Štrajk zdravotných sestier 06
Začiatkom marca 2016 ale ešte 300 sestier, ktoré ukončili pracovný pomer, nebolo prijatých späť do nemocníc. Apelovali na ministra Čisláka, aby situáciu riešil. Zdá sa, že niektoré nemocnice doteraz nemôžu sestrám odpustiť, že zvolili krajné riešenie. V septembri 2016, pol roka po odchode sestier z prešovskej nemocnice, ich vedenie odmietalo stále zamestnať:
…Žiaľ, registrujeme desiatky sestier, ktoré by sa chceli vrátiť z rodinných dôvodov do FNsP J. A. Reimana a vedenie ich dlhodobo odmieta zamestnať napriek tomu, že máme indície, že by táto nemocnica potrebovala kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov,“ konštatovala prezidentka SK SaPA. Iveta Lazorová. Podľa jej informácií vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline a Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana situácia stále nie je v takom režime ako pred hromadnými výpoveďami.
Riaditelia a námestníčky pre ošetrovateľstvo v uvedených nemocniciach sa podľa Lazorovej nedostatok sestier a pôrodných asistentiek snažili a stále snažia riešiť zamestnávaním nekvalifikovaných zamestnancov, čo spôsobuje podľa šéfky komory zníženie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti pacientov
Ministerstvo zdravotníctva SR ako nadriadený orgán podľa člena Rady a riaditeľa kancelárie SK SaPA Milana Laurinca, dlhodobo zanedbáva a podceňuje kontrolu dostatočného počtu a skladby personálu, čím dochádza k poddimenzovaniu počtov personálu, nadmernému zaťažovaniu personálu, syndrómu vyhorenia, a aj to je jeden z dôvodov odchodu sestier a pôrodných asistentiek zo zdravotníctva.…
…SK SaPA poukazuje na fakt, že v súčasnosti na Slovensku pripadá 5,75 sestry na tisíc obyvateľov, pričom priemer EÚ je 8,7 sestry na tisíc obyvateľov. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v slovenskom zdravotníctve v roku 2014 pracovalo 31 166 sestier. „V prípade, že by sme sa chceli dostať s počtom sestier a pôrodných asistentiek na priemer EÚ, t. j. 8,7 sestry na tisíc obyvateľov, malo by v systéme pracovať 46 980 sestier. Už teraz nám na Slovensku chýba viac ako 12 tisíc sestier, pričom vývoj v počte sestier a pôrodných asistentiek je dlhodobo nepriaznivý,“ poukázali zástupcovia sestier…
Riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha, po 14 rokoch zmluvného vzťahu, vypovedal zmluvu o prenájme kancelárie Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Prešove:
…Máme dôvodné podozrenie, že tak riaditeľ spravil ako pomstu za hromadné výpovede viacerých našich členiek,“ konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová…
Lazorová a Kavecká vyzvali nového ministra zdravotníctva Druckera, aby okamžite konal a odvolal riaditeľa FN J. A. Prešov a vymenoval nového riaditeľa.
V apríli 2016 prijaté programové vyhlásenie vlády vo svojej časti pre zdravotníctvo ich sklamalo, nakoľko neobsahuje žiadny z troch bodov, ktoré požadovali od nového ministra zdravotníctva Druckera pri spoločnom stretnutí:
…Sestry v prvom rade žiadali, aby sa vyriešil nedostatok zdravotníckych pracovníkov, teda predovšetkým sestier. SKSaPA iba za prvé tri mesiace tohto roku vyradila z registra ďalších viac ako 460 sestier, ktoré odišli do dôchodku či do zahraničia, čím sa zvýšil počet chýbajúcich sestier na 12 460.
Sestry nie sú proti odmeňovaniu na základe zásluhovosti, ako to predpokladá vláda v materiáli, ale požadujú jasne nastavené merateľné ukazovatele a u všetkých zdravotníkov. Požiadavkou je aj zabezpečiť, aby sa v štruktúre ministerstva zdravotníctva vytvorila pozícia ministerskej sestry s patričnými kompetenciami…
Znepokojenie u sestier vyvolal aj návrh rozpočtu zdravotníctva, ktorý mal byť pre rok 2017 nižší, ako v roku 2016:
…Predstavitelia SK SaPA prezentovali ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi svoj postoj k rozpočtu na nedávnom pracovnom rokovaní. „Návrh rozpočtu na budúci rok je výsmechom pre slušných ľudí, pretože nepočíta s takmer žiadnym šetrením štátu, ale naopak zvyšovaním daní a poplatkov od občanov takmer v každom segmente. Občania tak v konečnom dôsledku budú podporovať mašinériu štátnych úradov, pričom o zlepšenie ich zdravia štát záujem nemá,“ zhodnotila prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.
Finančné zdroje budú chýbať podľa komory predovšetkým pacientom, ale aj zdravotníckym a nezdravotníckym pracovníkom v rezorte. Sestry a pôrodné asistentky preto dúfajú, že tento výpadok v zdravotníctve nebude sanovaný vyššími doplatkami za zdravotnícke služby od pacientov, ktoré sú už teraz na Slovensku podľa OECD jedny z najvyšších v Európskej únii…
Celá debata | RSS tejto debaty