Založ si blog

Ako ďalej ? 07

Ako ďalej ? 07

Ako je to v skutočnosti s imunitným systémom tvoreným v hrubom čreve, neviem. Na tomto príklade chcem len poukázať, že to, čo na prvý pohľad môže vyzerať ako jednoduché a účinné riešenie, zo širšieho hľadiska môže vyzerať úplne inak. Ale tak, ako je potrebné hľadať odpovede na otázky, je treba si aj klásť tie správne otázky. V tejto súvislosti je po ruke hneď jedna: v indickej ajurvéde sa tisícročia používa tzv. šank prakšalána. Ide, na rozdiel od klystíru, o prečistenie celého tráviaceho traktu (žalúdok, dvanástnik, tenké črevo a hrubé črevo). Takto sa odstránia zo zažívacieho traktu všetky nečistoty a toxíny, ale aj takmer všetky baktérie. Preto sa musí prvý deň po aplikácii konzumovať len ľahká strava. Ako sa mikroflóra opäť sama obnoví, to staré texty samozrejme neuvádzajú. Stačí, že to starým Indom fungovalo. Treba ale poznamenať, že tento postup sa odporúčal len zdravým ľuďom, ako prevencia, čiže na udržanie zdravia. Chorým sa neodporúčal.

Ďalšou správne položenou otázkou je: ak sú vírusy a baktérie zodpovedné za infekčné ochorenia, prečo pri styku s nimi neochorie každý jedinec? Áno, existuje ten záhadný jav, ako imunita (obranyschopnosť) jedinca, ktorá je opäť hodnotou závislou na mnohých premenných. Takže ničenie baktérií v ľudskom organizme nemusí byť celkom správne, aspoň nie vo všetkých prípadoch.

Ak teda zhrnieme stručne problém antibiotík, znie: Antibiotikami zničíme „škodlivé“ baktérie, ale aj tie „užitočné“ (ostatné) – podobne ako pri ožarovaní zničíme nádorové tkanivo, ale značne poškodíme aj ostatné tkanivá. Na rozlišovanie čohokoľvek na „užitočné“ a škodlivé“ budeme asi narážať stále, je to totiž veľmi zakorenený pohľad na svet a prírodu vôkol, hoci hranica medzi užitočnosťou a škodlivosťou, medzi liekom a jedom je iba v kvantite; tá istá látka v malom množstve môže byť liekom, ale vo veľkom množstve je už jedom. Preto aj „škodlivé“ baktérie sú v prirodzenom množstve neškodné, škodlivými sa stávajú iba ak sa premnožia. „Škodlivá“ baktéria môže byť v určitých prípadoch „jedna jediná“, napríklad Helikobakter Pylori, ktorá sa v dnešnej dobe považuje za jednu z príčin prekyselenia a bolestí žalúdka (ktoré môžu vyústiť do vzniku žalúdočných vredov), ale tých ostatných je v tráviacom trakte ešte okolo 999 kmeňov. Zdá sa vám vyhubenie celej črevnej mikroflóry kvôli jednej baktérii trochu veľká cena za úspech? Bohužiaľ tohoto tunelového videnia problému sa nedá v analytickom myslení tak ľahko zbaviť. A keďže každé nové riešenie, každý nový objav je natoľko očakávaný, veľmi rýchlo sa zavedie do klinickej praxe, až kým sa po desaťročiach tou istou klinickou praxou neukážu z dlhodobého hľadiska aj nepriaznivé účinky. Čo je ale pre ľudstvo všeobecne príznačné, vždy sa v aplikácii a v masovom používaní akéhokoľvek objavu príliš ponáhľa, v nádeji, že sme „konečne našli liek na všetko“. Ako je zjavné, zásada predbežnej opatrnosti sa uplatňuje veľmi zriedkavo, a varovné hlasy, ak nejaké sú, sú obvykle umlčané „pokrokovými“ kolegami, ale čo je horšie, najmä biznisom nenásytným po vysokých ziskoch. O týchto súvislostiach ale v inej časti.

