Nemocnice 71

Nemocnice 71

Na rušenie lôžok alebo oddelení sú radoví občania veľmi citliví, zvlášť ak sa jedná o ich región. Čo sa samozrejme dá veľmi dobre zúročiť v predvolebnom boji. Preto každé takéto avizované opatrenie alebo zámer riadne rozbúri hladinu verejnej mienky a vždy je to dobrá téma pre médiá.

Na prebytok akútnych lôžok a nedostatok chronických poukazoval v roku 2016 tiež minister Drucker.

V máji 2016 Asociácia nemocníc Slovenska predložila ministerstvu zdravotníctva materiál, podľa ktorého z 80 zariadení, ktoré sa venujú zložitým akútnym stavom, ostane len 40:

… Podľa Národného programu reforiem na rok 2016, ktorý minulý týždeň schválila vláda, má ministerstvo v pláne zmeniť štruktúru nemocníc. Má to prispieť k lepšej efektívnosti a transparentnosti zdravotníctva. V súčasnosti sa rezort zaoberá návrhom Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá s týmto nápadom prišla ešte vlani.

Asociácia vybrala 40 nemocníc, ktoré by sa zamerali na akútne prípady. Mali by mať vybudovaný urgentný príjem a základné oddelenia ako chirurgické, oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny, interné, gynekológiu a pôrodnicu či detské oddelenie. Okrem toho by mali byť vybavené vlastnými vyšetrovacími zložkami alebo byť schopné ich zabezpečiť. Do nich by mala záchranná zdravotná služba prednostne voziť pacientov.

Ostatné nemocnice budú poskytovať ambulantnú starostlivosť, jednodňovú starostlivosť, stacionáre, operačné odbory, ale nebudú už poskytovať nonstop pooperačnú starostlivosť, ale len starostlivosť formou jednodňových zákrokov,“ vysvetlil prezident asociácie Marián Petko.

Asociácia pri príprave dokumentu vychádzala aj zo štandardných praktík starých štátov Európskej únie, kde je napríklad zadefinované, koľko musí mať nemocnica za určité obdobie pôrodov, aby mohla byť pôrodnicou. Pokiaľ to nespĺňa, nemôžu tam pacientky rodiť, pretože by to pre ne predstavovalo riziko…

… Tomáš Král, hovorca siete nemocníc Svet zdravia, si myslí, že takáto zmena bude časom potrebná. Poukazuje na zložitú situáciu na trhu práce zdravotníckeho personálu, starnutie obyvateľstva a zmenu v štruktúre chorobnosti, keď začínajú stúpať chronické civilizačné ochorenia. „Je možné očakávať, že čoraz viac menších regionálnych nemocníc sa bude musieť orientovať na poskytovanie následnej zdravotnej starostlivosti pre dlhodobo chorých a chronických pacientov…

V podstate nemalo ísť o nič iné, ako vrátenie sa k osvedčenému modelu štruktúry nemocníc, ktorý fungoval do roku 2014:

… Zariadenia 1. typu, väčšinou išlo o menšie mestské nemocnice, mali štyri základné oddelenia, a to interné, chirurgické, gynekologicko-pôrodnícke a detské. Nemocnice 2. typu, teda okresné, mali 500 až 1 000 postelí a približne 12 oddelení. A napokon 3. typ bol určený pre spádovú oblasť s asi 1,5 miliónmi obyvateľov, čo zhruba spadá pod fakultné nemocnice v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach…

Treba ale upozorniť, že Kalavskou ponúkaná reforma počet lôžok alebo nemocníc nemala v žiadnom prípade znižovať, a ak by k tomu došlo, nemal to byť to primárny cieľ stratifikácie prezentovanej v roku 2019. Možno by sa tak stalo v malej miere ako dôsledok nastavených kritérií a následných zmien vo fungovaní nemocníc.

Už v júli 2018 ministerka Kalavská na tlačovej konferencii informovala o reprofilizácii nemocníc na Slovensku:

nemocnice by sa mali rozdeliť na nemocnice 1. typu, kde bude dostupná všeobecná zdravotná starostlivosť. Pri nemocniciach 2. typu by malo ísť o špecializované pracoviská. Koncové pracoviská budú ústavy, vysokošpecializované srdcovo-cievne, onkologické a iné ústavy. Takýmto nastavením chce ministerstvo podľa Kalavskej dosiahnuť to, aby spektrum výkonov bolo špecializované…

Súčasne premiér Pellegrini požiadal lekárske fakulty, aby dodatočne prijali 185 študentov medicíny. Jana Cigániková a Martin Barto (SaS) zhodnotili pripravovanú reformu pozitívne.

