Lieky 14

Lieky 14

 

 

V októbri 2016 sa kategorizačná komisia naopak pustila do prehodnotenia nákladovej efektivity pri už prv schválených liekoch. Malo sa znova posúdiť 147 liekov, medzi nimi aj nové moderné lieky na liečbu rakoviny, čím sa malo ušetriť 280 miliónov eur:

…Vypočítali, že sú príliš drahé na to, aký majú účinok, v roku 2015 na ne poisťovne minuli 157 miliónov eur. Z desiatich preto za efektívnu považujú len jednu účinnú látku. Ostatné by sa mohli podľa rezortov vyhodiť z kategorizácie. Pacientom odporúčajú liečbu staršími liekmi. „Alternatívnou liečbou pre pacientov má byť užívanie iných liekov predchádzajúcej generácie, ich cena je výrazne nižšia,“ uvádza správa o revízii výdavkov.

V skupine „nechcených“ liekov s deviatimi účinnými látkami sa nachádzajú dva moderné lieky na onkologické ochorenia. Sú to presne tie, ktoré kradli zamestnanci Národného onkologického ústavu, aby ich predávali za veľké peniaze do Anglicka…

Nemenovaný onkológ sa k tomu vyjadril:

…Druckerov postup nechápe. Minister totiž nedávno presadil úhradu moderného onkologického lieku, ktorého balenie stojí 2300 eur, a avizoval, že sa bude ďalej snažiť, aby sa aj iné inovatívne lieky dostali ľahšie k pacientom. „Je to v rozpore s tým, čo tvrdí a čo skutočne robí,“ …

…Asociácia na ochranu práv pacientov pripomína, že v balíku 147 liekov sú takmer všetky inovatívne lieky. Pre pacientov sú nevyhnutné a podľa nej by mali zostať v kategorizácii. „Dotknúť by sa to malo asi 500-tisíc chorých, ozvali sme sa ministerstvu, aby takýto krok zvážilo,“ povedala prezidentka asociácie Katarína Kafková…

…„Niektoré staršie lieky sú dobré, ale majú veľa vedľajších účinkov, takže výsledok bude taký, že sa výrazne zníži efekt liečby. V každom prípade to nie je pre pacienta žiadna výhra, ale krok späť,“ myslí si Anna Valachová z Nadácie na pomoc onkologickým pacientom.

Moderné lieky podľa nej zabezpečia dlhšiu dobu prežívania, znižujú vedľajšie účinky, pacienti sú dlhšie v remisii. Používanie starších a lacnejších podľa Valachovej bude znamenať iba to, že sa môže zvýšiť počet úmrtí, silné vedľajšie účinky môžu spôsobovať ďalšie ochorenia a komplikácie v liečbe…

Úradníci z Ministerstva zdravotníctva chceli zatlačiť na výrobcov liekov, aby šli s cenami dolu:

…Denník Pravda od ministerstva žiadal zoznam liekov, pri ktorých plánuje prehodnotiť ceny. Najskôr ho prisľúbilo, nakoniec ani po urgenciách dokument neposkytlo. Zatiaľ sa vie, že je na ňom desať nových liekov na reumatoidnú artritídu, liečbu rakoviny, na riedenie krvi, osteoporózu, anémiu a chorobu očí. Lekári tvrdia, že ich pri liečbe potrebujú.

Výrobcovia sa k téme zliav vyjadrovať nechcú. Zdroj z ich prostredia našej redakcii potvrdil, že situácia nie je taká ružová, ako ju vidí ministerstvo.

Mnohé z balíka 147 liekov už dnes nakupujú poisťovne so zľavami, preto je otázne, či výrobcovia pristúpia na ďalšie.

„Slovensko je v takej situácii, že tu máme najnižšie ceny liekov (priemer troch najnižších cien), preto sa považuje za referenčnú krajinu, ktorá by tak ceny stláčala aj v ďalších krajinách EÚ,“ vysvetlil expert, ktorýsi neželal zverejniť svoje meno. Ak by ministerstvo prehnane tlačilo na zníženie cien, farmafirmy by podľa neho z malého trhu, akým je Slovensko, odišli…

…V zahraničí figurujú takzvané dôverné dohody, keď si výrobca diskrétne dohodne zľavy so štátom na konkrétny liek. To znamená, že nikdy sa nezverejní skutočná výška zľavy, teda konečná cena lieku. U nás sa používa referencovanie (porovnávanie) cien liekov.

„Niektoré krajiny vôbec nešli cez referencovanie cien, ale ich legislatíva umožňuje takzvanú vratku peňazí, je to iný spôsob zliav. Skutočné zľavy sa však potom nezverejňujú,“ doplnil šéf rezortu s tým, že slovenské predsedníctvo v Európskej únii týkajúce sa liekovej politiky rieši túto nejednotnosť…

Riešením pre pacientov mala byť možnosť udelenia výnimky zo strany zdravotnej poisťovne, ktorá by príslušný liek pacientovi preplatila. Lenže udelenie výnimky na liek bez kategorizácie nie je také jednoduché:

…V prípade smrteľného ochorenia, akým je idiopatická pľúcna fibróza, zo 149 evidovaných chorých až tretina nemá prístup k inovatívnej liečbe. Poisťovne argumentujú obmedzeným rozpočtom. Znížiť závislosť od rozhodnutia poisťovne chce rezort zdravotníctva novelou zákona o úhradách liekov. Či sa to aj podarí, je otázne. Rozhodnutie bude totiž po novom závisieť aj od farmafiriem.

