Lieky 05

Lieky 05

 

 

Nebolo by to slovenské zdravotníctvo, keby si špekulanti nenašli spôsob, ako na liekoch dobre zarobiť. Keďže Slovensko má ceny liekov jedny z najnižších najmä v porovnaní so západnou Európou, pre špekulantov sa naskytla tak príležitosť nakúpiť lieky na Slovensku za nízke ceny a so ziskom ich predať v zahraničí. Z toho dôvodu začali v lekárňach chýbať niektoré, aj životne dôležité lieky:

…Napríklad Lyrica, Inspra, Micardis či Clexane. Všetky sa používajú pri ťažkých diagnózach a pre mnohé nie sú ani generické náhrady. Lyrica sa používa na liečbu bolesti, na liečbu epilepsie aj úzkostnej poruchy či nadmernej vyčerpanosti alebo porúch spánku, Insprou sa lieči srdcové zlyhávanie a pomáha aj pacientom po infarkte, Micardis sa používa pri vysokom krvnom tlaku a Clexane zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. V lekárňach chýbajú aj niektoré onkologické lieky…

…Podľa odhadov ročný obrat na predaji liekov do zahraničia predstavuje okolo 300 miliónov eur. Vývoz liekov sa zvýšil v čase, keď zdravotnícky rezort viedol Ivan Uhliarik. Súčasná šéfka rezortu Zuzana Zvolenská síce sprísnila kontrolu reexportu, no tá zatiaľ nefunguje…

…Podľa zákona o liekoch musí lekáreň pre pacienta zabezpečiť liek najneskôr do 24 hodín. „Na jeden liek mám aj päť pacientov a distribútor mi rovno povie, že mi vyšší počet lieku nedá. Ako mám pre pacienta zohnať liek do 24 hodín, ak iná lekáreň dostane tiež len jedno balenie a už má vytvorený poradovník?“ pýta sa lekárnička z východného Slovenska.

Výrobcovia tvrdia, že nevedia ovplyvniť reexport liekov. „Dôvody nedostupnosti lieku nie sú na našej strane, ale jednoznačne spočívajú v reexportných aktivitách v rámci reťazca medzi dodávateľom lieku a pacientom,“ hovorí Pavol Adamkov z farmaceutickej firmy Pfizer, ktorá je výrobcom lieku Lyrica. Adamkov tvrdí, že jeho dodávka prevyšuje počet predpisovaných balení lieku o 25 až 30 percent…

…Štefan Mesároš z Asociácie farmaceutických spoločností hovorí, že na nebezpečenstvo reexportov v súvislosti s nízko stanovenými cenami liekov upozorňovali vždy. „Nízka cena lieku je totiž palica, ktorá má dva konce. Na jednej strane môže šetriť zdroje, aj keď v tomto prípade sú reálne ušetrené zdroje rádovo nižšie, ako sľuboval exminister Uhliarik, na druhej strane je lákadlom pre obchodníkov, ktorí zneužívajú voľný obeh tovaru v rámci Európskej únie,“ vysvetľuje Mesároš. Podľa neho trh s liekmi predstavuje na Slovensku asi jednu miliardu eur ročne a reexporty tvoria zhruba 30 percent…

Spolupráca kompetentných inštitúcií, Ministerstva zdravotníctva a ŠUKL, nepriniesla očakávané zlepšenie situácie s chýbajúcimi liekmi:

…Ministerstvo zdravotníctva sa snažilo zamedziť vývozu liekov úpravou legislatívy. Podľa novely, ktorá platí od januára tohto roka (2013), by mali distribútori informovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv o plánovanom vývoze lieku do zahraničia. V prípade nedostatku lieku na trhu by ústav nemal povoliť jeho vývoz. „Zákaz vývozu lieku by bol možný iba vtedy, keď by sa preukázal jeho celoplošný nedostatok,“ vysvetľuje Martina Lidinská z ministerstva zdravotníctva.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv tvrdí, že kompetencie vývozu liekov im pribudli iba tento rok (2013). „Disponujeme informáciami o tom, že liek Lyrica nie je dostupný v lekárňach, na základe toho sme začali v tejto veci prešetrovanie,“ hovorí Valéria Pernišová, hovorkyňa ústavu. Momentálne ústav eviduje približne 600 žiadostí o vývoz liekov a medzi nimi sú aj žiadosti o vývoz už spomínaných liekov, ktoré na Slovensku chýbajú. Ústav môže do 30 dní vydať nesúhlas s vývozom, v takom prípade by liek mal zostať na Slovensku.

