viazaný oznamovacou povinnosťou voči nášmu ŠÚKL. Ten zverejňuje na svojej stránke všetky lekárne, ktoré internetový výdaj poskytujú. V septembri 2014 ich bolo 51. Po splnení podmienok je možný internetový výdaj aj z členských štátov EÚ na Slovensko a naopak…

Najdôležitejšie zmeny v lekárenskej legislatíve:

2002 zrušenie demografickej a geografickej regulácie lekární

2004 zrušenie obmedzenia získania licencie pre prevádzkovanie lekárne len fyzickým osobám lekárnikom

2007 zmena DPH na lieky z 19 % na 10 %

2009 povolenie internetového výdaja voľnopredajného sortimentu

2011 zavedenie generickej preskripcie

 

Zdroj:

Analýza lekárenského trhu v SR a v ČR (dokument HPI)

Nemocnice 02

14.11.2019

Nemocnice 02 Zajacova reforma mala zadlžujúce sa zdravotníctvo vyriešiť v prvej fáze zastavením dlhov, a to 20-korunovými poplatkami u ambulantných lekárov, čo sa aj podarilo. Lepšie hospodárenie viac »

Nemocnice 01

14.11.2019

Nemocnice 01 Po ekonomicko-politickom prevrate v roku 1989 zdedili nastávajúci politici a „vodcovia národa“ ekonomiku vytvorenú za podmienok plánovaného národného hospodárstva, ktorého súčasťou viac »

Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 19

16.10.2019

Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 19 Praktické sestry, ktoré vznikli z asistentov, mali od septembra 2018 zalepiť diery aj v ambulanciách všeobecných lekárov: ...V ambulanciách všeobecných viac »

Komárno, MHD, Arriva, autobus

MHD zadarmo bude v Komárne aj pre cezpoľných

19.11.2019 06:00

Pre mesto autobusy zadarmo nebudú lacnou záležitosťou. Náklady na takýto „špás“ majú vyrátané na približne tristotisíc eur.

Ide o pravdu, Štefan Harabin, Zuzana Martináková

Harabin: Kotleba má nulový koaličný potenciál

19.11.2019 06:00

Líder strany Vlasť Štefan Harabin pripúšťa spoluprácu len s niektorými stranami. Ktorými?

dopravna nehoda

Poistky prudko zdražejú mladým šoférom

19.11.2019 06:00

Pre časté dopravné nehody prišli mladí vodiči na slovenskom trhu o možnosť lacného poistenia automobilu.

polícia streľba Bratislava Petržalka Holíčska ulica páska

V Limbachu sa mala stať státisicová vlamačka

19.11.2019 00:10

V dome v Limbachu je polícia, ide o vlámanie so škodou niekoľkostotisíc eur.

citizen

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 67632x
Priemerná čítanosť článkov: 735x

Autor blogu