Chorí s idiopatickou pľúcnou fibrózou bez inovatívnych liekov neprežijú viac ako päť rokov. Tie najnovšie však nie sú kategorizované, znamená to, že sa nedajú vybrať v lekárni na recept. Ich nákup pre každého pacienta zvlášť schvaľujú zdravotné poisťovne, každá si pritom nastavuje vlastné kritériá.

„Ak vám poisťovňa na výnimku neschváli pirfenidón a nintedanib, je to akoby vám podpísali trest smrti,“ povedala Zuzana Goceliaková, pacientka a spoluzakladateľka občianskeho združenia Nádej pre pľúca. Dodáva, že prístup k liekom nemá byť o šťastí, ale mal by ich dostať každý, kto ich potrebuje…

…Ochorenie v súčasnosti spomaľujú len dva registrované lieky pirfenidón a nintedanib. „Nové štúdie ukázali, že aj pacienti s horšou funkciou pľúc, aj tí s miernym ochorením majú stále benefit z liečby týmito liekmi. Každý by mal byť preto nimi liečený,“ vysvetlil pneumológ Bohumil Matula zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor v Nitre. Nerozumie preto, prečo zdravotné poisťovne odmietli uhradiť liek až tretine pacientov. „Pacienti s týmto ochorením mávajú často zlú prognózu, oslabené pľúcne funkcie môžu spôsobiť úmrtie až u troch zo štyroch z nich,“ priblížil lekár.

Vysoké percento zamietnutých pacientov potvrdila aj pľúcna lekárka Anna Feketeová z Detskej fakultnej nemocnice Košice. Pod zamietnutia sa mohli podľa nej podpísať dva faktory. „Buď má poisťovňa príliš vysoko nastavené kritériá na udelenie výnimky na daný liek, alebo sa stáva, že lekár nie dostatočne zdôvodní, prečo žiada o úhradu nekategorizovaného lieku,“ vymenovala lekárka. Zdravotné poisťovne za posledné tri roky dostali spolu 146 žiadostí na liečbu týmito liekmi, odsúhlasili ju 97 chorým. Všetky tri, VšZP, Dôvera a Union, sa bránia tým, že nie sú zo zákona povinné nekategorizované lieky uhrádzať, najmä keď majú obmedzený rozpočet. Mesačná dávka nintedanibu pre jedného pacienta stojí aktuálne 1 500 eur…

…Problém získať lieky na výnimku od poisťovne ide naprieč celým spektrom chorôb, najviac onkologických. Príkladom je pani Viera z okresu Bánovce nad Bebravou, ktorá sa lieči na špecifický typ rakoviny pľúc. Zdravotná poisťovňa Union jej žiadosť na moderný liek zamietla. Jej onkológ pritom poisťovňu upozornil, že pacientka má taký typ karcinómu, ktorý má tendenciu mutovať. V tomto prípade je liečba štandardným liekom neúčinná.

Union sa bráni, že v čase podania žiadosti neboli vyčerpané všetky možnosti dostupnej liečby. „Nebola splnená podmienka jedinej vhodnej alternatívy, predmetnú liečbu nebolo možné uhradiť z verejného zdravotného poistenia,“ odpovedala Iveta Schererová, revízna lekárka Union ZP.

Súčasné zákony sú nastavené tak, že o výnimke rozhoduje iba zdravotná poisťovňa. Ministerstvo zdravotníctva si to uvedomuje a chce to zmeniť. „Práve preto, aby pacienti neboli odkázaní na rozhodnutie zdravotných poisťovní, či výnimku schvália, alebo nie, ministerstvo zdravotníctva pripravilo legislatívu, ktorá zvýši cenový strop na možnosť vstupu liekov do kategorizačného zoznamu,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. V praxi to znamená, že do kategorizácie príde viac moderných liekov a budú bežne dostupné na recept.

Novelu ešte musí schváliť parlament, zmenu rezort predpokladá od januára budúceho roka. Tá však obsahuje háčik, ktorý vzbudzuje neistotu. Z verejného poistenia pôjde na drahé lieky maximálne 90 percent z ceny, najmenej 75 percent. Rozdiel by mali doplatiť farmafirmy.

Výrobcovia liekov združení v Asociácii inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) deklarujú, že sú pripravení podieľať sa na sprístupnení inovatívnych liekov. Chcú však také zmluvy so zdravotnými poisťovňami, ktoré presunú časť zodpovednosti aj na poisťovne. „Pri takýchto dohodách výrobca a poisťovňa zdieľajú finančné aj klinické riziká spojené s uvedením nového inovatívneho lieku,“ podčiarkla výkonná riaditeľka asociácie Katarína Slezáková…

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

gaza, izrael, palestínčania

Izraelské údery v noci podľa úradov a médií zabili v Pásme Gazy desiatky ľudí

21.11.2024 10:07

Izraelská operácia si v Pásme Gazy vyžiadala podľa tamojších úradov už 44 000 mŕtvych Palestínčanov a ďalších viac ako 104 000 Palestínčanov bolo pri nej zranených.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 873017x
Priemerná čítanosť článkov: 3163x

Autor blogu