Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 03
Minister Drucker vyhovel sestrám v požiadavke, aby na Ministerstve zdravotníctva vznikol odbor ošetrovateľstva. Od 1. augusta 2016 nastúpila na funkciu ministerskej sestry Tatiana Hrindová. Jej hlavnou úlohou mala byť koordinácia metodických riadení a ošetrovateľských postupov:
…Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková, v kompetencii ministerskej sestry bude tvorba vecných podkladov pre návrhy zákonov a iných právnych predpisov v oblasti zdravotnej starostlivosti so zameraním na ošetrovateľskú starostlivosť.
Riešiť bude tiež zavádzanie a hodnotenie štandardov ošetrovateľskej praxe a pôrodnej asistencie, či tvorbu kompetencií rozsahu praxe pre zdravotnícke povolania sestra, pôrodná asistentka, zdravotnícky asistent, a iné povolania. Na starosti bude mať aj komunikáciu a spoluprácu so stavovskými organizáciami v zdravotníctve, s hlavnými odborníkmi v jednotlivých zdravotníckych povolaniach, so samosprávnymi krajmi pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti…
Funkcia ministerskej sestry však nepriniesla očakávaný efekt. Tatiana Hrindová, ktorá z tejto funkcie odstúpila v decembri 2017, poukazovala na malé kompetencie, s ktorými nemohla vstupovať do rozhodnutí ministerstva:
…Bývalá ministerská sestra Tatiana Hrindová nebola vo funkcii spokojná. Nepáčilo sa jej, že mala „slabé slovo“ a nemohla tak vstupovať do rozhodnutí, ktoré ovplyvňovali život sestier…
…Hrindovú do funkcie nominovala sesterská komora. Ministerská sestra by mala mať podľa komory väčšie kompetencie, ako má teraz, „aby ošetrovateľstvo mohlo napredovať“…
…„Nemala som možnosť vstupovať do rozhodnutí, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňovali život sestier,“ povedala. Prekážalo jej napríklad, že sa neriešili podnety sestier na nedodržiavanie nariadenia vlády či nedostatočná komunikácia s ministrom, hoci na to upozorňovala. Takisto uviedla, že rezort je napriek upozorneniam nečinný, napríklad pri kontrole personálnych normatívov v oblasti riadenia ošetrovateľskej starostlivosti…
Na jej miesto nastúpila Darina Dányová.
Sestry sú nespokojné aj s tým, že vzhľadom na svoje vysokoškolské vzdelanie žiadna zdravotná sestra doteraz nebola menovaná do vyššej riadiacej funkcie, akou je napríklad vedenie nemocnice:
…Na Slovensku je veľa šikovných sestier, ktoré by mohli zachraňovať zadlžené a korupčné zdravotníctvo, no minister zdravotníctva Tomáš Drucker zatiaľ jedinej z nich nedal šancu viesť fakultnú nemocnicu z pozície riaditeľa. Upozornila na to v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).
Pre mladé sestry je podľa stavovskej organizácie taktiež takmer nemožné dostať sa na pozíciu námestníčky, vedúcej sestry oddelenia alebo kliniky v štátnych nemocniciach, pretože tam viaceré osoby dlhé roky sedia podľa komory „doslova ako žaby na prameni“…
…Člen Prezídia a Rady SK SaPA Milan Laurinc konštatoval, že na Slovensku je mnoho sestier, ktoré spĺňajú predpoklady byť dobrými manažérkami, a predsa na niektorých pozíciách sedia roky tie isté manažérky, niektoré bez výberových konaní a bez príslušného vzdelania…
Nedostatok zdravotníkov nie je iba problémom Slovenska. Potýkajú sa s ním v podstate všetky krajiny v Európe:
…Krajina, ktorá má s týmto azda najväčší problém, je Veľká Británia. V roku 2003 bolo v Anglicku v okresných nemocniciach podľa oficiálnych záznamov 12 620 sestier. Tento rok to má byť už len 4358. Najmä o pacientov, ktorí sú na tom zdravotne tak zle, že aj samotní lekári usudzujú, že majú pred sebou len pár dní života, nechávajú samých a bez adekvátnej starostlivosti. V nemocniciach sú kvôli nedostatku personálu často pozastavené návštevy rodinných príslušníkov, čo oberá pacientov aj o starostlivosť zo strany rodiny…
…Osobitým problémom, ktorým sa zdravotníctvo v Anglicku pasuje sú zdravotné sestry, ktoré navštevujú imobilných pacientov doma. Aj tých je nedostatok, majú čas vykonať len hlavné potrebné úkony, ale poskytnúť pacientovi psychickú podporu, bezpečie a bútľavú vŕbu už nestíhajú. Musia sa ponáhľať za ďalšími čakajúcimi maródmi. Umierajúci pacienti tak zostávajú sami doma…
Odhaduje sa, že Európa bude potrebovať v roku 2020 pol milióna sestier. Podľa Lazorovej v roku 20017 chýbalo na Slovensku 12 tisíc sestier:
…Slovenská komora sestier upozornila verejnosť na to, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker a predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS) zavádzajú verejnosť, keď spochybňujú údaje OECD a Eurostatu a tvrdia, že v súčasnosti na Slovensku chýba len 2-tisíc sestier…
Kvôli nedostatku sestier museli napríklad v roku 2016 zavrieť nemocnicu na Mickiewiczovej ulici v Bratislave:
…Najznámejšia a najstaršia nemocnica na Mickiewiczovej ulici v centre Bratislavy ruší jednu z dvoch interných kliník. Dôvodom nie je šetrenie ani zlý stav budovy, ale chýbajúce zdravotné sestry na oddelení. O pacientov na lôžku sa už osem mesiacov nemá kto starať. Druhá klinika preto od septembra minulého roka fungovala len na polovicu. Vznikom iba jedného pracoviska sa vytvorí tlak na ďalšie bratislavské nemocnice, pretože pacienti sa budú musieť presúvať inam. Navyše na Mickiewiczovej ulici sa liečia aj ľudia z okolia hlavného mesta….
Celá debata | RSS tejto debaty