Nemocnice 34
Kauza piešťanského CT je ukážkovým príkladom, ako prebieha boj o naše peniaze medzi záujmovými skupinami, ktoré používajú politikov, poslancov, ministrov, štátnych úradníkov ako bábky na špagátikoch. Samozrejme tento prípad nie je ojedinelý. Vo svojom článku z roku 2014, čiže v dobe, keď piešťanská kauza prepukla, písali aj o ďalších prípadoch Branislav Toma a Zlatica Beňová v denníku Pravda:
… V minulosti sa totiž podobné prípady už odhalili, ale nik nekonal.
Nebola vyvodená trestnoprávna ani politická zodpovednosť. Odlievanie verejných financií na úkor štátnej kasy zo zdravotníctva si pritom všimol Najvyšší kontrolný úrad v rokoch 2009 až 2011. Zistenia sa však príliš nemedializovali a polícia, prokuratúra, ministerstvá či vlády nekonali.
A to napriek tomu, že odhalenia boli ešte závažnejšie ako aktuálna kauza predraženého CT, ktoré bolo v Piešťanoch vysúťažené za 1,6 milióna eur. V Česku kúpili rovnaký prístroj o 1 milión lacnejšie – za 540-tisíc. V trenčianskej nemocnici však Najvyšší kontrolný úrad zistil, že vedenie nemocnice v októbri 2010 za Radičovej vlády nakúpilo CT prístroj za 2,3 milióna eur a táto cena bola podľa kontrolórov predražená až o vyše 1,1 milióna eur…
… Vyšetrovanie v trenčianskej nemocnici prebiehalo počas vlády Ivety Radičovej aj súčasnej vlády Roberta Fica. V Radičovej vláde patril rezort zdravotníctva KDH. Ministrom zdravotníctva bol Ivan Uhliarik. Kontrolóri napokon svoje výsledné zistenia zaslali vlani zdravotníckemu výboru parlamentu a ministerstvu zdravotníctva. Ako sa vo veci ďalej konalo či nekonalo, nie je jasné, ale správy o tom, že by za kauzu boli vyvodené nejaké vážnejšie dôsledky, verejnosti oznámené neboli…
… Ku kúpe drahého CT prístroja prišlo pred viac ako štyrmi rokmi v Trenčíne z dôvodu, že vo verejnom obstarávaní nakoniec predložil ponuku len jeden záujemca. Nejde o ojedinelý prípad. Na problém jedného záujemcu v nemocničných tendroch upozorňuje aj analýza Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy. Za roky 2009 až 2012 sa viac ako dve tretiny obstarávaní realizovali v tendroch len s jedným uchádzačom a nemocnice takto vyplatili 563 miliónov eur. Ak by súťažilo viac uchádzačov, mohlo sa podľa prepočtov spomínaného inštitútu ušetriť až 116 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva odsúhlasilo Fakultnej nemocnici Trenčín obstarávanie CT prístroja s predpokladanými nákladmi 1,6 milióna eur. Z ôsmich záujemcov predložil nakoniec ponuku len jeden uchádzač a po rokovaniach konečná cena stúpla v roku 2010 takmer na 2,3 milióna eur…
… Fakultná nemocnica Trenčín si tiež v 14 prípadoch obstarávania zdravotníckej techniky, ktorá bola dodaná po termíne, neuplatnila zmluvné úroky z omeškania…
… Pochybenia boli nájdené aj v iných nemocniciach. Závažnejšie zistenia našiel NKÚ okrem Trenčína aj v Bratislave, Košiciach a Trnave. Menšie účtovnícke nedostatky v Nových Zámkoch, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove.
Fakultná nemocnica v Trnave podľa NKÚ na základe výsledkov verejného obstarávania uzatvorila kúpnu zmluvu na dodanie celotelového denzitometra s uchádzačom, ktorý ako jediný predložil ponuku v rámci podlimitnej zákazky. Predtým mala prístroj prenajatý. V čase, keď si nemocnica na dva roky prenajala dezintometer, bola jeho cena necelých 166–tisíc eur. Po dvoch rokoch používania ho nemocnica od prenajímateľa kúpila za 168–tisíc eur.
„V kúpnej zmluve boli zahrnuté aj náklady na dovoz, inštaláciu a zaškolenie obsluhy, ktoré predávajúcemu nevznikli. Zmluvné podmienky týmto nezodpovedali reálnemu plneniu dodávky,“ napísal NKÚ. Nemocnica nakoniec už vykonané stavebné práce nezaplatila…
Celá debata | RSS tejto debaty