Nemocnice 59
Lekári najrôznejších špecializácii chýbajú viac v menších nemocniciach, ako v tých koncových. V januári 2017 napríklad zatvorili interné oddelenie v Banskej Štiavnici len preto, lebo ochorel primár aj jediný atestovaný lekár. Situáciu v ružinovskej nemocnici popísal kardiológ Kamenský:
… Sú tam len traja lekári, ktorí slúžia na oddelení aj v ambulanciách, už päť rokov hľadajú nového. Asi deväťdesiat percent všetkých lekárov – kardiológov pracuje v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, čo je v poriadku, pretože ide o špecializovaný ústav, ale potom chýbajú na kardiologických oddeleniach…
… Prácu v malých mestách odborníci odmietajú aj napriek tomu, že im tam sľubujú osobné príplatky, príspevky na dôchodkové sporenie, výhodné bývanie a náborové príspevky. Riaditeľ nemocnice v Lučenci Július Höffer tvrdí, že poddimenzovaný stav majú na viacerých oddeleniach.
„Chýba nám napríklad anestéziológ, pediater, gynekológ, či urológ. Vyplniť tieto miesta sa snažíme výchovou vlastných lekárov, no hľadáme aj odborníkov z iných krajov. Sme situovaní v regióne, v ktorom je horšia dopravná dostupnosť, chýbajú tu cesty.“…
… Nemocnica s poliklinikou v Myjave si zatiaľ vypomáha externistami, podľa jej riaditeľa Henricha Gašparíka potrebujú obsadiť miesta neurológa, klinického onkológa a nefrológa. „Uvítali by sme viacej záujemcov o post lekára na detskom oddelení,“ dodal.
V žilinskom regióne chcú posily všetky štyri nemocnice v Čadci, Dolnom Kubíne, Trstenej a Liptovskom Mikuláši, ktoré patria pod župu. Najviac by sa ich zišlo v Liptove, kde Liptovská nemocnica potrebuje detského lekára, kardiológa pre deti i dospelých, internistu, ortopéda, urológa, psychiatra, odborníka na ušné, krčné, nosné choroby, či špecialistov pre geriatriu a gastroenterológiu…
… Mladých lekárov je v menšom meste podľa riaditeľky skalickej nemocnice Renáty Kormanovej veľmi ťažké udržať. Nepomáha ani, keď ich nemocnica zaviaže zmluvami či právnymi dohodami. „Lekár si v nemocnici urobí špecializačnú skúšku a odíde preč, do väčšieho mesta,“ skonštatovala. Z vlastnej skúsenosti môže potvrdiť, že mladá pediatrička po atestácii dala výpoveď, a to aj napriek tomu, že mala podpísanú zmluvu na päť rokov. Neodradilo ju ani to, že nemocnici musí zaplatiť 20-tisíc eur…
Riaditeľ piešťanskej Nemocnice Alexandra Wintera Štefan Kóňa spomenul prípad jedného absolventa, ktorý nastúpil na chirurgiu:
… Po dvoch mesiacoch mi povedal, že nechce robiť chirurgiu, ale interné disciplíny. Mladí lekári akoby nevedeli, do čoho idú, čo ich zaujíma. Ďalší začal mať pochybnosti o práci v zdravotníctve po jednej z nočných služieb.
Šéf piešťanského zariadenia tiež pripomína, že dnes je v lekárskom povolaní viac žien ako v minulosti, a s tým súvisí odchod na materskú dovolenku. V Piešťanoch potrebujú atestovaného urológa, ďalej lekárov na detské, chirurgické, interné oddelenie, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a tiež gastroenterológa…
K 1.novembru 2017 dalo výpovede 10 lekárov a 6 zdravotných sestier z národného Ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, spolu s primárom Ivanom Vulevom. Údajne mali prejsť do súkromného centra Meddissimo, ktoré patrí do siete polikliník ProCare patriacej finančnej skupine Penta. Manželka primára Vuleva v tej dobe pracovala na ministerstve zdravotníctva ako šéfka odboru kategorizácie a cenotvorby.
… Hovorca siete ProCare Tomáš Kráľ odmietol akúkoľvek spojitosť s hromadnými výpoveďami zamestnancov ústavu. „Ani jeden zo spomínaných zamestnancov neprechádza do spoločnosti ProCare alebo do inej spoločnosti patriacej pod skupinu Penta Investments. Podľa jeho slov spoločnosť Cinre, s.r.o., ktorú zastupoval Ivan Vulev, oslovila ProCare pri hľadaní vhodných priestorov na dlhodobý komerčný prenájom. „S Cinre sme sa dohodli na nájomnom vzťahu. Okrem nájomného vzťahu nie je naša skupina akokoľvek spojená s aktivitami tejto firmy a jej predstaviteľov,“ uzavrel Kráľ…
… Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre angiológiu Augustín Mistrík zhodnotil, že oddelenie diagnostickej a intervenčnej rádiológie je dôležité pre celý ústav. Pracuje 24 hodín, sedem dní v týždni. To, že odtiaľ odchádza deväť ľudí, považuje za vážnu situáciu…
Zdravotníci síce z NÚSCH odišli, ale naďalej ostali preň pracovať:
… Vedenie ústavu uzavrelo dohody so zamestnancami Oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie, ktorí ešte v auguste podali hromadné výpovede. „Počas mesiaca november zostávajú pracovať dvaja lekári na plný pracovný pomer, všetci ostatní budú aj naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť na svojom pôvodnom pracovisku zabezpečovaním ústavných pohotovostných služieb, a to aj napriek tomu, že sa im už skončili výpovedné lehoty. Ďalšia spolupráca v nasledujúcom období takisto nie je vylúčená…
Ústav doplnil chýbajúcich lekárov ďalšími: dvaja boli intervenční špecialisti, v tom čase zamestnanci Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a jeden lekár z Fakultnej nemocnice v Trenčíne, jeden lekár z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach, dve lekárky na kratší úväzok a jednu lekárku absolventku.
Celá debata | RSS tejto debaty