Juraj Sýkora z lekárnickej komory si myslí, že nová legislatíva tento problém nerieši. „Zákon zakazuje lieky reexportovať lekárňam, ale nie distribučným spoločnostiam, tie majú iba oznamovaciu povinnosť voči Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv,“ tvrdí Sýkora. Keďže nový zákon podľa neho platí ešte krátko, problém s nedostatkom liekov bude ešte pokračovať. Podľa Mesároša sa problém s vývozom liekov novelou neodstránil, pretože tu platí voľný pohyb tovaru v rámci Európskej únie. Dodal, že ceny liekov by sa mali zreálniť s ostatnými krajinami únie.

Prezidentka Asociácia na ochranu práv pacientov Eva Madajová si myslí, že problém reexportu tu existoval a asi aj bude existovať. „Ak sa pacient dlhodobo nevie dostať k svojmu lieku, môže sa obrátiť aj na nás, prípadne priamo na ministerstvo zdravotníctva,“ dodáva Madajová. Ak má pacient alebo lekáreň problém s nedostatkom liekov, treba to nahlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. „V súčasnosti je pre nás podnetom na riešenie sťažnosť pacientov na nedostupnosť lieku pri ich liečbe,“ dodáva Pernišová…

V máji 2013 sa Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) konečne rozhýbal:

…Prvýkrát nepovolil vývoz lieku do zahraničia, pretože by chýbal našim pacientom. Ide o liečivo Lyrica, ktoré používajú epileptici a pacienti s neurologickými ochoreniami…

…K rozhodnutiu o zákaze vývozu lieku Lyrica dospel Štátny ústav pre kontrolu liečiv na základe analýz údajov o počte dovezených liekov na Slovensko, spotrebe liekov hlásenej Národnému centru zdravotníckych informácií a stanoviska hlavného odborníka pre neurológiu. „Vzhľadom na to, že za liek nie je možná iná terapeutická náhrada, jeho vývozom by mohlo hroziť reálne riziko nedostupnosti lieku pre tisícky pacientov na Slovensku,“ vysvetlila zastavený vývoz hovorkyňa ústavu Valéria Pernišová. Problémy s nedostatkom ďalších liekov ústav ešte preveruje. Od januára do konca marca 2013 zaslali podľa nej distribútori viac ako 1 400 oznámení o vývoze liekov…

…Najnovšie sa v zozname nedostatkových liekov objavil aj Prolia, je to injekčná forma na liečbu reumatických chorôb a osteoporózy. Odborník na reumatológiu Ivan Rybár tvrdí, že ide o originálny liek bez náhrady a predpisuje ho asi tri roky. „Pre pacienta ide o veľmi komfortnú liečbu, pretože sa podáva iba dvakrát do roka, znáša sa veľmi dobre, navyše pacient zaň nedopláca veľa,“ tvrdí Rybár…

…Dlhodobým prerušením liečby sa môže celkový zdravotný stav zhoršiť a čo viac, práve pri týchto diagnózach, keď napríklad v kĺboch nastávajú deformácie, strata funkčnosti, môže spôsobiť aj nezvratné zmeny a poškodenia…

Ak by ste ale chceli viac informácií o reexporte liekov, sú pravdepodobne súčasťou utajených skutočností:

…Denník Pravda žiadal zoznam distribútorov od ústavu na základe zákona o prístupe k informáciám. Chcel názvy firiem a liekov, ktorých vývoz nahlásili. Štátny ústav odmietol zoznam poskytnúť s vysvetlením, že samotné oznámenie o zámere vykonať vývoz ešte neznamená, že sa vývoz uskutoční.