V západnej analyticky založenej vedeckej obci je teda toto tunelové videnie obvyklé. Možno by to nebolo až tak tragické, keby sa toto myslenie aplikovalo až do konca. To znamená, že pred masovým rozšírením antibiotík sa mal urobiť výskum s ohľadom na to, aký vplyv, okrem zabitia choroboplodnej baktérie, majú antibiotiká na celý ľudský organizmus, a to aj z dlhodobého hľadiska. Takýto postup je ale nereálny. Vedecký pokrok v jednotlivých vedných odboroch je nerovnomerný, a poznatky z jedného odboru potrebné na riešenie problému v inom odbore, nemusia byť ešte dostupné. V čase objavu penicilínu ani v čase zavedenia výroby syntetických antibiotík neboli známe poznatky o funkcii hrubého čreva ako imunitného systému, a nemohla byť známa ani rezistencia baktérií na antibiotiká, ktorá sa vyvinula až ich dlhodobým používaním, a to ako evolučná reakcia baktérií na ich likvidáciu. Ako je totiž už známe, baktérie a vírusy sú najživotaschopnejšie organizmy vo vesmíre, práve preto, že sú najmenšie a svojou stavbou najjednoduchšie, a preto sa najrýchlejšie prispôsobujú zmeneným podmienkam. Pri všetkom spomínanom by sa teda očakávalo, že vedci budú mapovať a skúmať funkcie a život všetkých takmer 1000 druhov baktérií v hrubom čreve, aby získali detailný popis fungovania mikroflóry. Niektoré sú už zmapované (spomínaná Helikobakter Pylori), tie, ktoré si to vynútili okolnosťami, ale neočakávajme, že sa práve toto uskutoční, a že práve takýto postup môže priniesť želané napredovanie v oblasti medicíny, aj keď každý poznatok je niečím užitočný.

Ak by západná medicína postupovala spôsobom predbežnej opatrnosti, nikdy by sa nedostala ďalej, ako k rezaniu vredov a náprave zlomenín. Ak by postupovala vyššie spomínaným spôsobom, utopila by sa v miliardách dielčích poznatkov, a je otázka, kto by tieto poznatky pospájal do nejakého hierarchického systému, tak ako to robí východná medicína pomocou princípu jin-jang a piatich elementov (princíp elementov, prírodných živlov, nie je neznámy ani na Západe – u nás sú to štyri živly – ale v západnej medicíne sa rozhodne nepoužíva) a interakcii ktorých sa podriaďuje všetko živé aj neživé. Vyzerá to tak, že západná medicína sa „roztrhaním človeka na márne kúsky“ dostala do slepej uličky, z ktorej sa nedá len tak ľahko vycúvať. Ako teda z toho von?

POKRAČOVANIE

Kritické myslenie 03

25.06.2021

Kritické myslenie 03 Z uvedeného vyplývajú pomerne závažné fakty o fungovaní ľudskej psychiky: 1. Ľudí, ktorí sa snažia dopátrať k pravde, je menšina (odhadom 15-20%). Čo ale neznamená automaticky, že sa im to musí aj podariť. Predpokladom úspechu je húževnatosť, zvedavosť, dostatočná intelektová kapacita, rozvoj tzv. kritického myslenia,čo doslova znamená [...]

Kritické myslenie 02

24.06.2021

Kritické myslenie 02 Tom Philips v knihe Pravda ďalej popisuje prevažne klamstvá uverejnené v tlači, ktoré ale na určitý čas určovali verejnú mienku obyvateľstva, a ktoré mali často dopad na vývoj historických udalostí. Nezdá sa vám príklad s hodinami ako ušitý na mieru javom, ktoré sa dejú (nielen) posledný rok v spoločnosti, najmä v súvislosti s covidom? Mnoho [...]

Kritické myslenie 01

23.06.2021

Kritické myslenie 01 Zdá sa, že žiadna historická epocha nepriniesla taký úpadok kritického myslenia, logického uvažovania a vedeckých poznatkov na jednej strane, a nárast účelového klamania, debilizácie a vymývania mozgov na strane druhej, ako posledných niekoľko rokov 21. storočia. V obchode, politike, vojnách, rodinách, vzťahoch sa klamalo a klame od vzniku ľudstva. [...]

Covid-19 / Koronavírus /

Úmrtnosť sa v júni znížila, covid klesol na ôsme miesto

28.07.2021 09:14

Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. Covid sa na úmrtiach podieľal necelými dvoma percentami, informoval Štatistický úrad.

Litva / Bielorusko / Pratasevič / Ryanair /

Dispečer, ktorý komunikoval s posádkou lietadla s Pratasevičom, opustil Bielorusko

28.07.2021 09:08

Dispečer mal začiatkom júla mal po dovolenke nastúpiť do služby, ale do práce vôbec neprišiel. Nie je ho možné kontaktovať ani prostredníctvom sociálnych sietí, pretože si tam vymazal účty.

Antony Blinken

V sídle americkej diplomacie vyryli hákový kríž. Blinken vyjadril pobúrenie

28.07.2021 08:21

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken je sekulárny žid, ktorého nevlastný otec prežil nacistické tábory smrti.

Imrich Barák

Mikrobiológ Imrich Barák: Vývoj liekov trvá oveľa dlhšie ako u vakcín

28.07.2021 08:00

Slovenskí vedci spolupracujú na vývoji lieku proti viacerým ochoreniam, vrátane COVID-19. Prečo to trvá tak dlho a ako tomu môže pomôcť výskum delenia buniek?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 617857x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu