Kam miznú peniaze v slovenskom zdravotníctve
07 Trocha histórie
3.12.2016 vyšiel v týždenníku PLUS 7 dní článok s názvom A minister zatiaľ mlčí, rozhovor s predsedom Najvyššieho kontrolného úrad (NKÚ) Ing. Karolom Mitríkom. V tej dobe totiž NKÚ vykonal kontrolu ekonomických výsledkov v deviatich štátnych nemocniciach (univerzitných a fakultných). Zo zistených výsledkov vyplýva:
Kontrolované boli UN Bratislava, FNsP B.Bystrica, UN Košice, FN Nitra, FNsP N.Zámky, FNsP Žilina, FNsP Trnava, FN Trenčín, FNsP Prešov. Len FN Nitra mala v tomto období každý rok kladnú bilanciu. Všetky ostatné nemocnice hospodárili so stratou.
Za sledované obdobie 5 rokov (2011-2015) malo 9 nemocníc objem výkonov 2,5 miliardy. Vraj poisťovne neplatia výkony. Ale poisťovne z tohto objemu výkonov neuhradili len 88 miliónov, čiže necelé 3%. Čiže nemocnice peniaze dostali!
V nemocniciach sa nedodržuje zákon o rozpočtových pravidlách. Zákon o rozpočtových pravidlách hovorí, že ak organizácia vytvára v dvoch po sebe idúcich rokoch stratu, zriaďovateľ má povinnosť dať takúto firmu do likvidácie. Nemocnice však do likvidácie dať nemožno. Hodnota nemocníc je o 27% nižšia, ako ich záväzky, čiže ak by sa dnes nemocnice predali, tak to nepokryje ani vzniknuté dlhy.
Používa sa zastaraná technika, napriek zdaniu, že sa nakupuje nová (kauzy s predraženými CT prístrojmi). 80% techniky je zastaranej, čo si vyžaduje vysoké náklady na opravy. Časť prístrojov je staršia ako 20 rokov, je už účtovne odpísaná. Čiže nie je pravda, že sa nakupuje vo veľkom predražená technika. Ano, nakupuje sa, ale nie v takom počte, ako je potrebná. Zistené bolo predraženie v nákupoch o 32-167%. Protokoly z kontrol v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Prešove a B.Bystrici pôjdu orgánom činným v trestnom konaní. Objednávanie nákupov je netransparentné, drahé a špekulatívne.
44-57% rozpočtu nemocníc ide na zdravotnícky materiál, nákup a opravu techniky a mzdy. Z týchto nákladov tvoria mzdy až 60%. Vysoké sú prevádzkové náklady, energeticky náročné nezateplené budovy, staré okná, neregulovaný systém dodávky tepla. Ministerstvo zdravotníctva nevenuje pozornosť kontrole dodržiavania rozpočtov, nemocnice chátrajú a produkujú každý rok dlh.
Nemocnice boli oddlžené v roku 2011 sumou 400 miliónov a iba v tomto jedinom roku vykázali zisk. Odvtedy vytvárajú stratu, ktorá je teraz 607 miliónov, o tretinu viac, ako je hodnota celého majetku nemocníc.
NKÚ plánuje nasledovné kontroly: kontroly zdravotníckych zariadení, ktoré sú štátnymi akciovými spoločnosťami, ďalej detských fakultných nemocníc a špeciálnych zdravotníckych zariadení.
Zníženie príjmov do zdravotníctva má na svedomí aj odštátnenie ziskových pracovísk – dialýza, laboratóriá, záchranná služba.
Všetky štátne nemocnice vedú politickí nominanti Smeru, dosadení ešte minulou vládou. Minister zdravotníctva od svojho nástupu nevymenil jediného riaditeľa štátnej nemocnice, hoci nedodržiavajú základný zákon o rozpočte a dlhodobo hospodária v strate.
Toľko stručne zo spomínaného rozhovoru.
Celá debata | RSS tejto debaty