Nemocnice 76

17. decembra 2020, citizen, Nemocnice

Nemocnice 76

Podobne ako Fico, aj jeho súkmeňovec Richard Raši radšej konečné rozhodnutie odkladal na neurčito:

Možno by sme sa skôr mohli ešte v tomto čase povenovať analýze, čo stratifikácia znamená pre reálny dopad na každú nemocnicu a na každého občana najmä vo vzdialených regiónoch…

Aj Juraj Blanár, verný člen strany Smer-SD, poznačený kauzou predraženého nákupu CT prístrojov pre nemocnice žilinskej župy, sa postavil k stratifikácii opatrne.

Proti ústavnej forme reformy sa postavili aj lekárski odborári:

… Ústavný zákon zakotvuje medzi povinnosťami poskytovateľa byť personálne a materiálovo-technicky vybavený.

Predložený zákon však tieto parametre nestanovuje a ponecháva pôvodnú právnu úpravu, ktorá stanovenie personálnych a materiálnych normatívov necháva na ministerstvo,“ upozornil…

… Definovanie normatívov ministerstvom už v súčasnosti podľa LOZ spôsobuje, že neexistuje funkčný mechanizmus znášania zodpovednosti za neplnenie personálnych normatívov a ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti manažmentami nemocníc.

Zodpovednosť sa prenáša na preťažovaný zdravotnícky personál. Kontroly ministerstvom sú dlhodobo neúčinné a nevedú k zlepšeniu situácie, na konci tohto reťazca je pacient, ktorý je ohrozovaný nedostatkom skúseného personálu,“ dodal Visolajský.

Návrh zákona vymedzuje minimálnu sieť poskytovateľov podľa odborárov nevhodne „minimalisticky“ ako usporiadanie najmenšieho možného počtu verejne dostupných poskytovateľov…

.. Návrh zákona tiež neurčuje minimálne kvality pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti podľa indikátorov. Podľa Visolajského síce hovorí o minimálnych počtoch výkonov, avšak obsahuje iba právo poisťovní neuzatvoriť zmluvu s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý neplní minimálny počet výkonov alebo indikátory kvality…

Ponechať poisťovniam možnosť odmietnuť zazmluvniť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj v prípade neplnenia indikátorov kvality, teda podľa ich ľubovôle, podľa LOZ otvára dvere korupcii.

Neprijateľné je to zvlášť v slovenskej realite, kedy sú majetkovo prepojení vlastníci poisťovní s vlastníkmi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti…

Koaliční partneri strany Smer, ale aj samotný Smer sa tak kvôli Ficovmu postoju dostali do vnútorného rozporu, ak nechceli vyvolať ďalšiu koaličnú krízu, zvlášť ak stratifikáciu podporoval najmä predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS).

Ministerka Kalavská sa v tej dobe vyjadrila, že ak sa jej stratifikáciu nepodarí presadiť, zváži svoje odstúpenie z funkcie.

Aj keď niektoré strany mali k stratifikácii výhrady a pripomienky, okrem strany Smer boli o jej potrebnosti presvedčení všetci.

20. 8 2019 legislatívna rada stratifikáciu prerokovala a odporučila ministerstvu zdravotníctva návrh upraviť podľa jej pripomienok. Takto upravené znenie by malo predložiť na rokovanie vlády v podobe novely zákona, nie ako ústavný zákon:

… Šéfka rezortu návrh reformy pôvodne predložila ako novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Predseda strany Smer však dal následne šéfke rezortu zdravotníctva podmienku, že takáto zmena sa musí realizovať formou ústavného zákona. Kalavská v nedeľu (18. 8.) oznámila, že tak neurobí. Legislatívna rada vlády sa tak zaoberala jej pôvodným návrhom…

Postupne ale Fico pritvrdil, čím dal zjavne najavo, o čo mu od začiatku išlo. Kalavská odmietla predložiť stratifikáciu nemocníc ako ústavný zákon, na čo Fico reagoval tým, že jej odkázal, že on nepodporí ani len obyčajný zákon.

Súčasne sa vyjadril, že ak jej návrh novely neprejde, tak má zvážiť svoju demisiu:

Smer-SD už povedal, že návrh v podobe obyčajného zákona nepodporí. Vládny Most-Híd avizoval, že ho podporiť chce. SNS chce počkať na stanovisko Smeru-SD na zasadnutí Koaličnej rady. Podporu stratifikácii v podobe obyčajného zákona zatiaľ avizovala opozičná SaS. Hnutie Sme rodina sa k návrhu vyjadrí až vtedy, keď bude známa finálna verzia. OĽaNO si myslí, že ak Smer-SD nepodporí návrh vlastnej ministerky, mala by Kalavská podať demisiu. ĽSNS vníma nepredloženie v podobe ústavného zákona negatívne…

Ministri na rokovaní vlády 21.8.2019 nakoniec do pripravovanej novely zákona stratifikáciu nezačlenili:

V legislatívnom návrhu tak ostanú len ďalšie časti, ktoré sa zväčša týkajú následnej starostlivosti . Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská má podľa premiéra teraz mesiac na to, aby hľadala podporu reformy u politických strán.

Máme ešte stále čas, aby sme, v prípade, že sa na tom nakoniec dohodneme, predložili zákony súvisiace s reformou slovenského zdravotníctva 27., myslím septembra, na rokovanie Národnej rady s tým, aby sme prvé čítanie a druhé čítanie ešte stihli v tomto roku a príslušné opatrenia by mohli začať platiť od 1. januára 2020,“ povedal Pellegrini….

… Dlhodobá starostlivosť, ktorá v rámci zákona prešla, by mala mať dopad na rozpočet vo výške 30 miliónov eur. Ministerka informovala, že o týchto peniazoch rokovala s ministrom financií Ladislavom Kamenickým aj s premiérom.

Tieto peniaze sa vyčlenia, a teda účinnosť zákona o následnej starostlivosti bude od 1. januára 2020,“ povedala ministerka zdravotníctva. Kalavská si myslí, že ide o prvotné zainvestovanie, ktoré bude postupne prinášať šetrenie….

 

POKRAČOVANIE