Lieky 22
Hoci voľný pohyb kapitálu, tovaru a pracovnej sily by mal teoreticky zabezpečiť aj široký sortiment výrobkov najrôznejšieho druhu, čiže aj liekov, skutočnosť je iná. Jednak tým, že lieky sa považujú za tovar ako každý iný, iba s rozdielom chabej a neúčinnej regulácie reexportu, jednak tým, že na trh sa dostávajú aj lieky s nevyhovujúcim zložením a kvalitou, jednak bývajú zaregistrované aj lieky s falošnými testami. Kontrolné orgány potom musia riešiť tieto situácie, a z toho dôvodu dochádza k výpadkom v zásobovaní liekov.
O reexporte liekov zo Slovenska do zahraničia som písal v častiach Lieky 05, 06, 07, 08, 09.
Reexport liekov bol témou mnohých článkov v médiách:
http://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/259323-poradovnik-na-zdravie/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/259327-lieky-na-tazke-choroby-chybaju-vyvazaju-sa-za-hranice/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/281779-za-hranice-uz-nevyvezu-tolko-liekov/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/389477-chybaju-inzuliny-miznu-do-zahranicia/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/397603-drucker-uz-skrti-nekaly-biznis-s-liekmi/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/425249-lieky-do-48-hodin/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/350556-v-lekarnach-sa-objavili-dalsie-falosne-recepty/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/455852-pre-spekulantov-s-liekmi-opat-menia-zakon/
Každý rok ŠUKL informuje na svojej stránke o vyradení konkrétnych liekov z distribúcie a predaja. O niektorých informujú aj médiá:
Od marca 2016 chýbali v slovenských lekárňach voľnopredajné očné kvapky Ophthalmo-Septonex od výrobcu Teva Czech Industries. V Čechách chýbali tieto kvapky na trhu od 15. novembra 2015. Dôvodom výpadku boli problémy s výrobou a strane výrobcu.
Pre oneskorenú výrobu chýbali aj adrenalínové perá pre alergikov, ktoré pre krátku expiračnú dobu nie je možné dlhodobo držať na sklade.
Podobne dopadol aj liek na cievy Vessel Due F kapsuly. Výpadky začali v novembri 2017 a mal byť nedostupný do konca januára 2018. Výpadky spôsobili problémy vo výrobe. Náhrada zaň neexistuje.
Častejšími dôvodmi pre stiahnutie liekov z predaja boli však podozrenie na možnú prítomnosť cudzorodých častíc v lieku, nedostatok v kvalite lieku, prípadne riziko mikrobiálnej kontaminácie. Len z posledných rokov:
December 2017 – ŠUKL sťahuje niektoré šarže lieku Endiex, ktorý sa používa pri liečbe infekčnej hnačky, pre podozrenie na možnú prítomnosť cudzorodých častíc v lieku.
Január 2018 – Dojčenské mliečne výrobky Amilk Bifido môžu byť kontaminované baktériami salmonely. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pre obavy z možnej kontaminácie salmonelou sťahujú tieto dojčenské mliečne výrobky francúzskej firmy Lactalis už z 83 krajín. Celkovo má byť stiahnutých viac ako 12 miliónov škatúľ dojčenského mlieka od Lactalisu.
Júl 2018 – stiahnutý z trhu liek Valsartan, Valzap, Vapress a Vasopentol kvôli obsahu N-nitrozodimetylamínu (NDMA) v účinnej látke. NDMA je klasifikovaný ako pravdepodobný ľudský karcinogén. Výrobcom je spoločnosť Zhejiang Huahai Pharmaceuticals so sídlom v Číne.
September 2018 – ŠÚKL stiahol z trhu liek Thiopental. Informoval o tom na svojej internetovej stránke. Dôvodom bolo zistenie nedostatku v jeho kvalite.
September 2018 – ŠÚKL v rámci dohľadu nad trhom so zdravotníckymi pomôckami varuje pred inzerovanými výrobkami, ktoré vyzerajú ako zdravotnícke pomôcky. Ide napríklad o načúvací prístroj, roztok do ucha na obnovenie sluchu, dekompresno–magnetický pás na chrbticu či biomagnetické vložky do topánok. Inzeráty vychádzajú v printových médiách a výrobky ponúkajú prostredníctvom zľavového klubu. Takéto inzeráty obsahujú nepravdivé a zavádzajúce informácie o vlastnostiach výrobkov, pričom sa odvolávajú na neznáme alebo neexistujúce osoby – na profesorov, objaviteľov či lekárov.
Október 2018 – Liek pomáhajúci pri epilepsii a stavoch úzkosti budú pacienti hľadať v lekárňach už márne. Od budúceho roka výrobca sťahuje z trhu všetky formy rivotrilu. Argumentuje tým, že v súčasnosti k nemu existujú bezpečnejšie alternatívy. Lekári o tom presvedčení nie sú a tvrdia, že nájsť náhradu bude náročné.
December 2018 – ŠÚKL nariadil stiahnutie dvoch šarží lieku Pleumolysin, ktorý sa používa pri suchom dráždivom kašli, pri zápaloch hltanu, hrtanu, priedušnice a pri akútnych a chronických zápaloch priedušiek.. Dôvodom ich stiahnutia je zistený nedostatok v kvalite, v parametroch obsah etanolu a hustota, pričom návrh na stiahnutie šarží má preventívny charakter.
Celá debata | RSS tejto debaty