Lieky 31
A čo také látky, ktoré nie sú na zozname oficiálnych zoznamov registrovaných liekov, alebo ich „klasická“ školská medicína neuznáva a spadajú do kategórie alternatívnych liečebných metód?
Typickým príkladom sú homeopatické lieky. Západná medicína sa k nim stavia prevažne odmietavo, aj keď sú štáty, v ktorých homeopatia nepozná toľko prekážok, ako na Slovensku. Ide zvlášť o krajiny, kde sa homeopatia vyvíjala, ako Anglicko, Francúzsko, alebo Nemecko. Na Slovensku nemá homeopatia ľahký život, aj keď homeopatov je u nás dosť, zvlášť po otvorení a pôsobení Homeopatickej akadémie na Slovensku
Homeopatia má svojich priaznivcov a odporcov medzi pacientmi, aj medzi lekármi. Americká vládna agentúra Food and Drug Administration v priebehu rokov 2006 až 2016 prešetrovala stovky prípadov, keď došlo po užití homeopatík k zdravotným problémom či dokonca úmrtiu detí. Konkrétne tabliet a gélov spoločnosti Hyland’s, ktoré sa dávajú batoľatám na zmiernenie bolesti pri prerezávaní ďasien:
…Najznámejší popularizátor homeopatie na Slovensku Vladimír Petróci na margo medializovaných informácií hovorí, že FDA ročne preveruje stovky podnetov aj voči konvenčným liekom, pričom nie všetky sú opodstatnené. Aj v prípade homeopatík Hyland’s si podľa neho treba počkať na oficiálne závery vyšetrovania. „Tento prípravok od roku 1945, keď sa začal vyrábať, používali bezpečne milióny detí v USA. Záujem novinárov o tento prípad je disproporčný počtu postihnutých v porovnaní s konvenčnými liekmi,“ povedal predseda Slovenskej komory homeopatov. Zároveň podľa neho obsah látky Belladona je v homeopatikách firmy niekoľko tisíckrát nižšia, ako je jej terapeutická dávka v klasických liekoch…
Keďže homeopatické lieky patria medzi voľnopredajné, hrozí ich nesprávna indikácia pri samoliečbe. Proti používaniu homeopatík je aj prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ:
…Homeopatia vychádza z liečiteľských hypotéz osemnásteho storočia odporujúcich prírodným zákonom a všeobecným poznatkom chémie, fyziky, fyziológie a patofyziológie. Vedecké štúdie potvrdili jej neúčinnosť. Ako také nemá miesto v modernej medicíne a farmácii…
O tom, že farmaceutický priemysel, či sa jedná o alopatické lieky, homeopatické lieky, alebo širokú škálu výživových doplnkov, je výborný biznis, svedčí narastajúci počet lekární a miliardy eur, ktoré sa v biznise točia:
…Česko-slovenská investičná skupina Penta Investments sa tesne pred koncom minulého roka (2018) dohodla na kúpe rumunskej siete lekární Belladonna. Transakciu v súčasnosti posudzuje tamojší protimonopolný úrad…
…Penta už teraz v Rumunsku vlastní vyše 600 lekární a je jednotkou na tamojšom trhu…
…Dr. Max patrí k najväčším reťazcom v strednej a východnej Európe. Holding má lekárne na Slovensku, v Česku, v Poľsku, v Srbsku a Rumunsku, kde prevzala okrem iného sieť A & D Pharma. Celkový počet lekární Dr. Max v šiestich krajinách Európy sa pohybuje okolo 2000. Tržby celého holdingu prekročili v roku 2017 tretíkrát za sebou miliardu eur. Vlani Penta oznámila, že s lekárenskou sieťou Dr.Max chce vstúpiť na čínsky trh…
Celá debata | RSS tejto debaty