Nemocnice 36
Inou zdravotníckou technikou je magnetická rezonancia (MR). Aj v prípade Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach sa nákup realizoval cez sprostredkovateľa:
… fakulta údajne kúpila v auguste tohto roka (2014) 1,5-teslovú magnetickú rezonanciu (MRI) značky Siemens za tri milióny eur, prístroj predala univerzite spoločnosť Pharma Group so sídlom vo Veľkých Levároch…
… „Pýtam sa, prečo opäť nejaký sprostredkovateľ s províziou, ktorá je skutočne v tomto prípade mega províziou a väčšia ako v prípade piešťanského CT,“ uviedol poslanec Ivan Uhliarik. Ten províziu odhaduje v rozpätí od jedného do dvoch miliónov eur. Poukazuje na to, že Masarykova univerzita v Brne kúpila dvojnásobne výkonnejší prístroj za 1,9 mil. eur…
A reakcia Lekárskej fakulty? :
… Lekárska fakulta (LF) UPJŠ v reakcii na informácie strany KDH vysvetľuje, že prístroj nekúpila ona, lebo nemá právnu subjektivitu, ale tender vyhlásila univerzita. UPJŠ konštatuje, že verejné obstarávanie bolo v súlade so zákonom a celý postup bol odsúhlasený Agentúrou rezortu školstva pre štrukturálne fondy…
… PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová vysvetľuje, že prístroj nebude slúžiť na bežnú klinickú prax. „Jeho účelom je realizácia náročného klinického vedeckého výskumu, čo sa odráža vo vystupňovaných nárokoch na hardvérové a softvérové vybavenie prístroja. Porovnávať rôzne prístroje bez podrobnej technickej špecifikácie považujeme za nekorektné a zavádzajúce,“ uviedla Oravcová…
Ako sa dá ešte využiť neoliberálny kapitalistický ekonomický systém, keď verejné financie, získané povinnými zdravotnými odvodmi, sú drancované súkromnými firmami? Pritom nemusíte byť vlastníkom desiatok nemocníc, polikliník a lekární, ako je PENTA. Je množstvo menších súkromných firiem, ktoré majú v predstavenstve známych politikov, ich manželky alebo príbuzných. Potom narazíte na také firmy, ako je Alfamedia, Medimas, UNIRES – Bau, Bravo Consulting, Alfa Zvolen 2, Medical Group SK alebo Welix. Zatiaľ čo v prípade Penty sa skloňuje iba meno Jaroslava Haščáka, akoby v Pente neboli žiadni ďalší spoločníci, konkurenti Penty majú mená ako Pavol Paška, Marcel Forai, Anna Sučková – za slobodna Foraiová, Miroslav Lepóni, Štefan Cuľba, Jaroslav Hrehor. Alebo možno ani nie konkurenti. V tomto neprehľadnom spletenci prechádzajú aktéri nepozorovane z jedného tábora do druhého a žiadne spojenectvo nie je vylúčené, pokiaľ je v hre vyšší zisk. A tak nám veselo hlavné postavy prechádzajú politickými stranami, ekonomickými systémami a historickými epochami za jediným účelom. Z každej epochy a situácie vyťažiť čo najviac.
Hovorí o tom článok z roku 2014 Krajina cétečiek:
… Na Slovensku máme zatiaľ 88 CT prístrojov a 44 MR prístrojov. Najviac ich je v Bratislavskom, Prešovskom a Košickom kraji, najmenej prístrojov je v Trenčianskom kraji. VšZP má zazmluvnených 75 poskytovateľov CT a 39 poskytovateľov MR. Podľa Marcela Foraia, generálneho riaditeľa VšZP, je však napriek tomu logické, že poisťovňa zazmluvní nové pracoviská MR a CT, a to na základe „odporúčaní OECD na počet obyvateľov, aký má byť asi počet CT výkonov, čiže nebudeme vymýšľať teplú vodu. My už dnes vieme, že máme diskrepanciu v rôznych okresoch, v rôznych krajoch“.
Prečo však nové CT a MR pracoviská nevznikajú priamo v nemocniciach, ale prevádzkujú ich súkromníci? Ako je možné, že nemocničné manažmenty nie sú schopné zriadiť takéto pracoviská, získať na ne peniaze a sprevádzkovať ich?
Príkladom môžu byť Topoľčany, kde nemocnica patrí pod Nitriansky samosprávny kraj. Tá v súčasnosti prevádzkuje na rádiodiagnostickom oddelení iba CT, domáci si však pamätajú, keď fungovala aj magnetická rezonancia. Nemocnica Topoľčany n. o. uviedla do prevádzky nové pracovisko magnetickej rezonancie v roku 2008. Nachádzala sa na prízemí starého pavilónu, investíciu v hodnote niekoľko desiatok miliónov korún hradila nemocnica z vlastných zdrojov prostredníctvom lízingu. Pracovisko malo slúžiť pacientom z okresov Topoľčany, Bánovce nad Bebravou a Partizánskeho, teda pre spádovú oblasť asi so 160 000 pacientmi. Všeobecná zdravotná poisťovňa v tom čase odmietla zazmluvniť novovybudované pracoviská magnetickej rezonancie, do ktorých nemocnice investovali niekoľko miliónov eur! O dva roky tak bolo po sláve a prevádzkovateľ nemocnice, ktorý od VÚC dostal výpoveď, si dramatickým spôsobom pobral z areálu všetko svoje zariadenie, vrátane magnetickej rezonancie. Kvôli tej sa dokonca búral múr, aby mohli prístroj dostať von.
