Štrajk zdravotných sestier 01

Štrajk zdravotných sestier 01

 

Podľa vzoru českých a slovenských lekárov sa odhodlali riešiť svoju nespokojnosť s platmi a pracovnými podmienkami aj zdravotné sestry. Vo februári 2012 bol schválený zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý im určil minimálne platy podľa dĺžky praxe a dosiahnutého stupňa vzdelania (od 640 EUR do 994 EUR). Uvedené minimálne nároky mali platiť pre štátny aj súkromný sektor. Z platov sa však dlho netešili, pretože Milan Dragula, vtedajší šéf Slovenskej komory lekárov, sa obrátil na Generálnu prokuratúru, ktorá dala podnet na Ústavný súd. Ten zákon pozastavil a nakoniec skonštatoval, že je v rozpore s Ústavou SR. Hlavný dôvod, prečo tak rozhodol, bol, že vyššie platy sestier by ohrozili majetok prevádzkovateľov súkromných a neštátnych ambulancií.

Sestry teda zvolili cestu verejných protestných akcií, najznámejšou bola trojdňová stanovačka v Bratislave pred Úradom vlády v októbri 2013. Tri roky sestry čakali na legislatívnu úpravu platov a dočkali sa iba sklamania. Nemocnice totiž dovtedy sestrám poskytovali platy vyššie, ako im mal garantovať nový zákon:

…Podľa novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá je v pripomienkovacom konaní, by mali sestry v štátnych zariadeniach zarobiť v hrubom od 695 do 824 eur, dnes majú aj tisíc eur. „Sme absolútne zhrození z ignorácie našich požiadaviek. Tri roky rokovaní padli na hluchú pôdu. Sestry v štátnych nemocniciach pôjdu do mínusu. To je absurdita,“ reagovala Monika Kavecká, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek. Podľa nej je dnes hrubý príjem týchto sestier približne tisíc eur a podľa nového výpočtu to vychádza na 820 eur. „Neprinesie to žiadne navýšenie. To je výsmech slušnosti, a ak v septembri chcú schváliť tento zákon, to bude arogancia moci,“ dodala Kavecká…

…Zdravotníci s výnimkou lekárov spadajú pod Zákonník práce, podľa ktorého majú nárok na minimálnu mzdu vo výške 380 eur. Nové pravidlá stanovujú minimálnu výšku základnej mzdy 23 skupinám zdravotníckych pracovníkov okrem lekárov. Tá sa pre každú skupinu vypočíta podľa určeného koeficientu a priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.

„Koeficienty sú nízke. Nám najviac prekáža, že zákon nebude mať platnosť pre všetky sestry bez ohľadu na to, kde pracujú. Na čo je nám taký zákon, ktorý neplatí pre všetkých?“ pýta sa Lazorová. Problémom podľa nej je aj to, že zákon nehovorí o zvýhodnení sestier, ktoré pracujú roky a majú skúsenosti. „Skúsené sestry nebudú ohodnotené viac ako mladé nastupujúce. Chceli sme časovú postupnosť, aby bola nejaká motivácia zostať pracovať v zdravotníctve,“ doplnila Lazorová, podľa ktorej sa platy sestier ďalej posúvať nebudú a zostanú stáť na rovnakom bode, lebo zákon na odpracované roky neprihliada. Tvrdí, že v porovnaní s lekármi ide o diskrimináciu…

Novela zákona navrhovala takéto platy pre zdravotníkov (v hrubom/mesačne)

  • Farmaceuti 1 072,5 –1 801,8 eur
  • Sestry, pôrodné asistentky, fyzioterapeuti, verejní zdravotníci, zdravotnícki laboranti, rádiologickí technici, farmaceutickí laboranti 694,98 – 823,68 eur
  • Asistenti výživy 669,24 – 763,62 eur
  • Dentálni hygienici 669 eur
  • Zdravotnícki záchranári 626,34 – 694,98 eur
  • Zubní technici 626,34 – 652,08 eur
  • Technici pre zdravotnícke pomôcky 652,08 eur
  • Maséri 574,86 eur
  • Ortopedickí technici 626,34 eur
  • Zdravotnícki asistenti 600,6 – 626,34 eur
  • Zubní asistenti 606,6 eur
  • Sanitári 489,06 eur
  • Logopédi, liečební pedagógovia, psychológovia 909,48 – 1 029,6 eur

Uvedené platy mali byť garantované iba pre štátnych zdravotníkov. Anton Szalay, predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb poukazuje na to, že minimálne platy by mali platiť aj pre zdravotníkov v súkromnom sektore.