 „Poskytnutie informácií pred ukončením šetrenia by mohlo znamenať poskytnutie zavádzajúcich informácií, nakoľko údaje o plánovanom vývoze nemusia zodpovedať reálnemu počtu vyvezených liekov,“ píše sa v odpovedi ústavu na žiadosť denníka.

Právnik Peter Wilfling vysvetlil, že podľa infozákona sa nemôžu sprístupniť iba také údaje, ktoré by vážne poškodili firmu, prípadne by išlo o obchodné tajomstvo. „Z odpovede Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv nie je jasné, prečo by poskytnutý zoznam mohol firmy poškodiť oproti konkurencii a prečo by to malo byť obchodným tajomstvom,“ dodáva Wilfling…

…Štatistické údaje hovoria, že minulý rok (2011) sa vyviezli lieky v hodnote za 290 miliónov eur, predminulý rok (2010) viac než 330 miliónov eur. Najviac ich išlo do Rakúska, Nemecka, Anglicka a do susedných Čiech…

 

 

 

 

 

 

 

Ako ďalej ? 26

28.03.2022

Ako ďalej ? 26 Správna diagnostika nie je taká samozrejmosť, ako sa laikovi môže zdať: Radkin Honzák: Obecně se má za to, že schizofrenie se vyskytuje u jednoho procenta populace, jenže v USA v sedmdesátých letech tvrdili, že mají výskyt tříprocentní. Zjevná hloupost. Dobrali se k ní proto, že tato diagnóza se tam stala sběrným košem pro pacienty, s jejichž [...]

Ako ďalej ? 25

27.03.2022

Ako ďalej ? 25 Nechme už léky a technologie být. I samotní lékaři mají přece na medicinalizaci lví podíl, a nejen proto, že se nechávají všelijak uplácet od farmaceutického průmyslu, nemyslíte? Ano, třeba poslední DSM-5, Diagnostický a statistický manuál Americké psychiatrické společnosti, vytvořený předními psychiatry, je z tohoto pohledu snad největší paskvil. [...]

Ako ďalej ? 24

25.03.2022

Ako ďalej ? 24 Moderná psychiatria sa vydala cestou, kedy prirodzené ľudské vlastnosti alebo reakcie na určité situácie, na ktoré doteraz ľudia používali prirodzené spôsoby liečby, „preklasifikovala“, aby vzápätí na takto novovzniknuté diagnózy ponúkla svoju liečbu. A ako inak, farmakologickú. Bulharský koeficient je číslo, kterým je nutné násobit získaný [...]

Rumunsko, voľby Cali Georgescu

Georgescu nazval zrušenie volieb pučom, jeho kampaň bude vyšetrovať rumunská prokuratúra. USA vyzývajú na 'pokojný demokratický proces'

07.12.2024 06:10

Funkčné obdobie rumunského prezidenta Iohannisa sa končí 21. decembra. Vyhlásil, že zostane vo funkcii, kým nebude zvolený nový prezident.

Ramzan Kadyrov, Tesla Cybertruck

Kadyrov hodil rukavicu Putinovým generálom. Dopadne ako Prigožin?

07.12.2024 06:00

Čečenský autokrat obvinil ministra vnútra a šéfa Vyšetrovacieho výboru, ruskej obdoby FBI, z bezprávia ohľadom migrantov i etnických menšín a kolapsu vzťahov s Ukrajinou a ďalšími postsovietskymi republikami.

koláž, fotky, mReportér

Takúto zaujímavú farmu máme na Slovensku, teší sa veľkej obľube ľudí. Výrobky z nej veľmi prospievajú zdraviu

07.12.2024 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

Jun Sok-jol, Južná Kórea

Juhokórejský prezident sa ospravedlnil za vyhlásenie stanného práva. Sľúbil, že už to znova neurobí

07.12.2024 04:54

Jun Sok-jol sa vo svojom televíznom príhovore aj poklonou verejne ospravedlnil občanom za vyhlásenie stanného práva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 276
Celková čítanosť: 874392x
Priemerná čítanosť článkov: 3168x

Autor blogu