17.11.2018 ministerstvo zdravotníctva predstavilo hlavné kritériá tzv. stratifikácie slovenských nemocníc. Malo ísť v poradí už o tretiu reformu vo sfére fungovania nemocníc, s cieľom zefektívniť hospodárenie, odbornú špecializáciu jednotlivých zariadení, využiteľnosť lôžok, kvalitu zdravotnej starostlivosti, úsporu financií, znížiť počet a dĺžku hospitalizácií, reoperácií atď. Na projekte pracovali tri roky analytici Inštitútu zdravotnej politiky, zástupcovia ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní a odbornej obce:

… Podstata stratifikácie spočíva v zachovaní a rozširovaní kvalitných nemocničných oddelení, rušení tých menej kvalitných a prispôsobeniu nemocničnej starostlivosti potrebám regiónu. Rezort nastavil kritériá, podľa ktorých sa bude posudzovať kvalita, medzi nimi sú napríklad úmrtnosť, počet reoperácií a rehospitalizácií. Počet reoperácií a rehospitalizácií by mal podľa predpokladov ministerstva v priebehu najbližších piatich rokov klesnúť na polovicu. Kritériom kvality bude aj minimálny počet zákrokov určitého druhu za rok. Kvalita výkonov totiž rastie s ich počtom. Po novom by teda nemocnica mala vykonávať napríklad minimálne 140 endoprote­tických kĺbnych alebo kostných náhrad ročne, 40 operácií žalúdka či 110 operácií srdca ročne. Zdravotné poisťovne výkony, pri ktorých nemocnica nesplní uvedené kritériá, nebudú môcť zazmluvniť. „Je na každej nemocnici pozrieť sa, pri ktorých výkonoch už dnes plní kritériá, pri ktorých vie zlepšiť výsledky, a kde, naopak, nevie splniť kritériá ani za dva roky,“ doplnil Martin Smatana, generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva. Nemocnice budú mať na splnenie nových kritérií dva roky. V roku 2021 by mali spĺňať kritériá aspoň na polovicu, o rok nato by to už malo byť na 100 %.

Príkladom úspešnej stratifikácie je nemocnica v Bánovciach nad Bebravou, kde pôrodnícke oddelenie nahradilo oddelenie liečebnej rehabilitácie, ktorého zameranie lepšie vyhovuje požiadavkám regiónu…

… Ministerstvo zdravotníctva predpokladá vznik nového typu zdravotníckych zariadení – nemocníc následnej starostlivosti. Očakáva, že vďaka zmenám by malo vzniknúť až 3 000 dlhodobých postelí. Rozmiestnené by mali byť rovnomerne po celej krajine, aby sa pacient doliečoval čo najbližšie pri svojom domove.

V horizonte 11 rokov by mali stúpnuť platby na posteľ z 29-tisíc eur až na 39-tisíc eur ročne. „Tento finančný rozdiel by mohli následne vedenia nemocníc využiť na nákup modernejšieho prístrojového vybavenia, rekonštrukciu priestorov či platy pre personál,“ pripomenula Katarína Kafková, výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní.

Stratifikáciu nemocníc vnímame ako príležitosť nájsť každej nemocnici tú najlepšiu perspektívu pre ďalší rozvoj. Určite nemá ísť o zatváranie nemocníc. Slovensko má príliš vysoký počet akútnych lôžok a, naopak, nedostatok tých chronických. Navyše sa výrazne mení celonárodná demografia a vývoj chorobnosti. Uvedomujeme si, že tieto trendy musíme zohľadniť pri reprofilizácii našich nemocníc. . Veľmi preto vítame, že túto iniciatívu konečne riadi štát za aktívnej účasti zdravotných poisťovní. Samozrejme, Svet zdravia ako súčasť Asociácie nemocníc Slovenska participuje na diskusiách na túto dôležitú tému,“ reagoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ…

… Ministerstvo chce prostredníctvom tejto reformy zlepšiť aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti a vyhnúť sa tzv. bielym miestam na mape Slovenska, kde je dostupnosť značne zhoršená. Dosiahnuť to chce prostredníctvom novej typológie nemocníc. Lokálne nemocnice poskytujúce zdravotnú starostlivosť v akútnych prípadoch budú dostupné do 30 minút.

V regionálnych nemocniciach bude poskytovaná komplexnejšia starostlivosť, tie budú dostupné maximálne do 60 minút. Najvyššie budú stáť národné nemocnice, tie budú dostupné do dvoch hodín. „Dostupnosť urgentných príjmov do pol hodiny od bydliska pacientov sa vďaka tomu zvýši z 87 % na 91 % územia,“ poukázal Martin Smatana. Zároveň sa zvýši tzv. minimálna sieť nemocníc zo súčasných 13 všeobecných na 46, rozmiestnených po celom Slovensku…

 

 

POKRAČOVANIE

 

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

simpsonovci,

Tritisícroční Simpsonovci? V Egypte odkryli sarkofág, na ktorom je postava pripomínajúca Marge

26.12.2024 13:45

Vedci urobili objav na starovekom cintoríne v meste Minjá asi 268 kilometrov južne od Káhiry.

Syria

Povstalci sa snažia uťať zvyšné chápadlá Asadovho režimu

26.12.2024 13:33

Do Sýrie prišla iracká delegácia, aby sa stretla s novým vedením krajiny.

Azerbaijan Airliner Crash

Zostrelili azerbajdžanské lietadlo omylom Rusi? A tí, čo prežili, môžu hovoriť o zázraku

26.12.2024 12:45

Špekuluje sa o možnosti, že Rusi mali protivzdušnú obranu v automatickom režime, čo mohlo zapríčiniť tragédiu civilného lietadla.

Tunel Višňové

Strastiplný príbeh sa po 20 rokoch končí. Vieme, kedy konečne otvoria Višňové

26.12.2024 12:24

NDS v týchto dňoch podpísala dodatok aj s dodávateľom stavebných prác.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 876111x
Priemerná čítanosť článkov: 3174x

Autor blogu