To následne počas štrajku zdravotných sestier žiadal aj ich odborový zväz. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že platy v súkromnom sektore nemôže nijako ovplyvniť. Advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS si to však nemyslí:Ministerstvo zdravotníctva má dosah na súkromné zariadenia. A tak ako lekárom aj všetkým sestrám môže zabezpečiť rovnaké podmienky. „Všeobecne povedané, Národná rada má právomoc prijať zákonný predpis, ktorým by upravila platové pomery určitej skupine obyvateľstva bez ohľadu na skutočnosť, či je zamestnávateľ štátny, alebo neštátny subjekt,“ vysvetlil Humeník. Takáto úprava by podľa neho mala byť spojená s koncepčnou zmenou, teda s garanciou vyššieho príjmu pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Napríklad cez vyššie úhrady zo strany zdravotných poisťovní či zvýšenie cien jednotlivých výkonov. „Rovnako na ústavnosť „paušálnej“ úpravy má vplyv aj miera zvýšenia platov a časové hľadisko zavedenia tejto zmeny,“ dodáva advokát. To znamená, že navyšovanie miezd by nemuselo prebehnúť naraz, ale podobne ako u lekárov, vo viacerých fázach...

Na to, či platy sestrám naozaj klesnú, malo iný názor Ministerstvo zdravotníctva:

…Z informácií, ktoré zozbieral denník Pravda, to tak však byť nemusí. Niekde zarobia viac a v niektorých nemocniciach sa im plat nezmení. Nebude to však vďaka zákonu, ale kolektívnej zmluve, ktorá im zaručila vyššie doplatky. Základné platy totiž od januára časti sestier skutočne klesnú. Lepšie výplaty tak budú v budúcnosti závisieť od sily odborov v každej nemocnici. Zdravotné sestry mali doteraz základné mzdy v rozsahu 640 až 994 eur mesačne v závislosti od špecializácie a počtu odpracovaných rokov. Od 1. januára to je od 695 do 824 eur. „Po zmene zákona si najviac pohoršili služobne najstaršie kolegyne,“ mieni prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Príkladom podľa šéfky sesterských odborov Moniky Kaveckej môže byť sestra s 33-ročnou praxou, ktorá vzdelanie nedosiahla na základe certifikátu a nemá žiadnu špecializáciu. V minulom roku mala na výplatnej páske základ 928 eur, po novom to bude len 695 eur, teda rovnako ako začínajúca sestra, ktorá za sebou nemá ani ročnú prax…

…„Uvádzané porovnávania sú jedným z klamstiev, ktoré šíri pani Kavecká,“ reagoval hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Tvrdí, že ak už sestra mala so zamestnávateľom dohodnuté určité základné minimum, to sa jej už meniť nebude. „Ak sestra, ktorá pracuje v nemocnici, má mzdový základ vyšší, tak jej zostáva jej mzdový základ,“ argumentuje Bubla. Na takúto dohodu však treba dvoch a ústretový musí byť aj zamestnávateľ.

Kavecká poukazuje na to, že situácia je v každej nemocnici iná, keďže sa riadia vlastnými pravidlami odmeňovania. „Tam, kde nebude kolektívna zmluva, budú mať sestry základ 695 eur,“ myslí si prezidentka odborov

 

Zdroj: Reformné procesy v zdravotníctve – obdobie rokov 2000-2012 (dokument HPI)

 

 

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

SR Košice Tomko Cirkev rozlúčka pohreb KEX

Odluka na stole? Stále viac Slovákov odmieta prispievať na cirkvi cez dane

23.11.2024 09:21

Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu.

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 873339x
Priemerná čítanosť článkov: 3164x

Autor blogu