Štrajk zdravotných sestier 02
Ako je na Slovensku zvykom, vláda problémy nerieši, hoci ľudia zdola na ne poukazujú roky až desaťročia. Každá vláda sa spolieha na to, že počas jej vládnutia sa to „nejako utrasie“, búrka prehrmí, dôležité je vydržať čo najdlhšie pri koryte, a v prípade neúspechu vo voľbách, dlho neriešené problémy a dlhy zdedí nasledujúca vláda. Keďže minister Čislák nebol so sestrami ochotný vyjednávať, sestry pristúpili na sklonku roka 2015 k podobnému „štrajku“ ako lekári. Štrajk nie je to správne slovo, pretože sestry tak ako lekári, nakoniec začali podávať hromadné výpovede. Akcia bola naplánovaná niekoľko mesiacov pred marcovými voľbami do národnej rady, čo samozrejme oponentom dalo do rúk tromf, aby poukazovali na to, že celá akcia je spolitizovaná.
Akcia začala podpismi deklarácie, ktorá zviditeľnila, koľko zdravotníkov je ochotných podať výpoveď:
…Komora spolu s odborármi rozposlala pred mesiacom do regiónov tzv. deklaráciu pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru.
V nej zisťovali, či sú nielen sestry, ale aj laboranti, technickí pracovníci či fyzioterapeuti ochotní dať protestné výpovede. Tých je spolu okolo 60-tisíc. Ak by všetci neprišli do práce, nastal by kolaps…
…Podľa Lazorovej výzva bola úspešná a podpísalo ju 80 percent zdravotníkov. „Organizátori majú toľko podpísaných deklarácií, že v najbližších dňoch plánujú pristúpiť k podpisu samotných výpovedí,“ informovala komora.
Podpisovanie deklarácií nie je podľa Lazorovej iba bojom za zvýšenie platov, ale aj poukázanie na to, že zdravotníci sa už ďalej nemôžu pozerať na rozkrádanie v rezorte. „Aj pre korupčné kauzy totiž nie sú peniaze na platy, rekonštrukcie nemocníc, lieky či na zdravotnícky materiál,“ skonštatovala Lazorová…
Medzi požiadavky sestier patrili tiež:
…Predstavitelia stavovských a odborových organizácií tiež žiadajú odmeňovanie zdravotníkov na základe zákona vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, domovoch sociálnych služieb a zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately bez diskriminácie.
Medzi ďalšie podmienky patrí započítanie času materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky a práceneschopnosti do času odbornej praxe. Ďalej zvýšenie počtu sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania…
Ako „bezpečnostnú poistku“ Odborový zväz sestier použil Dohodu o solidarite, písomný záväzok, že v prípade stiahnutia výpovede musí dotyčný zdravotník zaplatiť zväzu pokutu vo výške 3300 euro. Premiér Fico reagoval na túto skutočnosť, že takto postavená zmluva je neplatná. S jeho názorom sa stotožnil aj Okresný súd v Bratislave, ktorý riešil žaloby dvoch zdravotných sestier, ktoré podali a odvolali svoje výpovede.
Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká a prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová vyčítali Slovenskému odborovému zväzu zdravotníkov, ktorého predsedom je Anton Szalay, slabú podporu protestu.
Výpovede začali podávať 20. novembra 2015 v žilinskej nemocnici, nasledovali výpovede v Prešove, Bojniciach, Košiciach, Trnave, Poprade, Trenčíne a Martine, pridali sa aj sestry v Trstenej a Dolnom Kubíne. Nie všetky sestry dokázali odolať stresovej situácii, a niektoré sa rozhodli výpovede stiahnuť. Ministerstvo zdravotníctva tak priebežne informovalo verejnosť o počte stiahnutých výpovedí. Informačná vojna mohla pokračovať. Pred Vianocami 2015 tak bolo podaných 1397 výpovedí.
Celá debata | RSS tejto debaty