Nemocnice 94

11. marca 2021, citizen, Nemocnice

Nemocnice 94

Že by tu predsa bolo nejaké riešenie? Aj keď nie možno ideálne, ale životná skúsenosť mi vraví, že ľudia, ktorí chcú pre druhého niečo nezištne urobiť, to spravia aj zadarmo a s láskou. A tí, ktorí šli študovať zdravotnícky odbor len preto, aby niečo vyštudovali, hoci k tomuto povolaniu nemajú žiadny vzťah a predpoklady, s tými nepohnú ani vysoké odmeny:

Čo takto niečo urobiť?

Prečo čakáme na ďalšiu generáciu alebo vládu takéto situácie riešiť? Áno, sťažovať sa je potrebné a my sa to potrebujeme naučiť v rámci slušnosti a profesionality. Lekári a sestričky si potrebujú začať uvedomovať, že my sme ich klienti, ktorí ich živia a sú zodpovední nie len za svoju profesionálnu znalosť, ale tak isto aj za prístup k ľudskej bytosti.
Čo keby sme každý jeden, čo sme takúto situáciu zažili a počuli, aj niečo urobili? Nehovorím teraz o sťažovaní sa. To vieme doma v našom kúte a za nemou obrazovkou všetci do jedného.
Pracujem v nemocnici v US už vyše 15 rokov. V prvom rade hygiena je jedným z najdôležitejších faktorov. Podlahy, kúpeľne, izby sú umývané a upratované niekoľkokrát za deň.
Zápal pľúc nie je niečo, na čo sa v dnešnej dobe zomiera len za to, že je človek v nemocnici. Polohovateľné postele sú dobrá vec, ale potrebujú fungovať aj iné oddelenia, ako napríklad fyzioterapia minimálne 2x za deň, kde človeka postavia a chodia s ním minimálne 15-20 min. Ale to je na dlhú diskusiu. Na všetko treba ale ľudí a ľudia sme aj my, čo sa tu zapájame do tejto debaty. Jedným z najlepších oddelení, v akom som kedy pracovala, bolo oddelenie dobrovoľníkov. Čo keby sme začali tlačiť na naše nemocnice, našli si čas na hodinu či dve, raz za čas, a začali v našich zdravotníckych inštitúciách pomáhať bezplatne? Naučili našich zdravotníkov, ktorí sú vyťažení, že aj obyčajný človek z ulice vie druhého človeka rozosmiať, sadnúť si s ním na obed, podať mu noviny, zaniesť odkaz sestre, či prečítať niečo na spríjemnenie chvíle. Naozaj nám radšej stojí za to pozerať sa a rozčuľovať sa, ako to ide dolu vodou? Vyspelé národy sú v popredí vďaka usilovnosti a tvrdej práci, kvôli ničomu inému. Peniaze nie sú všetko!!! …

 

Praktiky v slovenských (a zaiste nie len slovenských) nemocniciach nabádajú k širšej úvahe. O tom podrobnejšie niekedy nabudúce:

Zmena odchodu.

Slovensko nie je schopné poskytovať svojim občanom zdravotnú starostlivosť a preto možno už prišiel ten správny čas, aby sa zmenil pohľad na dôstojnosť odchodu ťažko chorých občanov tohoto štátu.
T.j. ľudsky prijať dôstojnosť odchodu legalizáciou eutanázie.
Je len otázkou času, možno rokov, ale raz nám to aj tak navrhne sám štát, pretože to bude pre neho ekonomickejšie. Ale dovtedy to bude stále viac a viac nedôstojné…

Oproti tomuto aj Dr. Mengele bol ľudomil

Štát zdiera od občanov výpalné pod rúškom „zdravotného poistenia“ a potom im dodá služby na úrovni nacistického koncentráku. Možno by sa z eurofondov dali k slovenským nemocniciam pribudovať plynové komory, aby sa geriatria vhodne spojila s krematóriom. Smútiaci pozostalí by tak mohli využiť cenovo a časovo úsporný „balíček služieb“ za štátom určenú jednotnú nízku cenu. Ľudia si zaslúžia istoty… 

 

 

POKRAČOVANIE