Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 05
Nedostatok zdravotníckych pracovníkov sa vlečie slovenským zdravotníctvom dodnes:
…Podľa údajov Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR na Slovensku momentálne chýba 3500 lekárov. Približne 2000 ďalších lekárov je v dôchodkovom veku.
Nedostatok zdravotníckych pracovníkov je celosvetovým problémom a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) dlhodobo poukazuje na to, že aj na Slovensku chýbajú tisícky sestier. Podľa údajov MZ SR momentálne zhruba 3500….
Hoci je snaha nahradiť chýbajúcich lekárov lekármi zo zahraničia, najmä z Ukrajiny, riešenie naráža na legislatívne prekážky:
…„Sestra, pôrodná asistentka, lekár a zubný lekár sú regulované povolania a ich príprava musí byť v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 36/2005 a 55/2013. Iba za podmienok odbornej spôsobilosti uvedených v tejto smernici môže zdravotnícky profesionál pracovať na európskom trhu práce,“ konštatuje Lazorová.
Podľa SKSaPA snaha o získanie sestier z tretích krajín patrí medzi kroky, ktoré z dlhodobého hľadiska a ani z hľadiska kvality služieb nepomôžu systému ani pacientom. Takýmito krokmi sú podľa komory aj premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry, personálne poddimenzovanie oddelení či preťažovanie personálu…
…Podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) je ale potrebné prijímať lekárov z iných krajín preto, lebo noví študenti prídu do praxe až o šesť rokov a špecialisti sa z nich stanú o 11 rokov.
„V tejto situácii sú absolútne nepochopiteľné vyhlásenia niektorých predstaviteľov rezortov a lekárskych fakúlt o tom, že pre slovenské zdravotníctvo a školstvo je vlastne úsporou a žiadaným stavom, keď študuje 4000 slovenských študentov mimo Slovenska v Českej republike (ČR). Pripomíname, že väčšina z nich si počas štúdia vytvorí v ČR zázemie a už sa na Slovensko nevráti,“ uvádza ANS v stanovisku…
Nedostatok zdravotníckych pracovníkov sa v praxi prejavuje kolapsovými stavmi.
Kvôli nedostatku sestier museli napríklad v roku 2016 zavrieť nemocnicu na Mickiewiczovej ulici v Bratislave:
…Najznámejšia a najstaršia nemocnica na Mickiewiczovej ulici v centre Bratislavy ruší jednu z dvoch interných kliník. Dôvodom nie je šetrenie ani zlý stav budovy, ale chýbajúce zdravotné sestry na oddelení. O pacientov na lôžku sa už osem mesiacov nemá kto starať. Druhá klinika preto od septembra minulého roka fungovala len na polovicu. Vznikom iba jedného pracoviska sa vytvorí tlak na ďalšie bratislavské nemocnice, pretože pacienti sa budú musieť presúvať inam. Navyše na Mickiewiczovej ulici sa liečia aj ľudia z okolia hlavného mesta….
Podobná situácia vznikla v skalickej nemocnici v roku 2017:
…Z ôsmich lekárov na detskom oddelení v skalickej nemocnici zostali iba traja. S takýmto počtom vedenie nevie vykryť pohotovostné služby.
Pripustilo, že ide o krízový stav a ak nenájde náhradu, tak oddelenie zatvorí.
„Behom dvoch mesiacov nám dali výpoveď dve mladé lekárky, ďalšie dve zostali na rizikovom tehotenstve a v dôsledku toho hrozilo od marca prerušenie ústavnej pohotovostnej služby, respektíve pozastavenie činnosti detského – pediatricko-neonatologického oddelenia,“ povedala riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Skalici Renáta Kormánová.
Nemocnica zabezpečuje detskú pohotovosť pre 110-tisícovu spádovú oblasť okresov Skalica, Senica, čiastočne Myjava aj Malacky. Ak by došlo k zatvoreniu oddelenia, s chorými deťmi by rodičia museli cestovať 50 kilometrov do Trnavy alebo do 90 kilometrov vzdialenej Bratislavy…
…Problémy s nedostatkom lekárov riešia viaceré nemocnice. Už pol roka odsúvajú operácie vo Fakultnej nemocnici v Nitre kvôli chýbajúcim anestéziológom…
…Riaditeľka skalickej nemocnice Kormánová si myslí, že rezidenský program menším regiónom nepomôže. Mladých lekárov tu podľa nej neudrží nikto, ani zmluvy či právne dohody. „Lekár si v nemocnici urobí špecializačnú skúšku a odíde preč, do väčšieho mesta,“ skonštatovala. Z vlastnej skúsenosti môže potvrdiť, že mladá pediatrička po atestácii dala výpoveď, a to aj napriek tomu, že mala podpísanú zmluvu na päť rokov. Neodradilo ju ani to, že nemocnici musí zaplatiť 20-tisíc eur.
Aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Martin Olej je v tomto smere skeptický. Lekári podľa neho nie sú a ani nebudú. „Rezidenčný program môže pomôcť, ale situáciu nevyrieši, zdravotná starostlivosť sa sústreďuje do väčších miest, malé regióny zostávajú bez lekárov,“ zhodnotil Olej…
Celá debata | RSS tejto debaty