Nemocnice 20
Znížiť dlhy mali aj zisky lekární alebo ďalších pracovísk (laboratóriá, CT a MR) v pôsobnosti štátnych nemocníc. Otázka je, prečo riaditelia nemocníc nemali do roku 2017 o prevádzku lekární alebo laboratórií záujem:
… Prečo majú nemocnice zlé hospodárske výsledky? Podľa najvyšších kontrolórov jedným z dôvodov môže byť aj to, že ziskové pracoviská boli odštátnené bez dôslednej analýzy.
„Obviňujú ma, že som to najlukratívnejšie rozdal. Prečo majú nemocnice stále cudzie lekárne, CT, cudzie laboratóriá, prečo do toho nejdú samé? Od roku 2004 si nemocnice môžu otvárať vlastné verejné lekárne. Ale dnes ich možno máme tri,“ konštatuje exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý doúradoval v roku 2006…
… Prevádzkovanie verejných lekární bolo viacerým nemocniciam doposiaľ cudzie. Budovať ich začínajú až teraz – po tom, čo zasiahol súčasný minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD). Nemocniciam dal príkaz, aby vypovedali zmluvy so súkromnými lekárňami (ak ich majú) a začali si riešiť vlastné. Analýza ministerstva totiž ukázala, že viaceré zmluvy sú výhodnejšie pre firmu a menej pre nemocnicu.
Výnimkou z nami oslovených sú len žilinská a banskobystrická nemocnica, ktoré už verejnú lekáreň prevádzkujú nejaký čas. Svorne tvrdia, že tak urobili jednak kvôli pacientom, ale tiež pre zvýšenie príjmov. „Zisk smeruje do nákupu liekov, špeciálneho zdravotného materiálu, alebo prípadne do materiálno-technického a prístrojového vybavenia,“ uviedla hovorkyňa FN Žilina Viera Jurčiová.
V Trnave otvorili výdajňu liekov pre pacientov začiatkom roka (2017), teda po príkaze ministra. Nemocnice v Košiciach, Nových Zámkoch, Prešove, Nitre, v Trenčíne a Martine vlastné lekárne ešte len budujú.
„Prevádzkovanie vlastnej lekárne je jednou z mála možností, ako zvýšiť nedostatočné príjmy od zdravotných poisťovní. Skúsenosti iných zdravotníckych zariadení ukázali, že je to správna cesta,“ konštatuje hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Martine Ladislava Kapustová. Finančný prínos si od lekárne sľubujú aj ďalšie nemocnice. Prečo sa do tejto činnosti nepustili už skôr, je otázne.
Laboratórnych činností sa nemocnice úplne nevzdali. Ziskovosť je však otázna. V niektorých nemocniciach sú v pluse, inde závisí od limitov, aké majú od zdravotných poisťovní. Niekde zase vykazujú stratu. „Činnosť hematologického laboratória nedokáže dosiahnuť pozitívny hospodársky výsledok,“ konštatuje hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková…
… Prevádzkovanie CT a zároveň aj magnetickej rezonancie vo vlastnej réžii robia len tri nemocnice – košická, martinská a banskobystrická. Tvrdia, že je to pre nich zisková činnosť. Naproti tomu nitrianska nemocnica nemá ani jedno, ani druhé. Diagnostiku tu robí súkromná firma. „Firma Jessenius je v podnájme už od roku 2005. Je to rozhodnutie, ktoré sme prebrali už pred 12-timi rokmi a odvtedy je tento stav existujúci a zároveň vyhovujúci pre Fakultnú nemocnicu Nitra“…
… Kým prevádzku CT si nemocnice držia, vyšetrenie na magnetickej rezonancii zvyčajne robí v ich areáli súkromná firma. Tak ako v prípade lekární, laboratórií aj magnetickej rezonancie, fungujú tieto firmy v prevažne prenajatých priestoroch nemocníc. Vlastnú magnetickú rezonanciu nemá ani žilinská nemocnica. „Zmluva bola podpísaná v roku 2014 na desať rokov, súčasné vedenie nemalo dôvod neakceptovať podpísanú zmluvu,“ konštatuje hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.
„FN Trenčín nemá tento výkon zazmluvnený a nedisponuje MR prístrojom. V súčasnej dobe sú v Trenčíne zazmluvnené dve súkromné pracoviská magnetickej rezonancie. Jedno je dostupné aj pre našich pacientov v areáli nemocnice,“…
… Nitrianska nemocnica je jediná, ktorú neťaží dlh a dosahuje zisk. Stámiliónové dlhy ostatných nemocníc však opäť otvorili tému oddlženia. Už v poradí piateho. Prvé dve oddlženia sa týkali celého zdravotníckeho sektora, najprv v rokoch 2000 až 2002 smerovalo na dlhy cez 330 mil. eur, za druhej vlády Mikuláša Dzurindu to bolo ďalších 644 mil. eur.
Keď kabinet prvýkrát viedol Robert Fico, išla zdravotníckym zariadeniam pomoc 130 mil. eur. Naposledy sa nemocnice oddlžovali v roku 2011 za pravicovej vlády, ktorá do nich naliala 300 mil. eur.
Napriek všetkým oddlženiam sa doteraz nepodarilo zastaviť ich ďalšie zadlžovanie…
Celá debata | RSS tejto debaty