Nemocnice 67
Zo štatistických údajov to ale opäť vyzerá tak, že najmenší záujem na riešení problému majú štátne nemocnice, lepšie sú na tom nemocnice súkromné. Riešenie totiž je v podstate jednoduché. Dodržiavať určité profesionálne pravidlá zo strany zdravotníkov. Veľmi podobné tým, s akými sa verejnosť oboznámila v prípade rozšírenia koronavírusu:
… Európsky priemer výskytu nozokomiálnych nákaz je zhruba sedem percent, najlepšie svetové kliniky majú štyri percentá. Na Slovensku Úrad verejného zdravotníctva vlani (2017) vykázal 0,9 percentný výskyt týchto infekcií. Dôvod? Skreslené štatistiky…
… „Na každom oddelení sme podľa medzinárodnej metodiky dáta zbierali iba jeden deň. Celkovo bola sledovaná zdravotná dokumentácia vyše 2000 pacientov hospitalizovaných v nemocnici minimálne 24 hodín s výnimkou tých, ktorí v daný deň zdravotnícke zariadenie opúšťali. Výsledok štúdie ukázal, že skutočný výskyt nozokomiálnych nákaz dosiahol úroveň 7,35 percenta,“ uviedol medicínsky riaditeľ Sveta zdravia MUDr. Róbert Hill. Sieťové nemocnice pritom v danom roku oficiálne nahlásili iba 0,56-percentný výskyt týchto infekcií…
… Na to, aby sa znížil skutočný výskyt nemocničných infekcií, pritom stačia pomerne jednoduché opatrenia. Najjednoduchším, ale zásadným, je správne si umývať a dezinfikovať ruky. Podľa štatistiky tieto dva úkony znížili počet nakazených až o 60 percent.
„Pripravili sme presné návody, kedy si má zdravotník iba umyť ruky mydlom a vodou, kedy je potrebná hygienická dezinfekcia a kedy zase chirurgická dezinfekcia rúk. Zdravotníkov sme tiež školili, v ktorých situáciách treba používať rukavice, či ich upozorňovali na ozdoby na rukách,“ priblížila J. Skalová s tým, že epidemiológovia zároveň vykonávali kontrolu a aktívne hľadali príčiny vzniku nozokomiálnych nákaz. V nemocniciach sa tiež výrazne investovalo do zvýšenia dostupnosti hygienických prostriedkov. Alkoholová dezinfekcia musí byť umiestnená pri každej posteli na oddeleniach intenzívnej medicíny, vo všetkých ambulanciách a vyšetrovniach a v každej izbe vybraných oddelení. Jej spotreba sa neustále sleduje a vyhodnocuje. Zatiaľ čo v roku 2016 v monitorovaných nemocniciach spotrebovali 10,9 litra alkoholovej dezinfekcie na 1 000 lôžkodní, v roku 2017 to bolo 15 litrov a v prvom štvrťroku 2018 už 16 litrov. Odporúčania Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (EDCD) pritom hovoria o spotrebe na úrovni aspoň 20 litrov. V stratégii prevencie sú vypracované aj postupy, ako sterilne zaviesť katétre a rovnako tak aj znížiť počet invazívnych vstupov, ktoré nie sú nevyhnutné a takto chrániť pacienta.
“Po ôsmich mesiacoch od prijatia opatrení sme urobili druhú štúdiu. Jej výsledky potvrdili, že celkový výskyt nozokomiálnych nákaz klesol o 1,21 percenta – zo 7,35 percenta v roku 2016 na 6,14 percenta v roku 2017. Medziročne sa tak podarilo znížiť počet zbytočne nakazených pacientov o 1 733,” dodáva Róbert Hill, s upresnením, že najlepšie čísla má nemocnica vo Vranove nad Topľou, kde sa výskyt nemocničných nákaz znížil na päť percent…
Hoci ročný rozpočet zdravotníctva je 5,3 miliardy eur, v slovenských nemocniciach to vyzerá ako v poľných M.A.S.H. nemocniciach. Úsmevne potom vyznieva iniciatíva ministerky Kalavskej, aby sa nozokomiálnym nákazám predchádzalo hlavne umývaním rúk. Zvlášť, ak v mnohých nemocniciach chýba na toaletách toaletný papier a mydlo. Ruky by si mali umývať pacienti aj návštevníci nemocníc. Ale ani hygiena zdravotníkov nie je taká, aký by mala byť:
… „Je dokázané, že viac ako 60 percent nozokomiálnych nákaz vzniká prenesením rukami zdravotníckych pracovníkov,“ tvrdí rezort.
Fakt, že ešte máme čo v hygiene dobiehať, vidieť aj na spotrebe alkoholovej dezinfekcie, ktorá je v našich nemocniciach hlboko pod priemerom európskych nemocníc.
Môže to byť spôsobené viacerými faktormi. Ľahostajnosťou zdravotníkov, ale aj tým, že je ich málo a nemajú čas na dôkladnú hygienu. Prípadne aj tým, že v nemocniciach dezinfekcia jednoducho chýba.
Ministerstvo najnovšie chce jej spotrebu kontrolovať a dostupná má byť na viacerých miestach. Dávkovače s dezinfekciou majú byť nielen na vyšetrovniach a chodbách, ale aj pri lôžku pacienta…
Celá debata | RSS tejto debaty