Nemocnica je v súčasnosti v katastrofálnom stave, hovoria o tom tunajší lekári i personál. Boja sa, čo príde, najnovšie totiž „prší“ už aj do operačných sál. Bývalá poslankyňa VÚC Ľubica Burdová v roku 2013 poukázala na to, že ešte v novembri 2011 navštívili nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch zástupcovia dvoch finančných skupín. Boli si vraj preveriť ich ekonomickú kondíciu. Tvrdila, že predseda kraja Milan Belica a riaditeľka krajskej neziskovej organizácie riadiacej nemocnice Marta Eckhardtová podpísali s finančnými skupinami dohodu o zachovaní mlčanlivosti. Eckhardtová svoj podpis potvrdila, Belica to rezolútne poprel. Nemocnica v roku 2013 kúpila za pol milióna eur nové CT zariadenie. Čo je však zaujímavé, je fakt, že Nitriansky VÚC prehral súdny spor s neziskovou organizáciou Nemocnica Topoľčany, ktorej VÚC nájomnú zmluvu v roku 2009 vypovedal. Krajský súd v Nitre rozhodol o neplatnosti tejto výpovede a jeho rozsudok ešte v roku 2012 potvrdil aj Najvyšší súd SR. Nezisková organizácia Nemocnica Topoľčany je v súčasnosti v konkurze. Správca úpadcu sa teraz cez exekúciu domáha odovzdania majetku nemocnice. Tá je teda bezmála na kolenách a na scénu prichádzajú ľudia prepojení na expredsedu NR SR Pašku. Z tejto situácie bezpochyby ťaží spoločnosť Alfamedia, ktorá sa chystá v týchto dňoch spustiť v centre Topoľčian novú prevádzku magnetickej rezonancie. Domáci si šepkajú, že zariadenie otvárajú Košičania a slávnostné zahájenie sa udeje priamo pod taktovkou bývalého predsedu parlamentu…
… Krajský lekár nitrianskeho VÚC Ľubomír Ševčík bol prekvapený, nevedel, kto bude MR prevádzkovať. Túto otázku sme položili aj Ministerstvu zdravotníctva SR, odporučili nás však, paradoxne, na kraj. Tam, kde sme nič nezistili. Na stavebnom úrade sme sa však dozvedeli, že stavbu realizujú dve firmy. Košická spoločnosť UNIRES – Bau, ktorá napriek tomu, že vznikla iba v roku 2012, je mimoriadne úspešná v zákazkách pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu v Košiciach. Minulý rok ju maľovali, prerábali okná a podobne. Zmluvy s touto firmou uzatváral už nový riaditeľ VšZP Marcel Forai. Druhou je spoločnosť Bravo Consulting z Banskej Bystrice, založená koncom minulého roka.
Dozvedeli sme sa, že samotným prevádzkovateľom zariadenia bude Alfamedia, ktorá v tejto oblasti už podniká napríklad v Trenčíne. Hoci je majiteľom tejto firmy Miroslav Lepóni, odborníci z brandže nás upozornili na to, že v mene spoločnosti Alfamedia vystupuje navonok košický zubár a podnikateľ Štefan Cuľba. Miroslav Lepóni je majiteľom aj ďalších eseročiek založených v roku 2014. V spoločnosti ALFAZVOLEN2 je jeho spoločníkom istý Jaroslav Hrehor. Tento muž je zasa vlastníkom firmy Medimas z Košíc, v ktorej má za spoločníkov dve zaujímavé osoby, spomínaného lekára Štefana Cuľbu a Annu Sučkovú. Tá sa podľa výpisu z katastra volala za slobodna Foraiová. Rovnaké priezvisko nosí aj súčasný generálny riaditeľ VšPZ Marcel Forai. Náhoda?
Štefan Cuľba a Anna Sučková vlastnia niekoľko firiem, medzi nimi aj tú, ktorá má v predmete činnosti prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia – zariadenie spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek s odborným zameraním rádiológia – Welix. V nej je ich spoločníkom ďalší Košičan Dušan Mach. Ten istý, ktorý pôsobil v MEDICAL GROUP SK, rovnako ako Pavol Paška. A kto je pán Dušan Mach? Je to sused Pavla Pašku v Košiciach, ktorý bol za predchádzajúcich Ficových vlád predseda dozornej rady Transpetrolu. Firma Dušana Macha City Park Club postavila aj luxusné Paškovo bývanie. Apartmán sa nachádza v známom mestskom parku, ktorý mal byť určený na oddych pre všetkých Košičanov, vyvolení si to však zariadili inak…
Celá debata | RSS tejto debaty